Fejezetek
- 01. A zongorázástól intelligensebb leszel: a Mozart-effektus legendája
- 02. A zongorázás intelligensebbé tesz? Íme tíz ok, hogy ebben tényleg higgy!
- 03. 1. A zongoratanulás megváltoztatja az agyat
- 04. 2. Stresszoldó és jó közérzetet biztosító zongoratanulási módszert keresel?
- 05. 3. A zongorázás javítja a memóriát és a kognitív képességeket
- 06. 4. A zene, a zeneelmélet és a zongora a kitartásra tanítanak
- 07. 5. A zongorázás javítja az agy és a test koordinációját
- 08. 6. A zongoratanulás fejleszti az olvasáskészséget is
- 09. 7. A zongora felfedezése egyben a zene évszázados kultúrájának és történelmének tanulmányozását is jelenti
- 10. 8. A zenetanulás segít az iskolai eredmények javításában
- 11. 9. A zongorázás a fegyelemről is szól
- 12. 10. Paradox módon a zongoratanulás társaságkedvelőbbé tesz
A zongorázástól intelligensebb leszel?
Jobban belegondolva a zenélés meglehet, hogy intellektuálisan és a magánéletedben a mindennapokban is kifejti jótékony hatásait.
Az intelligencia növelése azonban nem az elsődleges célja a zongorázni vágyóknak.
Általában a zene és a harmóniák, vagy akár egyes darabok szeretete löki az embereket a zenetanulás irányába.
Néha egyenesen a kiszemelt meghódítása a cél…
Végeredményében azonban az IQ és a kognitív képességek fejlesztése is egy jó ok arra, hogy végre megtanulj játszani ezen a billentyűs hangszeren, nem gondolod?
Rengeteg tanulmány íródott már ebben a témában, mint ahogyan azt mindjárt láthatod, például a híres Mozart-hatásról.
Görgess lejjebb, ha érdekel tíz tudományosan alátámasztott ok, amiért érdemes megtanulnod zongorázni!
A zongorázástól intelligensebb leszel: a Mozart-effektus legendája
Vissza is térünk mindjárt a cikk elején feltett kérdésre: A zongorázástól intelligensebb leszel?
Az idők során számos tanulmány a húros-billentyűs hangszer egészségre és szellemi képességekre gyakorolt pozitív hatásairól. Ha érdekel, nézz utána, tucatszámra találsz majd cikkeket az interneten!
Hallottál már a Mozart-hatásról?
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791), a klasszikus zene zsenijéről nevezték el, egyfajta neuro-zenei jelenégről van szó.
1993-ban a tudományos világ Rauscher, Ky és Shaw képviseletében a klasszikus zenén keresztül mutatták be a Nature tudományos folyóiratban azt, amit mi mind Mozart-hatásként ismerünk.
A három kutató bebizonyította ,hogy azon diákok, akik részt vettek a kísérletben (Mozart egyik szonátáját hallgattatták meg velük), jobban tudtak térbeli feladatokat megoldani, ez a hatás azonban tizenvalahány perc után már kevésbé volt észlelhető.
Ebből arra következtettek, hogy a zongorázás (zenélés), sőt, Mozart intelligensebbé tesz.
Miért járjon a gyerek zongoraórára?
1997-ben hasonló kutatásban vettek részt ezúttal gyerekek, melynek eredményeképp kimutatták, hogy a zeneóráknak köszönhetően fejlődött a térbeli gondolkozásuk! Egy évvel később laboratóriumi patkányokon figyelték meg, hogy azon egyedek, akik Mozartot hallgattak növekedésük során, jobban teljesítettek a labirintusban, mint nem zeneértő társaik.
A zongorázás, tehát a Mozart-játék növelné az intelligenciát?
A Mozart—hatás legendája azóta az egész világon elterjedt, egyfajta mítoszként kezelik az emberek. Meg kell azonban jegyeznünk, hogy a tudományos közösség elég szkeptikusan áll hozzá.
Ezt bizonyítja Christopher Chabris tanulmánya, aki 1999-ben 16 tanulmányt végzett az idegtudományi jelenségről és arra a következtetésre jutott, hogy a hatás túl gyenge ahhoz, hogy érvényes legyen. Ez azonban nem gátol senkit abban, hogy azt higgye, Mozarttól okosabb lesz.
Egyes floridai óvodákban egész nap Mozartot hallgatnak, sőt, Georgia államban (USA) egyes anyák is naphosszat Mozart darabjait hallgattatják a gyermekeikkel.
A zongorázás intelligensebbé tesz? Íme tíz ok, hogy ebben tényleg higgy!
1. A zongoratanulás megváltoztatja az agyat
Mit is értünk ez alatt?
A zongoratanulásnak közvetlen hatása lenne a neuronikra?
A Northwestern Egyetem tudósai arra vállalkoztak, hogy tanulmányozzák a zene egészségre és jólétre gyakorolt jótékony hatását vizsgáló számos kutatást. És szerintük a zongorázás nemcsak szórakozás, hanem az intelligencia növelésének egyik módja is.
Valóban, a zongoratanulásnak, vagy a zenetanulásnak köszönhetően úgy általában igenis kialakulnak új kapcsolatok az agyban, melyek amúgy nem jönnének létre a zenélés nélkül.
A tanulmány a Nature Reviews Neuroscience című folyóiratban jelent meg, és ennél is tovább megy: a zenetanulás nagy hatással van a nyelvtanulási képességünkre, a koncentrációnkra, a memóriánkra és az érzelmeinkre.
2. Stresszoldó és jó közérzetet biztosító zongoratanulási módszert keresel?
Számos tanulmány igazolta már a zene stresszoldó hatását: a zongora jót tesz az egészségnek. Lecsillapítja az átmeneti stresszt, a mindennapos szorongást és nyugalmat áraszt magából. A zongoratanulás tehet egy ugyanolyan erős gyógymódnak tűnik, mint a sportolás.
De más okokból kifolyólag.
Először is azért, mert a zongorista (vagy a zenész) egy feladatra koncentrál és nem gondol másra.
A zene olyan igényes tudományág, amely nem hagy teret a zavaró tényezőknek. A zongorista tehát a légtere, a hangjegyekre (fekete vagy fehér billentyű, nyolcad vagy tizenhatod) összpontosít, a zeneelméletre, a harmóniája, a ritmusra, a moll skálára… Meg is feledkezik a stresszről.
Végül, de nem utolsósorban azt is tudni érdemes, hogy a zongorázás és a mindennapos gyakorlás igazi boldogságérzetet ad! Ahogy az ujjaid végigszaladnak a billentyűkön és a dallam belengi az egész házat, úgy érzed egyre boldogabbnak magadat.
A tudomány is foglalkozott ezzel a kérdéssel, és keményen dolgozó embereken rendszeres zeneórákra küldtek. Az eredmény: egyértelmű hangulatjavulás és kevesebb “burnout” vagyis kiégés.
3. A zongorázás javítja a memóriát és a kognitív képességeket
Évtizedek óta ismert tény, hogy a zongoratanulás és a zenetanulás javítja szellemi képességeinket, több kutató is foglalkozott ezzel a témával.
A kutatók mind azt a következtetést vonták le, hogy a zenehallgatás és a hangszeren való játék javítja a memóriát.
Egy kutatásban 22 három és négy és fél év közötti gyereket vetettek alá a tesztnek: tizenöten közülük zongoraleckéket kaptak egy zongoratanártól, a többiek pedig énekórákat.
Néhány héttel később kiderült, hogy a tizenöt kezdő zongoristának 34%-kal javultak térbeli és időbeli képességei.
A Telegraph online magazin így fogalmazott: “Egy új kutatás szerint a rendszeres hangszeres játék megváltoztatja az emberi agy szerkezetét, és ami még fontosabb, növeli annak kapacitását. A zene tehát a terápiában felhasználható a memória javítására.”
A zongoratanulás egy új nyelv elsajátítását is jelenti: a szolfézs és annak összes hangjegye.
Hangjegyek (negyedhangok, félhangok, violinkulcs, basszuskulcs, moll skála, zeneelmélet, akkordok…), amelyek egy helyet jelölnek a kottán, egy billentyűt a zongorán és egy nagyon pontos hangot a fülben.

4. A zene, a zeneelmélet és a zongora a kitartásra tanítanak
A zongoratanulás, akár magántanárral tanulsz, akár zeneiskolába jársz, mindenképp kitartást igényel.
Először is azért, mert a zongoraleckék megkezdése előtt zeneelméletet kell tanulni, életkortól függően 1-2 évig. Ezt követően pedig több évbe telik, míg fokozatosan zongoristává válsz. A zene és a zongora nagyon igényes tudományágak, amelyekhez egyesek jobban, mások kevésbé tehetségesek.
Ha eleinte nem vagy kitartó, a zongorázás erre hamar rávezet. Ha tökéletesen akarsz zongorázni, a türelem és a kitartás a barátaid. Máskülönben hamar fel fogod adni.
5. A zongorázás javítja az agy és a test koordinációját
Azon kívül, hogy egy zenész képes zenét alkotni és saját maga improvizálni, minden művészete a koordinációjának köszönhető.
Az agy, a szem és a kezek közötti koordinációnak, hogy pontosabbak legyünk. A zongoristának a hangszere és a kotta előtt ülve kell olvasnia és megfejtenie a ritmust és a dallamot.
Kottaolvasás. A hangokat és akkordokat megfelelően kell megszólaltatni a zongorán, akkor és ott, amikor kell. Úgy, ahogyan az le van írva.
Ráadásul mindkét kéz játszik! Ez a koordináció vagy veleszületett, vagy a jó zongoratanulás és a sok gyakorlás eredménye.
6. A zongoratanulás fejleszti az olvasáskészséget is
A zongorázás előtt zeneelméletet kell tanulni, ami pedig mintha egy új nyelv lenne, amint ezt már az előbb is kifejtettük. Egy nyelv, amely hangjegyekből, akkordokból, kulcsokból, dallamokból és ritmusból áll, és amely a kottaolvasott igényli. A Psychology of Music című folyóirat is igyekezett többet megtudni arról, hogy a zene képes-e intelligensebbé tenni az embereket, különösen az olvasás témája iránt érdeklődtek:
“Azok a gyerekek, akik több éven át vesznek zeneórákat és megtanulják a ritmus és a hangok összetett világát, jobb olvasási készségeket mutatnak, mint nem zenélő társaik.”

A zongorázás a kották (hangjegyek és akkordok) folyamatos olvasását igényli. Ha felismered, mi a negyed, fél, nyolcad vagy a ritmusváltás, máris egy fokkal okosabb vagy!
7. A zongora felfedezése egyben a zene évszázados kultúrájának és történelmének tanulmányozását is jelenti
A klasszikus zene és a zongora több évszázados történelmet és kultúrát kínál a zenészeknek. Bach, Beethoven, Debussy, Schubert, Brahms, Händel, Bartók, Verdi… A legnagyobb zeneszerzőkről érdemes megtudnod egy kicsit többet!
De a zongoratanulás nemcsak a klasszikus zenéről szól! Létezik zenetanulás a blues, jazz, folk és egyéb stílusok által is. Miért is ne nézhetnénk meg, hogyan is született meg a napjainkban is ismert zongora a klavikordból kiindulva (4 oktávos, a zongorával ellentétes színű billentyűs hangszer)?
A zongora ősének első nyomaira 1709-ben bukkantak. Egy olyan hangszert akartak létrehozni, amelyen lehetséges halkan (piano) és hangosan (forte) is játszani. A német Gottfried Silbermann 1728-ban továbbfejlesztette, majd Johann Sebastian Bach kipróbálta!
8. A zenetanulás segít az iskolai eredmények javításában
Az előbbiekben láthattuk, hogyan is tesz intelligensebbé a zongorázás, így pedig adja magát a következtetés, hogy a hangszeres gyerekek jobban teljesítenek majd az iskolában, mint nem zenész társaik.
Gondolj csak vissza az olvasáskészség javulására! De akár a memória javulását is megemlíthetjük.
A zongorázás és a technikák elsajátítása segíthet a nyelvtanulásban is, legyen szó a zene nyelvéről (szolfézs), mely néha az első olyan nyelv, mellyel a gyerekek az anyanyelvükön kívül találkoznak, vagy akár idegen nyelvekről.
Röviden, ezek mind-mind biztató jelek arra, hogy a zongoratanulásnak köszönhetően gyermeked jobban teljesít majd az iskolában, nyelvekből és természettudományos tárgyakból is!

9. A zongorázás a fegyelemről is szól
A zongoratanulás évekig tart, így a kitartás és a türelem nélkülözhetetlen tulajdonságok a zenetanuláskor. Ez egy hosszútávú projekt.
De rövid távon is türelmesnek kell lenni, ez pedig a fegyelmezettséget takarja.
Nem fogsz tudni megtanulni nehéz zongoradarabokat úgy, ha közben rendetlenkedsz és nem követed a kottán leírt dallamot. Szorgalmasnak kell lenned,
Ráadásul a zongorázás nemcsak az órai gyakorlást jelenti, sőt! Órán kívül is rendszeres gyakorlásra van szükséged ahhoz, hogy igazán jó legyél, ami viszont a szabadidődből veszi el az órákat, melyeket nem pihenéssel vagy a barátaiddal töltesz. Ehhez hatalmas fegyelemre van szükséged, aminek azután később nagy hasznát veszed például a munka világában is!
10. Paradox módon a zongoratanulás társaságkedvelőbbé tesz
A közhiedelemmel ellentétben a zongorázás fejleszti a zongorista szociális intelligenciáját.
Bár a hangszeren többnyire egyedül játszanak, komoly munkát fektetnek bele egy tanárral. Gyakran előfordul, hogy a leendő zongorista zeneiskolába jár, ahol sok már kezdő társával együtt zeneelméletet tanul.
A zongoradarabok eljátszása azonban nem feltétlenül magányos művészet! Csatlakozhatsz szintetizátorosként egy együtteshez is, ahol barátokat szerzel majd, ráadásul egy élmény lesz a közönségnek játszani!
Kiszámoltad és megengedheted magadnak a zeneórákat? Akkor tégy egy szívességet az agyadnak… és kezdj egy zongorázni!
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat