Fejezetek
- 01. Ókori történelem
- 02. Modern történelem
- 03. A modernkor
- 04. Művészettörténet
A történelem egy tudomány, és mint ilyen, több alágazatra oszlik, amelyek mindegyike az emberi történelem egy-egy időszakát vagy a világ egy adott régióját tanulmányozza.Ha történelem szakon tanulsz, vagy végzős vagy, és ezen az alapképzésen gondolkodsz, a történelem sok aspektusát fogod tanulmányozni.A világ minden táján megjelenő civilizációk felemelkedésével sok különböző kultúra alakult ki szerte a világon. Mindegyik kultúrának megvan a maga történelme, amelyet gyakran helyi történészek írtak le, vagy pedig szájhagyomány révén szállt a tudás nemzedékről nemzedékre.
Nem csak korszakoként és területenként oszthatjuk fel a történelmet, hanem témánként is, mint például:
- Politika történet, ami a kormányokat, politikai vezetőket, választásokat, és a hatalom ágai közti interakciókat tanulmányozza,
- Diplomácia történet, ami az országok és követségek közti kapcsolatokat tanulmányozza,
- Társdalom történet, ami a szokásokkal, családokkal, oktatással foglalkozik, továbbá a demográfiával és az olyan társadalmi intézményekkel, mint az egyházak,
- Kultúrtörténet, ami a nyelveket és használatukat, a művészeteket, köztük az irodalmat, a sportokat, és a szórakozás egyéb formáit tanulmányozza, és azt, hogy hogyan épül fel a kulturális identitás,
- Gazdaságtörténet, ami a termelés és fogyasztás rendszerét tanulmányozza, illetve ennek részeit, továbbá az üzleteket, iparágakat, bankokat és a munkásokat,
- Eszmetörténet, ami az ideológiákat és szellemi irányzatokat tanulmányozza, és azt elemzi, hogyan hatnak az eszmék az emberekre.
Ez persze csak a kezdet. Ott van még a histográfia, azaz történetírás , ami a történelem története. Ahelyett, hogy a tényleges eseményeket – mondjuk, Anglia normann meghódítását – történelmi elemzésnek vetnénk alá, a történetírás az esemény történetének története: hogyan, milyen módon írták le. Megvizsgálja a sokszor egymásnak ellentmondó elbeszéléseket, a történetírók elfogultságát, azt hogy, hogyan változott a narratíva az idő előrehaladtával, illetve azt, hogy a körülmények hogyan formálják a szóban forgó aktuális eseményről és magának a történelemnek a természetéről alkotott felfogásunkat.
A történetírás kérdései a következők:
• ki írja a történelmet, mi volt a szándéka és a célja?
• mennyire lehet megbízható egy történész, aki a múlt eseményeit a saját jelene szempontjából értelmezi?
• mi a helyzet azokkal a forrásokkal, amiket a történész figyelembe vesz, vagy épp ellenkezőleg, úgy dönt, hogy kihagyja őket? Az egyszerűség kedvéért a történelem legfőbb ágazatait vesszük itt végig, az ókori, posztklasszikus és modern történelmet, valamint a művészettörténetet.
Miért tanulj történelmet?
Ókori történelem
Az emberiség története az első civilizációk megjelenésével kezdődött, a történészek minden ezelőtti eseményt az őstörténet kategóriájába sorolnak.Általánosan elfogadott nézet, hogy az ókori történelem Kr.e. 3000 körül kezdődik a korai írásrendszer megjelenésével Mezopotámiában, és egészen a Krisztus előtti 6. századig tart, amikor a Nyugat-Római Birodalom összeomlott az egymást követő barbár támadások, és az utolsó római császár, Romulus Augustulus halála miatt.A régészet áll minden ókori történelemmel kapcsolatos kutatás középpontjában. A korai civilizációkról származó ismereteink nagy részét a régészetnek köszönhetjük, az első Qin császár terrakotta hadseregének megtalálásától a dél-amerikai maja piramisok feltárásáig.

Bár az ókori eseményekkel kapcsolatos jelenlegi ismereteink többsége az ókori történészek (Hérodotosz, Thuküdidész, Plutarkhosz, Polübiosz, Sima Qian) írásaira és beszámolóira támaszkodik, ezek a feljegyzések gyakran évtizedekkel, ha nem évszázadokkal az általuk leírt események bekövetkezte után keletkeztek, ezért fenntartásokkal kell kezelnünk őket. Középkori Történelem Míg az ókori történelem i.sz. 500-ban véget ér, addig a modern történelem csak 1500 körül kezdődik, attól függően, hogy melyik földrajzi régióról van szó. Tehát mi történt ez alatt a nagyjából 1000 év alatt?Ezt a tíz évszázados történelmet a történészek középkornak vagy posztklasszikus kornak nevezik.
Nyugat- és Közép-Európában ez a korszak a Római Birodalom összeomlásával kezdődött, de a világ más részein máshonnan kezdik a számlálást.Skandináviában, beleértve a jelenlegi Dániát, Finnországot és Norvégiát, a középkort gyakran egybeveszik a vikingkorral, ami 793-ban, az első feljegyzett Anglia elleni viking támadással kezdődött, és egészen III. Harald norvég király (Haraldr) sikertelen inváziójáig tartott. Haraldot Harold Godwinson angolszász király győzte le az1066-ös Stamford Bridge-i csatában; Írországban. Ugyanebben az évben Hódító Vilmos, Normandia hercege és maga is viking leszármazott, legyőzte Harold Godwinsont, és Anglia királya lett.
Keleten a japán középkor a Nara-korszakkal kezdődött, amikor Genmei császárné 709-ben megalapította Heidzsó-kjó fővárosát, és az utolsó szekighaharai csatával végződött 1600-ban, amikor Tokugawa és szövetségesei legyőzték a Toyotomi-rezsimet, és egyesítették az országot.Ez alatt a kontinensen Kína különböző történelmi korszakai nem ugyanezt a mintát követték.
A Kínai Császárság korszaka 221-ben kezdődött a Qin-dinasztiával, és csak 1911-ben ért véget az utolsó Qing császárral.A Közel-Keleten és Észak-Afrikában, valamint az Ibériai-félszigeten a középkort az iszlám felemelkedése és a birodalmak létrejötte jellemezte. Mivel a történelemtanulás kritikus gondolkodást, valamint kutatási készségeket igényel, sok történelem szakot végzett öregdiák, az alapképzés befejezése után a joghoz fordul, és jogász lesz.
Szeretnéd tudni, mihez kezdhetsz a töri diplomáddal?
Miért ne fogadnál te is töri magántanárt?
Modern történelem
A középkor lassan elhalványult Európában, ahogy a reneszánsz teljes társadalmi, vallási és gazdasági változást hozott magával. Annak ellenére, hogy a reneszánsz a 13. század körül kezdődött Olaszországban, az ókori filozófusok újrafelfedezésével és a Közel-Kelet tudományos ismereteivel való érintkezéssel, a középkori történelem hivatalosan csak 1500 körül ért véget néhány jelentős eseményt követően:
• Gutenberg 1439-ben feltalálta a nyomtatást,
• Kolumbusz Kristóf 1492-ben felfedezte Amerikát
• A világ globalizációja és az eszme-, áru- és pénzcsere felgyorsulása Európán, a Közel-Keleten és Ázsiában. Az akadémikusok általában két korszakra osztják a modern történelmet, a kora újkori és a késő újkori történelemre. Azok a hallgatók, akik sikeresen túljutottak a felvételi szakaszon az alapképzésben, a modern történelmet valószínűleg több mint egy szemeszteren keresztül tanulják más humán tárgyakkal együtt, amelyek közül néhány választható, néhány pedig kötelező.
A kora újkori történelmet a következők jellemzik:
• A reneszánsz, ami egy teljesen új gondolkodási mód, a humanizmus, illetve a klasszikus görög filozófia újrafelfedezése jellemez.
A reformáció (a nyugati kereszténység egyházszakadása, amit Luther Márton indított el, és amit Ulrich Zwingli, Kálvin János és más protestáns reformátorok támogattak a 16. századi Európában)
• Az ellenreformáció a protestáns reformációra válaszul adott katolikus újjáéledés, amely a tridenti zsinaton (1545–1563) kezdődött és a harmincéves háborúval együtt ért véget (1648). A katolikus egyház hatalmának, befolyásának és vagyonának védelme érdekében kezdeményezték.
• A nagy felfedezések kora, ami a 15. századtól a 18. század végéig tart, és kiterjedt tengerentúli utazások jellemezték, amelyek mélyreható változáshoz vezettek az európai diplomáciában, és a globalizáció kezdetét jelentették.
• A kapitalizmus felemelkedése, ami a termelőeszközök magántulajdonán és profitszerzési célú működtetésén alapul.
• A kalózkodás aranykora, amely az 1650-es évektől az 1720-as évek végéig tartott, és három különálló kalózjelenséget foglal magában:
• A körülbelül 1650-től 1680-ig tartó első időszak, ami alatt főleg francia és angol tengerészek támadtak meg spanyol hajókat és kolóniákat a Karib-térségben, Tortugában és Jamaicában
• Az 1690-es évek kalózkodása, amiben a kalózok az amerikai kontinensről indultak hosszú tengeri utakra, hogy a muszlimok és a kelet-indiai társaságok kereskedőit rabolják ki az Indiai-óceánon és a Vörös-tengeren.
• A spanyol örökösödés háború utáni időszak 1716-tól 1726-ig, amikor az angol és amerikai tengerészek és magánemberek a spanyol örökösödési háború befejezése után a kalózkodás felé fordultak, és a Karib-tengeren, az észak-amerikai keleti parton, a nyugat-afrikai tengerparton és a Indiai-óceán. A történelem egy sokrétű és érdekes tantárgy, amit a legtöbb egyetem felvett a kínálatába. A diploma megszerzése után pedig akár történelem doktorit is szerezhetsz.

Szeretnéd tudni, hogyan találd meg a tökéletes töritanárt?
A modernkor
Általánosan elfogadott nézet, hogy a 18. század végén kezdődött, és olyan jelentős események jellemezték, mint például:
• Az amerikai forradalom, ami véget vetett a brit korona uralmának amerikai gyarmatai felett.
• A francia forradalom, amely a monarchia felszámolásával ért véget, és a demokratikus kormányzati rendszer kezdetét jelentette.
• Ausztrália gyarmatosítása, amelynek oka a brit börtönrendszer túlnépesedése volt, valamint a tény, hogy a brit korona elveszítette Amerika tizenhárom gyarmatát az amerikai forradalomban.
• Az 1848-as forradalmak, amelyek 1848-ban Európa-szerte politikai megrázkódtatások sorozatát jelentették (Franciaország, Olaszország, Dánia, Németország, Svédország, Belgium, Svájc, Írország és természetesen Magyarország is érintett volt). Ez volt a legkiterjedtebb forradalmi hullám Európa eddigi történelemben.
• Az orosz forradalom, amely nem egy, hanem két forradalom volt Oroszországban 1917-ben, amely leverte a cári abszolutizmust, és a Szovjetunió felemelkedéséhez vezetett. Miklós császár lemondásával az Orosz Birodalom megbukott.
• Az első világháború és a második világháború 1914-től 1918-ig, valamint 1939-től 1945-ig az akkori összes főhatalmat és a bolygó szinte összes országát érintette. Ez a két konfliktus katonák és civilek tízmillióinak halálához vezetett, és örökre megváltoztatta a világrendet.
Szeretnéd tudni, mennyibe kerülnek a töri magánórák?

Művészettörténet
A művészettörténet a történelem egyik alkategóriája. Míg a történészek fő célja a különböző időszakok történelmi, vallási, társadalmi és politikai eseményeinek tanulmányozása és elemzése, addig a művészettörténet valami másra összpontosít.A művészettörténészek az emberiség vizuális, hangzásbeli és szóbeli kifejezését tanulmányozzák. A művészettörténettel foglalkozó tudósok alapos vizsgálaton keresztül próbálták értelmezni a vizuális művészetet, a zenét és a szépirodalmi írásokat különböző megközelítések és módszertanok segítségével.Az egyik legkorábbi művészettörténész, akit ismerünk, Idősebb Plinius. Saját korában az egyik leghíresebb római írónak, természettudósnak és természetfilozófusnak számított, sőt a korai Római Birodalom haditengerészeti és hadseregparancsnokaként is szolgált.Ha bölcsészettudományi tanulmányokat folytatsz, nagyon valószínű, hogy a tananyag tartalmazni fog egy kis művészettörténetet.A történelemnek rengeteg része van, amelynek az életedet szentelheted, a nyugati civilizációtól kezdve, a latin-amerikai vagy az afrikai történelmen át, az antropológiáig, az amerikai vagy afroamerikai történelemig.
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat