Fejezetek
- 01. Mi a különbség az UX és az UI között?
- 02. Az optimalizáláshoz gondold át a webhely célját
- 03. Ne terheld túl a weboldalad
- 04. Gondold át a weboldalad hierarchiáját
- 05. Készíts dinamikus és interaktív webhelyet
- 06. Javítsd a weboldalad sebességét
- 07. Alakítsd a webhelyed telefonokhoz és táblagépekhez
- 08. Hibák és egyéb webhely problémák kezelése
- 09. Nyújts minőségi és érdekes tartalmat
- 10. Használj érdekes szövegeket a jobb felhasználói élmény érdekében
- 11. Weboldal: a megfelelő fényképek kiválasztása
Az internet olyan lesz a 21. század gazdasága számára, mint a benzin a 20. században. A számítógépek ereje az internet lényege. Craig Barret
Manapság az emberek többsége kutatásaik nagy részét az interneten keresztül végzi. Csak körül kell néznünk, és láthatjuk az internet mindennapi életünkre gyakorolt hatását. Egyre nehezebb internet hozzáférés nélkül boldogulni. Az internetnek több funkciója is van: kutatáshoz, rendelések leadásához, munkakereséshez is használjuk.
Te is elkezdheted létrehozni a saját webhelyed, ha követed ezt a néhány tippet.

Mi a különbség az UX és az UI között?
A weboldalfejlesztés területe funkciók sokaságát egyesíti, hogy a weboldal a lehető legjobban legyen. Ezen funkciók között különösen az UX vagy a felhasználói élmény a meghatározó. De mit is jelent ez?
A webhely célpontját „célszemélynek” nevezik. Egyértelműen meg kell határozni azoknak a személyeknek a profilját, akik felkeresik az oldalad, hogy megtaláljuk a legmegfelelőbb struktúrát.
Annak érdekében, hogy képet kapj a weboldalkészítés trendjeiről, ne habozz konzultálni más oldalakkal, legyenek azok versenytársak vagy sem. Miközben ezeket a webhelyeket nézed, jegyezd fel mindazt, amit a saját webhelyéhez illeszthetőnek találsz. Természetesen nem egy már létező oldal másolásáról van szó, hanem arról, hogy találjunk néhány ötletet, hogy azokat a saját struktúrájukhoz igazítsuk. Így láthatod, hogy mi működik és mi nem.
A felhasználói felület először is a webhely grafikai tervezésére utal. Ez magában foglalja a grafikai dizájnt, a betűtípusokat, a színeket, az elemek elrendezésének módját stb. A tervező ezután elgondolkodik, hogy a lehető legjobb látványt teremtse meg az oldalra, hogy kellemes legyen nézni és használni.
Az UX az oldal felhasználói élményére utal. A navigáció egyértelmű és gyors? A látogató érti, hová kell mennie? Eléggé kiemeltek az információk? Ha például egy látogató a kapcsolatfelvételi űrlapon keresztül érdeklődik az üzlet nyitvatartási idejéről, bár az fel van tüntetve az oldalon, ez azt jelentheti, hogy ez az információ nincs elég jól elhelyezve.
A felhasználói felület létrehozása az UX tervező munkájának szerves része. A grafika valóban fontos szerepet játszik a felhasználói élményben.
Részletesebben, az UX tervezési szolgáltatások felelősek azért, hogy megértsék a látogató viselkedését az oldalon, illetve azt, hogy hogyan érzi magát a webhely böngészése során. Ezektől függően az UX tervezője olyan elemeket helyez el, hogy a navigáció a lehető legkellemesebb legyen, mind grafikai, mind webhely-architektúra tekintetében. Egy több tucat aloldalt tartalmazó weboldal néha túl nehéz lesz a látogató számára, aki nem fogja élvezni az összes oldal használatát.
Az UX tervező célja az, hogy az oldalt felhasználóbaráttá tegye a böngészési sebesség és a dizájn optimalizálásával, de a weboldal mobil és táblagépes verzióra való adaptálásával is. Míg a felhasználói felület tervezője az oldal látható részén, annak vizuális aspektusán dolgozik, addig az UX tervezője az oldal belső szerkezetén dolgozik, ezért ismernie kell a programozási nyelveket, hogy az oldalt tetszés szerint strukturálja. Tehát a programozás tanulása nem mindenesetben elkerülhetetlen.
Az optimalizáláshoz gondold át a webhely célját
Csakúgy, mint a felhasználói felület tervezőjének, az UX tervezőnek is gondolnia kell azokra az emberekre, akiket meg szeretne célozni a weboldallal. Nem ugyanazok a megfontolások, amikor egy ruhaüzlet fiatal ügyfélkörét szeretnénk elérni, mint amikor a teljes lakosságot megcélzó informatív oldalt készítünk. Az utóbbi esetben az oldalnak könnyen használhatónak kell lennie, hogy azok is könnyen hozzáférhessenek, akik nem ismerik túl jól a számítógépeket.
Másrészt egy meglehetősen fiatal ügyfélkört vonzó webhely esetében inkább egy dinamikus webhely mellett tesszük le a voksunk, ami több interaktív elemmel és dinamikus színekkel rendelkezik (a felhasználói felület tervezőjével együttműködve).
Ahhoz, hogy a weboldalad hatékony legyen, egyértelműen meg kell határoznod azoknak a személyeknek a profilját, akik felkeresik az oldalt, hogy megtaláld a legmegfelelőbb struktúrát.
Annak érdekében, hogy képet kapj a weboldalkészítés trendjeiről, nyugodtan csekkolj más oldalakat is, legyenek azok versenytársak vagy sem. Miközben ezeket a webhelyeket nézed jegyzed fel azokat a dolgokat, amiket a saját weboldaladhoz illeszthetőnek találsz. Természetesen nem egy már létező oldal másolásáról van szó, hanem arról, hogy találjunk néhány ötletet, hogy azokat a saját struktúrájukhoz igazítsuk. Így láthatod, hogy mi működik és mi nem.
Ne terheld túl a weboldalad
Ahhoz, hogy a weboldalad megfeleljen a modern elvárásoknak, elengedhetetlen egy egyszerű felépítése legyen, tiszta oldalakkal. Más szóval, ne pakolj minden információt ugyanarra az oldalra, kivéve, ha görgetéssel a végére tudsz jutni.
A felhasználóknak világosságra van szükségük az információk feldolgozásához. Ezért az oldalnak egyszerűnek kell lennie, és erre vagy arra az információra kell összpontosítaniuk. Létrehozhatsz például információs oldalt, vagy a szolgáltatásaidat és portfóliódat bemutató oldalt. Az elérhetőségeidet ugyanazon az oldalon helyezd el, mint az alapvető információkat.
Ha mindent ugyanarra az oldalra szeretnél feltenni, gondolj a megfelelő horgok létrehozására, hogy a látogatóknak csak a menübe kelljen kattintaniuk, hogy a megfelelő helyre érkezzenek az oldalon.
Nézd meg a Superprof programozás online tanárait!
Gondold át a weboldalad hierarchiáját
Az információ rangsorolása elengedhetetlen. Soha nem fogsz olyan üzleti webhelyet találni, ami nyitvatartással kezdődik. Nem csak egy oldalon kell rendszerezni az információt, hanem az egész oldalon is. Célszerű először a legrelevánsabb információkat feltüntetni. Ezután a látogató lefelé görgetve megtalálja a többi információt.
A menüben ki kell választani az oldalak sorrendjét is.

Készíts dinamikus és interaktív webhelyet
Az UX tervező feladata az egyértelmű és intuitív navigáció létrehozása. A látogatónak nem szabad azzal időt töltenie, hogy azon tűnődik, hová menjen. Éppen ezért az UX tervezőnek ösztönző elemeket kell létrehoznia, hogy a látogatók tudják, melyik gombra kell kattintani, vagy melyik műveletet kell végrehajtani.
Ez magában foglalja az interaktív elemek, például a gombok kiválasztását, illetve a szöveget is, ami ösztönözhet egy adott cselekvésre. Használj cselekvési igéket, vagy dolgozz a felhasználói felület kialakításán látványelemek és megfelelő terv létrehozásával.
Javítsd a weboldalad sebességét
Mi lehet rosszabb, mint hosszú perceken át várni, mire betölt a kért oldal? Ismerősen hangzik ez a megpróbáltatás? Akkor ne hagyd, hogy a látogatóit részesüljenek benne!
Az oldal betöltési sebességét optimalizálnod kell, hogy ne veszítsd el a látogatókat menetközben. Ehhez itt van néhány tipp, amit érdemes alkalmazni. Csökkentsd a webhelyedre helyezett képek méretét. Az online webhelyek lehetővé teszik a fényképek méretének csökkentését a megfelelő minőség megőrzése mellett. Minél világosabbak a grafikai elemek, annál gyorsabban töltődnek be az oldalak.
A rendszeres lassulás elkerülése érdekében jó minőségű tárhelyet is kell választanod.

Alakítsd a webhelyed telefonokhoz és táblagépekhez
Ma már szinte lehetetlen, hogy ne adaptáld a weboldalad más eszközhöz, például okostelefonokhoz vagy táblagépekhez. Egyre több látogató használja ezeket az eszközöket a weboldalak eléréséhez, és hozzászoktak ahhoz, hogy ezeket az oldalakat a különböző médiákhoz igazítják. Ezért a felhasználói élmény optimalizálása érdekében fontos ezt is figyelembe venni. Egyszerűsítheted a felületet kevesebb grafikai elemmel vagy az oldalak rendszerezésével, vagy készíthetsz egy egyszerű változatot készíthet, amely csak a fontos információkat tartalmazza.
Hibák és egyéb webhely problémák kezelése
Az oldal karbantartás alatt áll, és a látogatók nem férhetnek hozzá? Ahelyett, hogy üres oldalt, vagy ami még rosszabb, hibaüzenetet hagynál a webhelyen, készítsen egy oldalt, ami figyelmezteti a látogatókat, hogy az oldal karbantartás vagy fejlesztés alatt áll. Ellenkező esetben a látogató sokáig várhat, mielőtt rájön, hogy az oldal nem töltődik be, és ez nagyon gyorsan bosszantó lehet. Ebben az esetben a kommunikáció a legjobb módja a látogató tájékoztatásának. Magyarázd el a helyzetet, és hozz létre egy gombot, ami visszavezeti őket a webhely főoldalára.
Nyújts minőségi és érdekes tartalmat
Egy webhelyet teletömni információval, csak azért, hogy legyen rajta valami, sosem jó ötlet. Nagyon kevés információt szeretnél megosztani? Használj egyetlen oldalt, például egy bemutató oldalt az információ terjesztésére. Nincs szükség más oldalak létrehozására, csak azért, hogy menüt készíthess. A weboldal felépítésénél a legfontosabb, hogy minőségi tartalmat kínáljunk, ami vonzza a látogatókat, és arra ösztönzi őket, hogy visszatérjenek az oldalra.
Használj érdekes szövegeket a jobb felhasználói élmény érdekében
A weboldalakon használt hangnem sok látogatót vonzhat. Sokszor hajlamosak vagyunk alábecsülni a szavak és általában a szövegek erejét a webhelyeken. A megfelelő hangszín és stílus kiválasztása azonban lehetővé teszi, hogy megragadd a látogató érdeklődését.
Ehhez az írásnak könnyen olvashatónak kell lennie. Kerüld az olyan rövidítéseket és szavakat, amiket a célközönséged esetleg nem ért. Magázhatod vagy tegezheted az olvasóidat, attól függően, milyen hangvételt szeretnél megütni. Ezt természetesen a weboldalad jellegének és céljának megfelelően kell megválasztani.
Weboldal: a megfelelő fényképek kiválasztása
A weboldalad általános megjelenésének javítása érdekében ne felejtsd el elkészíteni a saját fényképeid és a saját grafikai univerzumod. A jogdíjmentes fényképek használata az interneten azt jelenti, hogy minden bizonnyal ugyanazok a fotók lesznek az oldaladon, mint ezer másik weboldalon, így az oldalad nem lesz egyedi. Ez néhány látogatót elriaszthat.
Most már készen áll az első weboldalad elkészítésére!
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat