Fejezetek
- 01. Tanulj meg zongorázni a zeneelmélettől kezdve!
- 02. Hogyan vágjunk bele a szolfézsbe?
- 03. Mit tanulsz a szolfézsórán?
- 04. Fejleszd a természetes adottságaid, hogy megtanulj zongorázni
- 05. Egyedül belevágni a zongoratanulásba: rossz ötlet lenne?
- 06. Zongoratanulás tanárral: a leggyorsabb és leghatékonyabb megközelítés
- 07. Zongoratanulás tanárral: zeneiskola vagy magánórák?
- 08. Mi az előnye?
- 09. Zongoratanulás: a gyakorlat teszi a mestert!
Egyedül autodidaktaként, tanárral, zeneiskolában: sokféleképpen lehet zongorázni tanulni. Tiszta bőség zavara. De hogyan is válasszuk ki a zongoratanulás legjobb módját?
Valószínűleg ez az első kérdés, amit felteszel magadnak, ha meg akarsz tanulni játszani ezen a gyönyörű hangszeren. Nem kell sokat várnod, azonnal megmondjuk a választ: nincs csodamódszer. Minden az ambíciódtól, motivációdtól, munkamódszeredtől, zenei előzetes tudásodtól és költségvetésedtől függ. De egy dolog biztos: ha a célod az, hogy gyorsan fejlődj, és megtanulj bonyolult zongoradarabokat játszani, akkor azért erősen ajánlott tanári segítség. (Ha már itt vagy, csekkold a Superprof oldalát, rengeteg jó magántanár vár arra, hogy segíthessen!)
Magyarázatok...
Tanulj meg zongorázni a zeneelmélettől kezdve!
Mielőtt rátennéd a kezed a billentyűzetre az első darab lejátszásához, ki kell tudnod bogarászni a kottát. A zongoratanulás tehát a zeneelmélet tanulmányozásával kezdődik.Azt hitted, megúszhatod?Ez bizonyos esetekben lehetséges, hiszen vannak zeneelmélet nélküli zongoratanulási módszerek, de tudnod kell, hogy gyorsan sarokba szorulhatsz... Az igazság az, hogy ha hatékonyan szeretnéd fejleszteni a zongoratudásod, elengedhetetlen a kotta olvasása.
Néhány jó ok a szolfézstanulásra
Nincs kedved a fáradságos gyakorlatokhoz? Csak zongorázni akarsz? Ha eleinte a zeneelmélet nem túl motiváló, gondold át, milyen előnyök származhatnak belőle:
1. Gyorsabban fejlődsz a zongorában, ha rendelkezel alapvető zeneelméleti ismeretekkel,
2. Minden típusú kottát el tudsz majd olvasni, és nem leszel korlátozva a zongorán tanult darabok választékában,
3. Ha van egy kis tapasztalatod, írhatsz saját zenét, és kipróbálhatod magad a zeneszerzésben,
4. Önállóvá válhatsz,
5. Fejlesztheted a füledet.
Hogyan vágjunk bele a szolfézsbe?
A zeneelméletet nem olyan nehéz elsajátítani... Ha elkezdesz gyakorolni, hamar automatikussá válnak a mozdulatok. Néhány lecke után már el is sajátíthatod azokat az alapokat, amik megkönnyítik a zongoratanulást. Hidd el, könnyebben haladsz majd a zongora tanulmányaidban. A zeneelmélet megismertetéséhez több lehetőség áll rendelkezésedre:
• Egyedül: jó módszerrel, metronómmal (a ritmushoz), egy kis szorgalommal és kitartással teljesen el lehet sajátítani a zeneelméletet autodidaktaként,
• Magántanárral: a zongoratanárod a zeneelméletbe a kezdő zongoraóráidon. Az óra elején néhány gyakorlat, majd egy darab gyakorlása elegendő ahhoz, hogy lépésről lépésre megtanuld a zeneelméletet,
• Zeneiskolában vagy a konzervatóriumban: a csoportos zeneelméleti órák segítenek jobban megérteni, hogyan kell kottán olvasni. A tanmenetben gyakran szerepel kottaolvasás, kottaírás, hallás utáni lejegyzés...
Mit tanulsz a szolfézsórán?
Melyek a zeneelmélet alapvető alapjai a gyorsabb zongoratanuláshoz? A válasz egyszerű. Szükséged lesz a következőre:
• Hangok és értékük megkülönböztetése: negyedhang, félhang, nyolcadhang, tizenhatod hang stb.
• Hangjegyek lejegyzése a kottavonalra, leszállított és felemelt hangok ismerete (félhang variációk) vagy a szünet,
• Violin- és basszuskulcs ismerete,
• Ritmusok és mértékek ismerete.
Ezekkel az első alapismeretekkel már számos zongoradarabot felfedezhetsz, és gyakorolhatsz a billentyűiden. Ezt követően megtanulod lejátszani a zongora akkordjait vagy akár a hangközöket bal kézzel is.
Fejleszd a természetes adottságaid, hogy megtanulj zongorázni
A zongora (és a zeneelmélet) tanulása nem csak a fiataloknak való. Bármilyen életkorban elkezdheted. Mint minden területen, a zenében is akadnak olyanok, akiknek természetes adottságai vannak. Tanulmányok is foglalkoztak ezzel a kérdéssel.
A kanadai McGill Egyetem tudósai kísérlete során kiderült, hogy a zenetanulás veleszületett képesség. A kutatók zenei feladatok elvégzésére kérték a résztvevőket, hogy meghatározzák, melyik agyterületek aktiválódtak. Ezután a résztvevők azt a feladatot kapták, hogy hat héten keresztül tanuljanak meg bizonyos zongoradarabokat játszani, annak ellenére, hogy még soha nem zenéltek.
Azt találták, hogy azok tanultak a legkönnyebben, akiknek a zene memorizálásában, majd reprodukálásában részt vevő agyterületei a legaktívabbak voltak az elején.
Ha tehát te vagy a tanárod zongorázás közben felfedezitek, hogy veleszületett adottságokkal rendelkezel mind a zenéhez, mind a zongorához, akkor használd ki ezeket! Élj az erősségeidet, és semmiképpen se ülj a babérjaidon! Ez lehetővé teszi, hogy sokkal gyorsabban megtanulj zongorázni, mint más kezdő zenészek...
Egy másik példa Zach Hambrick pszichológiaprofesszoré. Tanulmányozta a genetikai tényező szerepét a zenei tehetségben. Ehhez tanulmányát (egypetéjű és kétpetéjű) ikrekre alapozta. Megállapította, hogy az egyén zenei tevékenységre való hajlamát a génjei befolyásolják. Azonban a legtehetségesebb zenészek is sokat gyakorolnak azzal a céllal, hogy fejlődjenek. Tehát, míg néhány zongorazseni autodidakta módon tanult, a túlnyomó többség hagyományosabb zenei oktatásban részesült. Mindenesetre, ne feledd, hogy még ha van is hajlamod a zenére, csak rendszeres és szorgalmas gyakorlással juthatsz el kiváló szintre.
Ahhoz, hogy a legjobb esélyt adhasd magadnak, fontos, hogy meghatározd, hogyan tudsz a legjobban fejlődni. Lehet, hogy a te utad az, hogy autodidakta módon képzett zongorista legyél.
A rend kedvéért álljon itt néhány nagy zongorista, akik megmutatják, hogy nincs ideális tanterv a zongoratanuláshoz, csak a zene és a hangszer iránti szenvedély számít:
- Erik Satie akadémiai zenei ismeretek megszerzésére törekedett, de a párizsi konzervatóriumból eltanácsolták, mert tanárai alkalmatlannak tartották,
- Mozartnak is csak egyetlen zenetanára volt, az apja.
- A több hangszeren játszó és teljesen autodidakta Paul McCartney az egyik legnagyobb kortárs zeneszerző,
- Art Tatum, a nagyrészt autodidakta és szinte vak zenész, virtuóz és improvizatív zseni volt. A mai napig ő az egyik legnagyobb hatású jazz-zongorista.
Ray Charles azt mondta róla:
„A zongorának nyolcvannyolc billentyűje van, neki pedig csak tíz ujja. De ha játszik, olyan, mintha ketten játszanának.”

Egyedül belevágni a zongoratanulásba: rossz ötlet lenne?
Tökéletesen lehetséges egyedül is megtanulni zongorázni. Hiszen semmi sem lehetetlen...
Ahhoz azonban, hogy az autodidakta tanulás hatékony legyen, legalább három alapkönyvvel rendelkezned kell. Ez az alapfeltételei annak, hogy komolyan megtanulj zongorázni.
Ezek a könyvek pedig a következők
- egy módszertani könyv kezdőknek,
- gyakorlati szolfézs kézikönyv kezdőknek,
- Alap zongoradarabok kezdőknek,
A jó tankönyv a legfontosabb támasz a zongoratanulásban. A legtöbb tankönyv szerkezete lehetővé teszi a lépésről lépésre történő haladást. Ha helyesen követed a módszer alapjául szolgáló tantervet, sok hibát elkerülhetsz.
Két megjegyzés ezzel kapcsolatban:
- Könnyen találhatunk olyan „minden egyben” tankönyveket, amik tartalmazzák a zongora és a zeneelmélet alapjait, bevezetnek a kottaolvasásba, és megtanítanak pár alapdallamot.
- Az internet nagyszerű eszköz arra, hogy megtaláld az összes könyvet, amire szükséged van ahhoz, hogy ingyen megtanulj zongorázni, de sokszor nem ideális. Több tucat vagy akár több száz dokumentumot kell kinyomtatnod, hogy a zongorádnál gyakorolhasd őket.
Nyugodtan böngészd a neten a YouTube-on vagy a Dailymotionon található tanácsadó videókat, vagy a tanító videókat és zongoraleckéket. Ma már több száz van belőlük, némelyik nagyon világos és tanulságos. Tökéletes kiegészítői lehetnek a tanulásnak.
Természetesen az önálló tanulás legnagyobb hátránya az útmutatás hiánya. Senki sem lesz ott, hogy személyesen adjon tanácsokat a játékmóddal vagy a zeneelmélettel kapcsolatban. Úgy játszhatsz, ahogy akarsz, anélkül, hogy bárki is beleszólna. Honnan fogod tudni, hogy hibázol-e az ujjrendben, a ritmusban, a hangjegyek olvasásában, a testtartásban stb.? Ha egyedül tanulsz zongorázni, fennáll a veszélye, hogy rossz szokások alakulnak ki, amiket később nehéz korrigálni.
Ráadásul a zongoratanulás során előbb-utóbb mindenki belebotlik valamilyen akadályba. Ez szinte elkerülhetetlen. Ezeket az akadályokat gyakran nehéz külső, személyes segítség nélkül leküzdeni.
A zongoratanulás nagyfokú motivációt és kitartást igényel. A tapasztalat azt mutatja, hogy sokan, akik úgy döntenek, egyedül kezdenek el zongorázni tanulni (zongoraleckék nélkül), végül feladják. Még ha a zongora hobbi is, a zongoratanulás erős akaratot és folyamatos igénybevételt igényel. Nagyon könnyű feladni.
Összefoglalva: elméletben (és néha még a gyakorlatban is) lehetséges egyedül zongorázni tanulni, de biztosan nem ez a legkönnyebb módszer, különösen, ha valóban fejlődni akarsz és jó szintet elérni.
Zongoratanulás tanárral: a leggyorsabb és leghatékonyabb megközelítés
A legnagyobb előnye az, hogy soha sem túl késő belevágni a zongorázásba egy zongoratanárral, legyél akár teljesen kezdő, akár régóta gyakorló zongorista. A magántanárral való zongoratanulás előnye nyilvánvaló: a figyelem és a személyre szabott kíséret.
A zongoratanár (magán- vagy zeneiskolai), útmutatást ad, ami segít elérni a céljaidat. A magán zongoratanár több mint egy egyszerű edző. Motiválni fog, és megakadályozza, hogy elveszd a lelkesedésedet a zongoraórák alatt. Erre annál is inkább szükség van, mivel egyedül gyakran nehéz ambiciózus célokat elérni. A zongoratanár képes lesz átadni a zene iránti lelkesedését is. Nincs hatékonyabb motiváció, mint egy szenvedélyes tanár. Ez is az egyik nagy előnye annak, ha zongoratanárt veszünk igénybe.
A tanár kiválasztásakor, például a Superprofon, több szempontot is figyelembe kell venned. A legfontosabb a tanított szint. Ha már kened-vágod a zongorát, és egyszerűen csak tökéletesíteni szeretnéd a technikádat, kerüld el azokat a zongoratanárokat, akik csak kezdő órákat kínálnak.
Másrészt arra is oda kell figyelned, hogy egyes tanárok hobbiként kezelik a zongorát, míg mások sokkal „akadémikusabb” és igényesebb órákat kínálnak. Az is előfordul, hogy néhány ambiciózus diák csalódik zongoratanáruk tekintélyének hiánya miatt, bármilyen paradoxnak is tűnhet ez. Ezért válassz olyan zongoratanárt, aki megfelel a gondolkodásmódodnak és az elvárásaidnak.
A megfelelő zongoratanár kiválasztásához először is fel kell tenned magadnak néhány kérdést:
- Mit tudok? Milyen alapokat sajátítottam el?
- Mik az erősségeim és gyengeségeim?
- Mivel szeretnék először foglalkozni (szolfézs, technika, zenei stílus...)?
- Miért akarok zongorázni tanulni? Vagy inkább: mik a céljaim? Hogy játszhassak a barátaim és a családom előtt, hogy megtanuljak egyszerű darabokat, hogy megtanuljak nehéz darabokat, hogy fejlesszem a tudásomat, hogy megszilárdítsam a gyakorlatomat és az alapjaimat?
- Miért veszek zongoraleckéket?
- Mi a motivációm? Hány órát vagyok hajlandó hetente áldozni a zongoratanulásra? Mennyit tudok áldozni a céljaim elérése érdekében?
- Mikor van időm gyakorolni a zongorán?
Ha ezekre a kérdésekre megtalálod a választ, sokkal könnyebb lesz megtalálni a megfelelő tanárt. Annak érdekében, hogy a tanulási folyamat a lehető leggördülékenyebb legyen, már az elején világosan magyarázd el a tanárodnak, hogy miért vetted igénybe a szolgáltatásait és a zongoraleckéket. Ez lehetővé teszi, hogy közösen határozzatok meg egy munkarendet.
Tipp: Ha nem engedheted meg magának, hogy zongoratanárt fogadj, nézz utána, hogy van-e a közeledben zeneiskola, győződj meg arról is, hogy a tanárod biztosítani tudja a hangszert az órák alatt. Ne feledd, hogy a Superprofon a zongoratanárok általában sokkal alacsonyabb árakat kínálnak, mint máshol.

Zongoratanulás tanárral: zeneiskola vagy magánórák?
Egy tanár irányításával szeretnéd megtenni az első lépéseket, vagy gyakorolni az első skálákat a zongorán? A profi segítség lehetővé teszi, hogy gyorsabban haladj, és mindenekelőtt támogatást kapj, hogy ne veszítsd el a motivációd, amikor az első nehézségek felmerülnek.
Azonban fontos választás előtt állsz: magántanár vagy zeneiskola?
Az első szempont továbbra is a praktikusság. Ha nincs a közeledben zeneiskola vagy konzervatórium, hetente több tucat kilométert kéne utaznod, hogy eljuss az órára. Ebben az esetben keress inkább egy jó magán zongoratanárt a közeledben.
Mielőtt döntenél, először tegyél fel magadnak néhány kérdést:
- Milyen célból szeretnél zongorázni tanulni (kedvtelésből, vagy szeretnél egy nap profi zongorista lenni...)?
- Milyen típusú órákat keresel (személyre szabott órák, nagyon strukturált oktatás...)?
- Milyen típusú zenét szeretnél játszani (klasszikus, jazz, varieté, modern...)?
- Egyéni vagy csoportos órákat szeretnél?
Ha megválaszoltad ezeket a kérdéseket, a választás sokkal egyszerűbb lesz.
További információk, hogy segítsünk a döntésben:
Ha konzervatóriumba vagy zeneiskolába jársz, a következőket kapod:
- Szigorúság és rendszeresség a tantervben,
- A klasszikusokra irányuló képzés,
- Nem csak a zongoraórák, de a szolfézsórák is kötelezőek,
- Közös leckék,
- Eszmecserék más diákokkal, lehetséges barátságok kialakítása
- Vizsgák az elért szint érvényesítésére.
A magánórák előnyei:
- Személyre szabott tanítás,
- Nagyobb változatosság a tanult zenei stílusban,
- Rugalmasság a tanórák megszervezésében,
- A tanulási sebességedhez igazított leckék.
Általánosságban elmondható, hogy a konzervatóriumokat és zeneiskolákat azok a zenészek választják, akik hivatásos karriert kívánnak befutni. Ez egy bevált módja annak, hogy szilárd alapokat és nagyon jó zenei ismereteket szerezzenek. Ha a saját örömödre szeretnél zongorázni tanulni, és a klasszikus repertoártól eltérő, neked tetsző darabokat szeretnél játszani, akkor egy magántanár jobb választás lehet, hiszen könnyebben meg tud felelni az elvárásaidnak.
Az utolsó alternatíva, ami érdekes lehet, az a zongora tanfolyam. Az időbeosztásod nem teszi lehetővé, hogy heti rendszerességgel zongoraleckéket vegyél, de szeretnéd megtanulni ezt a csodálatos hangszert? Áthidalhatod a problémát azzal, hogy időnként részt veszel egy-egy zongoraórán vagy rövid zongoratanfolyamon, miközben továbbra is önállóan tanulsz.
Mi az előnye?
A tanfolyam során átismételheted egy kicsit azt, amit egyedül tanultál. Ez egy jó megoldás lehet arra, hogy kijavítsd az esetleges hibákat, és gyakorlati tanácsokat kapj, hogy később hatékonyabban fejlődhess.

Zongoratanulás: a gyakorlat teszi a mestert!
Akár egyedül tanulsz zongorázni, akár magántanár segítségével, a gyakorlás alapvető szerepet játszik a tanulásban. Ahhoz, hogy a zongoragyakorlás hatékony legyen, rendszeresnek kell lennie. A rendszeres gyakorlás a legjobb módja a zongoratanulásnak.
Annak érdekében, hogy ne lankadjon a lelkesedésed, diktálj magadnak egy rendszeres ritmust, például minden nap vagy minden második nap egy óra zongorázást (zongorista ambícióitól függően). A rendszeresség legalább olyan fontos, mint a ráfordított idő mennyisége. Jobb háromnaponta egy órát gyakorolni, mint néha napján öt órát.
Rendszeres gyakorlás és ujjgyakorlatok (a hírhedt skálák!) nélkül nem fogsz fejlődni a zongorázásban. Sajnos nincsenek csodamódszer. Lehet kiváló tanárod, de ha nem gyakorolsz hetente több órát, nem fogsz megfelelő ütemben fejlődni.
Viszont, ha rendszeresen gyakorolsz, egy Chopin vagy Mozart darab eljátszása ezután már csak ujjgyakorlat lesz számodra.
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat