Fejezetek
- 01. A rekordok kultusza
- 02. Technológia és sport
- 03. Matematika a sportolók készségeinek fejlesztésére
- 04. Számítsd ki egy verseny ideális pályáját
- 05. Szelekciós eszköz
- 06. Statisztikák a focitornákra való felkészüléshez
- 07. Valós idejű adatgyűjtés
- 08. Sportórák, okos karkötők, lépésszámlálók és a többi, amatőr sportolóknak
- 09. A Fantasy Leagues fellendülése
A matematika mindenhol ott van. A körülöttünk lévő világban, a mindennapi tevékenységeinkben és persze a sportban... Ezen a területen ráadásul az elmúlt években egyre nagyobb szerephez jutottak.
Javuló teljesítmény, új technológiák, technikai forradalmak... Még az amatőr sport sem kivétel. A sport és a teljesítmény témáját a matematikusok különböző módon kezelik.
A sport gyakorlása, valamint a magas szintű sportolók ügyessége általános lelkesedést vált ki.
De fedezzük fel együtt, még pontosabban, milyen hatással van a matek a sportra…
A rekordok kultusza
A gyerekek születésüktől fogva a számokat és a geometriai formákat fedezik fel, amint felébrednek (vagy az óvodában az első számításokat), a felnőttek többféleképpen használják a matematikát! Például a sportban!
Néhány sportoló egyszerűen különleges. Annyira tehetségesek, hogy teljesítményüket lehetetlennek tűnik összemérni.
Ki ne ismerné például Usain Boltot, a jamaicai sprintert és hihetetlen teljesítményét 100 méteren?
Verhetetlen, átrepül a versenyeken, és még a célvonal átlépése előtt is küzd! Ó, igen, apró kiegészítés: mindössze 9,58 másodperc alatt futja le a 100 m-t (2009. augusztus 16-án volt, a berlini atlétikai világbajnokság idején).
Javier Sotomayor 1993 óta tartja a magasugrás rekordját. A 2,45 métert a mai napig senkinek sem sikerült átlépnie.
Renaud Lavillenie elérte azt a bravúrt, hogy megdöntötte a Sergueï Bubka által 21 éve tartott rúdugrás világrekordot. 2014-ben 6,16 métert ért el. Az anekdota kedvéért: megdöntötte az ukrán rekordot… Ukrajnában!
Az új-zélandi William Trubridge uralja a szabadbúvárkodást. Már 15-ször megdöntötte a saját világrekordját! 2016 márciusában ereszkedett le 122 méterre, miközben 4,22 percig visszatartotta a lélegzetét...
A rekordok listája hosszú… És mindegyikük, bármilyen hihetetlen is, csodálatot ébreszt… És megkérdőjelezést.
Valóban, mind csodálkoztunk már, a következőkön:
– Hogyan lehetséges, hogy ezeknek a sportolóknak mindig sikerül rekordokat megdönteni?
– Van-e fizikai határa az emberi test teljesítményének?

A matematikának van valami köze hozzá? Ez valóban egy követendő út...
Egy 2012. szeptemberi tanulmány ezzel kapcsolatban azt mutatja, hogy a rangsorokat egy matematikai törvény szabályozza: a hatástörvény, amely összefüggést teremt két mennyiség között: egy esemény gyakorisága és mérete között.
Technológia és sport
Emlékszel a 2009-es római úszó-világbajnokságra?
Egymás után dőltek meg a rekordok, és minden újságíró megpróbálta megmagyarázni ezt a jelenséget. Összesen 43 rekord dőlt meg néhány nap alatt!
Nem idegen ez a poliuretánból készült úszóruháktól. Az úszásteljesítmény a fizikában jól ismert testek úszásának, lebegésének és mozgásának elve, és ezért matematikai számítások függvénye. Függőleges és vízszintes erőket fejtenek ki (plusz hallottál már Arkhimédész törvényéről?).
A magyarázat?
A sporteszközök fejlesztése ma már a tudományon keresztül megy. És ezek a búvárruhák annyival javították az úszók idejét, hogy később betiltották őket.
A kerékpározásban is nagy szerepe van a teljesítményben a kerékpárok technikai fejlesztésének. Könnyebb anyagok, de aerodinamikát is tanulmányoztak a levegőben való jobb behatolás érdekében...
Konkrét példát szeretnél? Nézze csak meg a pályán sebességet gyakorló kerékpárosok sisakjának kialakítását!
Matematika a sportolók készségeinek fejlesztésére
A matek segíthet gazdálkodni a pénzzel, a matekórák pedig a százalékok kiszámításában... Sőt, a sportban is segíthetnek!
A sportolók már nem csak edzőjük, gyógytornászuk vagy táplálkozási szakértőjük kíséretében érkeznek a nagyobb versenyekre.
Azok az idők elmúltak, legalábbis az "igazi" sportolók számára.
Egyesek, mint például az ausztrálok és az új-zélandiak a 2016-os olimpiai játékokon, igazi matematikusokat vesznek a csapatukba.
Feladatuk az adatok gyűjtése, a kontextus figyelembevétele vagy statisztikák készítése a sportoló technikájának optimalizálása érdekében az összes elérhető paraméter szerint.

A cél tehát jól meghatározott: a tökéletességre törekvés és az optimalizálás.
Ezért nem meglepő, hogy manapság a sportot olyan matematikai fogalmakkal társítják, mint az algebra, a geometria, a szorzótáblák, az aritmetika, az egész számok, a relatív számok…
Számítsd ki egy verseny ideális pályáját
A matematikai egyenletek olyan tudományos alapot jelentenek, amely minden magas szintű sportban elengedhetetlenné vált. Alapul szolgálnak azoknak a sportolóknak, akik folyamatosan tökéletesítik technikájukat a jobb eredmények elérése érdekében.
Ezzel kapcsolatban Amandine Aftalion, a francia CNRS kutatási igazgatója kidolgozott egy olyan modellt, amely lehetővé teszi annak meghatározását, hogy a különböző paraméterek szerint hogyan lehet optimálisan megközelíteni egy versenyt. Figyelembe veszi:
— a távolságot,
— a tüdőkapacitást,
— az energiafelvételt,
— a maximális hajtóerőt,
— és még a test súrlódását is.
Szelekciós eszköz
Nagy-Britannia azon országok közé tartozik, amelyek a legtöbbet használják fel a tudományt az élsportolók teljesítményének javítására.
A matematikusok matematikai modellt fejlesztettek ki annak meghatározására, hogy mely sportolókban van a legnagyobb lehetőség teljesítményük javítására.
Így "megjósolhatják az érmek számát", és azokra a sportolókra fogadhatnak, akiknek a legnagyobb az esélye a győzelemre.
Ez a technika működőképesnek tűnik, mivel Nagy-Britannia a legutóbbi olimpiai játékokon az Egyesült Államok után a 2. helyre került az aranyérmek számának rangsorában, Kínát megelőzve.
Statisztikák a focitornákra való felkészüléshez
A tizenegyedikes matekórák nem feltétlenül készítenek fel erre, de ezek a fogalmak még mindig nagyon érdekesek!
Egyes fociedzők a matematikai elemzést is figyelembe veszik, különösen akkor, ha egy nagy sporteseményre készülnek.
A csapatteljesítmény elemzése és a matematikai modellek kidolgozása lehetővé teszi, hogy a logikán alapuló stratégiai döntéseket végül egyre kevésbé az „edzői ösztön” alapján hozzuk...
Összetett feladat, de változást hozhat.
Valós idejű adatgyűjtés
A matematika segít naprakészen tartani a pénzügyeket. De korántsem ez az egyetlen felhasználási módja a számoknak és képleteknek a felnőttek számára!
A matematika számos adatgyűjtésnek köszönhetően lehetővé teszi a sportolókra vonatkozó pontos statisztikák készítését a fejlődésük érdekében. Mi lenne, ha a matektanfolyamod erre a szakmai útra vezetne?
Ezeknek a konkrét elemeknek a megértése és értelmezése a képzések javítását, valamint egy konkrét és célzott munkaszemlélet kialakítását célozza. Nagy kihívás, ha tudod, hogy a sportolóknál gyakran a másodperc töredéke dönt.
Ez a bevált módszer azért vált nélkülözhetetlenné, mert lehetővé teszi, hogy tudományos elképzelésekre alapozva kiemeljük a fejlődési területeket. Ha észleljük a problémát, könnyebben meg lehet oldani.
A mai technológiák lehetővé teszik az adatok széles választékát, valós időben. A sportolók által viselt érzékelők azonnal továbbítják az információkat, amelyeket teljesítményelemző szoftver dolgoz fel.
Vannak pólók, ütők vagy akár intelligens sisakok, amelyek integrálják ezeket az érzékelőket.

Sportágtól függően az igényeket eseti alapon vizsgálják. Például egy speciális rögbi sisak az ütések erőszakosságát is elemzi, hogy jelezze a fejsérülések kockázatát.
Ez egy értékes technológia.
Az oktató számíthat ezekre az innovatív eszközökre, amelyek a végső cél elérése szempontjából jelentős előnyt jelentenek. Az edző valós időben képes megfigyelni játékosai fáradtsági állapotát például futballmérkőzés közben. Ezek az adatok döntőek lehetnek, ha vészhelyzetben változtatásokat kell végrehajtania a pályán, vagy módosítania kell a stratégiáját.
Sportórák, okos karkötők, lépésszámlálók és a többi, amatőr sportolóknak
Tizenegyedikes matekórán nem tudod, hogyan kell százalékot számolni vagy egyenletet megoldani?
A kocogás megkezdése előtt nem kell matematikát tanulnod, mert ezek az okos eszközök sok statisztikai információt szolgáltatnak:
— szívverés,
— átlagsebesség,
— megtett távolság,
— elégetett kalória...
Könnyedén összehasonlíthatod az edzéseidet, hogy hatékonyabban edzz és elsajátíthasd a megfelelő reflexeket. Nagyon praktikusak ezek az eszközök az elért haladás számszerűsítésére és a sportgyakorlatok új szemszögből való megfigyelésére.
Játékos oldalukkal az alkalmazások és órák, karkötők vagy fejpántok minden korcsoportnak izgalmas kütyüknek számítanak.
Ám ezek a csúcstechnológiás kiegészítők lehetővé teszik, hogy másként tekints a sportra. Eredményeid alakulásának összehasonlításával motivációt nyerhetsz, új célokat tűzhetsz ki és egyedül irányíthatod edzéseidet. Egy új sportág elsajátítása is elérhetővé válik.
A Fantasy Leagues fellendülése
A kevésbé atletikusak kétségtelenül a virtuális sportot választják a Fantasy League-ekkel. A kollektív sportok rajongói ezekben a virtuális sportligákban találják meg boldogságukat.
A képlet egyszerű: a játékos kiképzi csapatát, amely egy interaktív online bajnokságban fejlődik. Van költségvetése, összeállítja a csapatát, meccseket játszik és az eredmények alapján pontokat szerez.
Hogyan tanuljunk meg csapatot irányítani?
A Fantasy League-ben a játékos mindent megtanul. A statisztikát tanulmányozza a helyes döntések meghozatala érdekében, miközben igyekszik nem elhanyagolni egyetlen tényezőt sem, és ráadásul még szórakozik is!
Lehetősége van meghatározni, hogy egy játékos milyen valószínűséggel fog fejlődni, meg kell tárgyalnia az átigazolásokat… Mint a valódi futballklubokban, a rögbiben vagy bármely más sportban.
A Fantasy Sports Trade Association (FSTA) szerint 2013-ban 33,5 millió amerikai játszott Fantasy League-ben. Ez egy igazi társadalmi jelenség.
A matematika ezért valóban használatos a sport minden területén. A kutatók egyre inkább a sporttal kapcsolatos kérdések megoldására összpontosítanak.
Ez a viszonylag új megközelítés nagyszerű kilátásokat kínál a siker esélyeinek növelésére, még akkor is, ha ezzel egyidejűleg a sportolók mindenekelőtt fizikai tulajdonságai és önuralma kínálja számunkra a legjobb pillanatokat a sportban!
És végezetül Philipp Schott szavaival búcsúznék: “Előfordul olykor, hogy a statisztikák is félrevezetők - például mert rosszul prezentálják őket -, ezért van, aki nem bízik bennük. De lássuk be, nélkülük még mindig különféle varázsigék kántálásával és csirkeáldozattal próbálnánk elűzni a betegségeket.”
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat