Fejezetek
- 01. Melyik zongorát érdemes megvenni a kezdőként?
- 02. A helyes testtartás
- 03. Zongoratanulás: a zenei stílus kiválasztása
- 04. Hogyan tanulj zongorázni?
- 05. Vegyél zongoraleckéket egy magántanárral
- 06. Online zongoratanulási oldalak
- 07. Milyen könyveket forgass, hogy otthon tanulhass zongorázni?
- 08. Szükséges zeneelméletet tanulni a zongorázáshoz?
- 09. Mikor és miért tanuljunk zeneelméletet?
- 10. Mik az alap akkordok a zongorán?
- 11. Mik a legjobb módszerek a zongorázáshoz?
- 12. A legjobb iskolák zongoratanuláshoz
- 13. Hogyan tanuljuk meg a zongora skálákat?
A zongoratanulás messze nem egyszerű formalitás.
A zongoratanulás minden lépése – a zeneelmélet, a kottaolvasás, a testtartás, a kézügyesség, a kezek koordinációja - nehéz, technikás és hosszú folyamat.
Bár egyes zongoratanulók gyorsabban haladnak, mint mások - nem mindannyian rendelkezünk ugyanolyan kognitív és zenei képességekkel -, minden kezdőnek át kell esnie azon a kellemetlen szakaszon, amikor úgy érzi, hogy rettentően béna a billentyűzetnél.
Ne csüggedj! Ezzel a négy lépéssel segítünk, hogy jól tudj zongorázni.
Melyik zongorát érdemes megvenni a kezdőként?
Minden kezdő zongoratanuló számára az első akadály a hangszer kiválasztása! Először is tudnod kell, hogy a tanulási folyamat elején felesleges több százezret a zongorádra költeni. Egy túlságosan szofisztikált zongora, mint például egy nagyzongora vagy akusztikus zongora, csak lelassítja a kezdőt, aki esetleg még nem sajátította el az összes zongoratechnikát.
A tanuló választása inkább a digitális zongorára vagy akár a szintetizátorokra esik, mivel az ilyen típusú hangszerek megkönnyítik a zongoratanulást, miközben zökkenőmentesen javítják a zeneelmélet elsajátítását.

Rövid lista a legjobb kezdő zongorákról:
- A Yamaha P45 190 000 forint körül,
- A Yamaha Arius YDP 295 000 forint körül,
- A Roland FP10 180 000 forint körül,
- A Kawai KDP 12 362 000 forint körül,
- A Kawai ES-120 305 000 forint körül.
Még ha az első zongora megvásárlása nem is egy félvállról vehető befektetés, a hangszert több évig megtarthatod a zongoratanuláshoz, majd egy fejlettebb akusztikus zongorára cserélheted, hogy eljátszhasd a legismertebb Beethoven- vagy Chopin-dallamokat!
Lehetőség van arra is, hogy használt zongorát vásárolj kedvezményes áron az erre szakosodott weboldalakon.
Végül, a gyermek zongoratanuláshoz egy egyszerű, hordozható digitális zongora nagyon jól beválik a tanulás első éveiben, és sokkal olcsóbb, mint egy felnőtt zongora.
Első tippjeink a zongoratanuláshoz
Mielőtt még lenyomnál egy billentyűt, jó testtartást kell felvenned.
A helyes testtartás
Először is helyezkedj el a billentyűzet közepén, hogy hozzáférj a középső oktávokhoz. A leggyakoribb referenciapont a középső C, hogy tudd, hová helyezd a bal kezedet.
Optimalizáld az ülés vagy a zsámoly magasságát: ne legyen túl magasan, ne legyen túl alacsonyan.
Ez a klasszikus testtartás, amit minden kezdőnek tanítanak, hogy helyesen zongorázzon:
- A könyöködnek a billentyűzet magasságában kell lennie.
- Az alkarodnak egyenesnek és a billentyűzetre merőlegesnek kell lennie, hogy rugalmasságot és mozgásteret biztosítson.
- Ha teheted, ruházz be egy zongorazsámolyba. Ez jobb, mint a szék, és lehetővé teszi, hogy oldalirányban a basszus vagy a magas hangok felé mozdulj, ha a darab úgy kívánja.
- A hátad legyen egyenes, és ne hajolj előre.
- A vállaidnak kissé hátra kell dőlniük, hogy ne fájduljanak meg, felszabadítsák a mellkast és lehetővé tegyék a jó légzést a játék során.
- Mind a tíz ujjad legyen enyhén behajlítva, úgy, hogy az ujjbegy hegyével, majdnem a körmöddel nyomd le a billentyűket. Ez erőt ad a zongorajátékodnak.
- A tenyered kissé megemelkedik, ami a kezednek sebességet, terjedelmet és gördülékenységet ad.
- A lábaidnak egymással párhuzamosan, laposan kell a padlón lennie.
Ha zongorázni akarsz tanulni, kezdd el a szólamokat külön-külön, lassan játszani. Általában az F billentyűt a bal kézzel, a G billentyűt pedig a jobb kézzel játsszuk. Ismételd a ritmust a dallamtól külön.
A legjobb módja annak, hogy jól játsszunk egy zongoradarabot, ha lassan és óvatosan haladunk. Ha a kottát rögtön a rendes sebességgel játszod, az rosszat tesz:
- az agyadnak a szekvenciák helyes memorizálásában,
- a kézügyességed fejlődésének,
- a technikai készségeidnek: nehezebben tudod tökéletesíteni az ujjmozgásaid.
- a zongoradarab elsajátításának
- az érzések és árnyalatok kifejezésében.
Fokozatosan növeld a tempót. De ha magánórákat veszel, a zongoratanárod általában ezeket a tanácsokat már a legelején megosztja veled.
Hogyan találj kezdő zongoraleckéket? Csekkold a Superprof oldalát!

Hogy játszunk kis kézzel?
Néhányan, akiknek kicsi kezük van, félnek, hogy nem tudnak majd zongorázni, mert a testalkatuk állítólag nem kompatibilis a billentyűzettel. Míg mások azt állítják, hogy túl nagyok az ujjaik a gitározáshoz.
Mindkét hiedelem csak kifogás, és mindkettő hozzájárul ahhoz, hogy a tanuló felmentse magát az erőfeszítés alól. Elég megnézni Michel Petrucciani jazz-zongorista kezét, hogy rájöjjünk, hogy a fizikai adottságokkal kapcsolatos érv nem állja meg a helyét.
Hasonlóképpen Angelo Debarre és Biréli Lagrène pufók ujjai sem akadályozták meg őket abban, hogy kivételes jazzgitárosok legyenek, és még Django Reinhardtnál is jobban játsszanak...
A kéz mérete, az ujjak hossza vagy vastagsága nem befolyásolja a zongorajáték minőségét. Sőt, a kis kezek kedveznek a kromatikus mozgásoknak (C-C#-D).
Most, hogy a megfelelő testtartást már ismered, felmerül a kérdés magáról a tanulásról: lehet-e egyedül tanulni, vagy jobb magántanárral zongoraleckéket venni?
Zongoratanulás: a zenei stílus kiválasztása
Ahhoz, hogy igazi koncertzongoristává válj, elengedhetetlen a zenei stílus gondos megválasztása!
Szorgalom, improvizáció, gyorsaság: ezek a kritériumok zenéről zenére változnak. Még a világ legnagyobb zongoristái sem feltétlenül ismerik az összes zenei stílust, hiszen a többség a zeneművészet egyetlen szakágára koncentrál. Nyugodj meg, nem szükséges már az első zongoraórán stílust választanod. Célszerű azonban előzetesen egy tanárral megalapozni a zenei ismereteit, hogy az évek során gyorsan fejlődhess.
A zongoristák számos zenei stílus közül választhatnak:
- Klasszikus zene,
- blues,
- Jazz (az iskolákban számos jazz-zongora tanfolyam létezik),
- balladák.
Míg a balladák mindig közönségsikernek örvendenek, köszönhetően az olyan legendás daloknak, mint a „Mistral Gagnant,” addig a jazz segít az improvizációd fejleszteni, és bejutni a nagy zeneiskolák zenei képzésbe. A zenei stílus megválasztása tehát egyszerre szakmai célkitűzés és személyes ízlés kérdése!
A szenvedélyes zenének köszönhetően képes leszel a kedvenc dalaidat értelmezni, miközben hozzáadhatod a személyes hangvételedet, sőt, több év zenetanulás után akár saját darabokat is komponálhatsz.
Hogyan tanulj zongorázni?
Tanulhatsz egyedül, magánórákon, zeneiskolában, interneten, barátokkal... Minden lehetséges, attól függően, hogy milyen a munkamódszered, a költségvetésed és a zenei tapasztalatod.
Önálló zongoratanulás
Ha nem vagy biztos abban, hogy tanárral szeretnél tanulni, szerezd be a következőket:
- egy kezdő zongora tankönyvet,
- egy elméleti kézikönyvet a zeneelmélet elsajátításához,
- kottagyűjtemény kezdőknek,
- sok elszántságot és akaraterőt.
Az önálló tanulás előnye az, hogy a kották megfejtését pozitív automatizmusok létrehozása követi, és amit ma megtanulsz, az a jövőben is megmarad. Szorgos gyakorlással elkerülheted a félreütéseket és a kiszámíthatatlan viselkedést a játékodban. És minél többet gyakorolsz, annál pontosabb lesz a játékod. Mit tehetsz még a fejlődés érdekében?
- vehetsz a szintednek megfelelő tankönyveket,
- letölthetsz kottákat a netről,
- nézhetsz oktatóanyagokat a Youtube-on és a Dailymotionön,
- feliratkozhatsz online zongoraleckékre,
- gyakorolhatod a kedvenc dalaidat, ami erősítheti a zenei hallásodat.
De mindennek vannak árnyoldalai. Mik a hátrányai annak, ha egyedül tanulsz zongorázni?
- nem figyel rád senki, és nem javítja ki a hibáid.
- egyedül tapogatózol a szolfézs útvesztőjében,
- rossz szokásokat alakíthatsz ki,
- elvesztheted az önbizalmad és a motivációdat.
Tehát el lehet kezdeni egyedül zongorázni, és meg is tanulhatsz játszani, de nem biztos, hogy ez a legcélravezetőbb. Részesítsd előnyben a zongoraleckéket, ha folyamatos és rendszeres fejlődést szeretnél elérni.

Vegyél zongoraleckéket egy magántanárral
A magán zongoratanár felügyel téged, figyelemmel kísér, és segít megőrizni a motivációdat. Megtanítja neked, hogyan győzd le az elakadásokat, ami a mindennapi élet más helyzeteiben is hasznos lehet.
A zongoratanár, mint a zenét szerető szakember, ízelítőt ad neked a zongorázásból. A jó hangulatú zongoraóra táplálja a kezdő motivációját, aki így lelkesebben veti bele magát a gyakorlásba.
Többféle lehetőség áll a rendelkezésére: magánórák (mint például a Superprof), zeneiskola, konzervatórium. Ha magántanár mellett döntesz, fontos, hogy jól kijöjjetek egymással, hiszen sok időt fogtok együtt tölteni.
A zongorázás egy kicsit olyan, mintha felfednéd magad, megmutatnád önmagad egy részét: ezért a tanár és a tanítványa között bizalmi viszonynak kell kialakulnia.
Ennek érdekében válassz olyan tanárt, aki illik a személyiségedhez és az ambíciódhoz.
Mindenesetre a választott tanulási formától függetlenül a zongoragyakorlásnak rendszeresnek kell lennie. Ha csak néha gyakorolsz, az nem lesz hatékony. Jobb, ha naponta húsz-harminc percet gyakorolsz, mintha hébe-hóba játszol napi három órát.
Online zongoratanulási oldalak
Melyik kezdő zongorista nem álmodott még arról, hogy otthonról tanuljon meg kottát olvasni és mindkét kezével zongorázni?
Az internet korában megszaporodtak a kezdőknek szóló online zongoraleckék, amik lehetővé teszik a zongora alapjainak elsajátítását, de segíthetik azt is, hogy a kezdő szintről a haladó szintre juss. Az online zongoratanulás kiváló lehetőség arra, hogy önállóbb legyél. Az interneten több száz ingyenes kottához férhetsz hozzá, amiknek segítségével szórakozva kezdhetsz el zongorázni. Egyes oldalakon még (virtuális) zongorát is használhatsz a neten, bár ez nem helyettesíti az igazi élményt.
Remek mobilalkalmazásokat is találsz, mint például a Simply Piano vagy a Skoove zongora oktató applikációja.
Végül, jó ötlet lehet online zongoraórákat venned a Superprof segítségével. Csak a webkamerát kell csatlakoztatnod, hogy egy képzett és tapasztalt zongoratanárral vágj bele a zongora rejtelmeibe, átlagosan 5000 forintért.
Milyen könyveket forgass, hogy otthon tanulhass zongorázni?
Azt hitted, hogy a könyvek elavultak? Gondold újra: sok nagy zongoraművész kezdte a zongora alapjait egy tankönyvvel!
A gyermekek és felnőttek számára egyaránt alkalmas zongoratanuló könyvek szórakoztató gyakorlatokat kínálnak a zeneelmélet, vagy az egyszerű klasszikus dallamok elsajátításához. Egyes könyvek valódi útmutatók lehetnek akár több éven át, lehetővé téve a fokozatos tanulást minden szinten.
Íme néhány a legnépszerűbb zongoratanuló könyvek közül:
- Blake Neely: Zongora
- Gotthard Mohrmann: Zongora- és szintetizátor-akkordok kézikönyve
- Papp Lajos: Klavier-piano-zongora ABC 2
- Czövek Erna (szerk.): Zongoraiskola I.
Csak azért, mert nincs tanárod, még nem jelenti azt, hogy nem kaphatsz hathatós segítséget az ujjrendről és a hangzásról: a kézikönyvek túlnyomó többségéhez oktatási CD is tartozik, így megnézheted egy profi játékát, majd reprodukálhatod a mozdulatokat.
A könyvek azonban önmagukban nem elegek: a tankönyves tanulásnak a klasszikus zongoraleckéket kell kiegészítenie, ha szeretnéd eljátszani Bach prelűdjét vagy Schumann zongoraversenyét hamis hangok nélkül! Miért ne néznél tehát szét egy erre szakosodott weboldalon, hogy beszerezd az első zongora kézikönyvét?
Szükséges zeneelméletet tanulni a zongorázáshoz?
A szolfézst nem azért tanítják, mert a zongoratanárok ki akarnak babrálni a tanítványaikkal. Ez egy olyan nyelv, amit ha egyszer elsajátítasz, utána minden hangszeren használhatod. A szolfézst arra használják, hogy a kottát úgy olvassák, mint egy regényt. Ha megértsed a „kódot”, meg tudod jegyezni és reprodukálni tudod a dalt.
A zeneelmélet-órák gyakran a zongoraórák alapját képezik: gyakran negyed óra zeneelmélet előzi meg a gyakorlást, hogy a zongoratanár meg tudja különböztetni, mi az, amit elsajátítottak, és mi az, amit nem.
Végül pedig a zeneelmélet a zenéhez olyan, mint egy házhoz az alap: ez az alapja a kottaolvasásának, játszásának, hangszerelésének és komponálásának.
Mikor és miért tanuljunk zeneelméletet?
- Tanulj zeneelméletet gyerekként: egy gyerek gyorsabban tanul új dolgokat, mint egy felnőtt,
- Oszd el a szolfézs gyakorlatokat az órád során. Csinálj párat a foglalkozás legelején, majd a közepén és a végén,
- A zeneelmélet struktúrát ad a tanulásnak,
- Tanuld meg megkülönböztetni a különböző ritmusokat,
- A zeneelmélet javítja a zene egészének megértését,
- A zeneelmélet elsajátítása segít az önbizalom építésében,
- Felgyorsítja más hangszerek tanulását,
Zongorázni zeneelmélet tanulása nélkül is lehet, de a fejlődés lassabb lesz.
Mik az alap akkordok a zongorán?
Mindent összevetve a zongorának 88 billentyűje van, ebből 52 fehér és 36 fekete. Ez rengeteg billentyű és akkord kombináció, nem igaz? Biztosan kíváncsi vagy, hogy mik az alapakkordok a zongorán?
Ez egy elég okos kérdés. Miért tanulnád meg az összes akkordot, amikor még csak most kezdesz zongorázni, és amikor néhány alapakkorddal meglepően sok dalt el tudsz játszani? Vagy akár több tucatnyi új dalt is komponálhatsz, ha éppen zeneszerzői lélekkel rendelkezel!
Ha minimalisták akarunk lenni, azt mondhatjuk, hogy a zongorán 4 alapakkord van:
- A-moll
- C-dúr,
- F-dúr
- G-dúr.
Ezekből akár már megírhatod az első albumodat is!
Végezetül tudnod kell, hogy rengeteg oktatóanyag és online zongorakurzus létezik, amik segítségével megtanulhatod ezeket az alapakkordokat, és felhasználhatod őket saját dalok és dallamok létrehozásához.
Mik a legjobb módszerek a zongorázáshoz?
A zongorázás hagyományos módja a következő:
- Zeneelmélet tanulása
- Ritmus tanulása
- Dalok gyakorlása
- Technikai gyakorlatok ismétlése
A kezdőknek szóló zongora tankönyvek nagyon sok segítséget nyújtanak az egyszerű, hozzáférhető és teljes körű tanuláshoz. Zongoraakkordokkal, skálákkal, kottákkal, zeneelmélettel és egyszerű darabokkal fogsz dolgozni.
A játéktechnikák elsajátítása hosszú, és több évig tart. Ha egy barátod szeretné megtanulni a kedvenc darabját, lehet, a szolfézsleckék elrettentenék. Ezért meg kell mutatnod neki, hogyan lehet a legegyszerűbben sikereket elérni.
- Mutasd meg, hogyan kell csinálni: az utánzás az egyik legegyszerűbb tanulási módszer. Egyszerűen csak le kell másolnia a látottakat.
- Egy egyszerűbb akkordon, például a C-dúron (C-E-G) keresztül, mutasd meg, hogyan épül fel a ritmus.
- Magyarázd el hangról hangra a dallamot, hogy a barátod megjegyezhesse.
- Játszatok négy kézzel különböző oktávokban, hogy megtanulja észrevenni a hamis hangokat és a ritmikai hibákat
A füledet is rendszeresen kell edzened. Ha már van némi zeneelméleti ismereted, megpróbálhatod saját maga megtalálni a zongoraakkordokat egy számot hallgatva.
Még ha nem is tudod pontosan reprodukálni az általad hallgatott zenekar zongoristája által játszott hangokat, megismerkedhetsz új és a szokatlan akkordokkal, és már középhaladó szinten is tudsz improvizálni az akkordok hangnemére.
Másik kérdés, hogy milyen stílust szeretnél megtanulni.
Vannak klasszikus és jazz zongoramódszerek. Lehet, hogy bluest, pop-rockot vagy népdalokat is szeretnél tanulni.
A jazz-zongora, az improvizáció művészetének elsajátításához a zeneelmélet és a tonális harmónia alapos ismerete szükséges. Olyan módszert és tankönyvet válassz, ami megfelel a céljaidnak és terveidnek.
A pár akkordos popdalok megtanulása nem igényel ugyanolyan gyakorlatot, mint a jazz-zongorára írt darabok, például Duke Ellington és Ella Fitzgerald dalainak megtanulása.
A popdalok több gyakori, egyszerű akkordot használnak, mint a klasszikus vagy a jazz. A stílus zeneileg szegényesebb... és könnyebben játszható.
Mindenesetre, és megkockáztatom, hogy ismétlem magam, rendszeresen kell dolgoznod és több erőfeszítést kell tenned, ha egyedül tanulsz.
Ha órákra jársz, mondd el a zongoratanárodnak, hogy ilyen vagy olyan darabot szeretnél megtanulni, és ő segít megtalálni a megfelelő módszert.
Elsajátítottad a testhelyzetet, a szolfézst, néhány akkordot, és rendszeresen forgatod a zongora tankönyvet? Most rajtad a sor, hogy játssz!
A legjobb iskolák zongoratanuláshoz
A legjobb utat keresed ahhoz, hogy zenei szakemberré válj? Miért nem iratkozol be egy zeneiskolába?
Egy zeneiskola a legmegfelelőbb hely arra, hogy néhány évnyi zeneoktatás alatt a középhaladó szintről a haladó szintre juss.
Itt a hangsúly elsősorban a szakmaiságon van: a világ leendő koncertművészei és zongoratanárai neves iskolákba járnak, hogy tökéletesítsék művészetüket.
Ezek a zenei képzések szakmai diplomát állítanak ki, ami igazolja a zongorázás terén szerzett kiváló képesítést, ami megnyitja a világ legnagyobb koncerttermeinek ajtaját.
Íme egy rövid, korántsem teljes lista a világ legjobb zongora iskoláiról:
- Juilliard School, Egyesült Államok,
- Berklee College of Music, Egyesült Államok,
- Music Academy International (MAI), Franciaország,
- American School of Modern Musical, Franciaország,
- Guildhall School of Music & Drama, Anglia,
- L'Hochschulen Münchenben, Németországban,
- Curtis Institute of Music, Egyesült Államok.
Ne feledd, hogy a legjobb zongora iskolákba bekerülni nem egyszerű. A diáknak át kell mennie egy zongoravizsgán és be kell mutatnia egy projektet, hogy esélye legyen arra, hogy több száz, ha nem több ezer jelentkező közül kiválasztják.
Ha nem vesznek fel az első évben, az teljesen normális: a legtöbb diáknak több próbálkozásra van szüksége ahhoz, hogy bekerüljön egy zongorára szakosodott konzervatóriumba!
Mindazonáltal néhány magyar állami zeneiskola a zongorajáték szintjétől függetlenül felveszi a diákokat, hogy segítsen nekik megismerni a zene világát. Arra viszont készülj fel, hogy ezekért a képzésekért minden bizonnyal fizetned kell.
Miért ne folytathatnál komoly zongoratanulmányokat, hogy a szenvedélyedből főállású munka váljon?
Hogyan tanuljuk meg a zongora skálákat?
Valószínűleg hallottad már a "skálázni" kifejezést? Nem fogsz meglepődni, ha megtudod, hogy ez a zene világából származik, ahol a zenész tanoncoknak (zongora, gitár és minden más hangszer) újra és újra el kell ismételniük a skálákat, hogy elkezdjék elsajátítani a hangszerüket.
Zongorán ez gyakran a C-skála ismétléséből áll: C-D-E-F-G-A-H-C-D, és így tovább... hosszú percekig, vagy akár több tucat percig is. Ennek két oka van:
- Hogy az egyes hangokra jellemző hangok bevésődjenek a fejünkbe.
- Hogy az ujjak elhelyezésén és mozgásán dolgozzunk.
Azonban nem ez az egyetlen módja annak, hogy megtanuld a skálákat a zongorán! Íme néhány példa. A dúr skálák a következők :
- C-dúr skála,
- D-dúr skála,
- E-dúr skála,
- F-dúr skála,
- G-dúr, stb...
Aztán természetesen ott vannak a moll-skálák, és még sok minden más… mire vársz még? Ülj le a zongorához, és csapj a billentyűk közé!
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat