Fejezetek
Manapság sok idős is annyit sportol, mint a fiatalok. Az idős emberek csoportban vagy egyedül is szívesen sportolnak, mert egyre több figyelmet fordítanak saját magukra és egészségükre.
A sport lehetővé teszi, hogy:
- csökkentsék az esések kockázatát,
- csökkentsék az elhízás kockázatát,
- csökkentsék a stresszt és megelőzzék a szívbetegségeket,
- csökkentsék a koleszterinszintjüket,
- küzdjenek a csontritkulás ellen...
Oda kell figyelnünk azonban, hiszen 50 éves kortól az izomtömeg és - erő személytől függően akár 40-50%-kal csökken. Az életkor előrehaladtával a légszomj is jelentősebbé válhat, nem ritka a súlygyarapodás sem. Az egyensúlyérzék is egyre törékenyebb.
A sport bizonyos betegségek megelőzésében is segíthet, de mindenekelőtt a legfontosabb célja, hogy segítsen a jó közérzetben. Nagyon fontos, hogy ne légy meggondolatlan, és ne kezdj bele akármilyen sportba. Érdemes kikérned egy edző értékes tanácsát, aki a megfelelő útmutatással segíthet az edzés során.
Tehát, ha szeretnél belevágni, olvasd el a cikkünket, amiből megtudhatod, hogyan kezdj bele az edzésbe idősebb korban.

A sportnak nincs kora!
80 év...85 év... és még mindig átlépik a világmaratonok célvonalát! A párizsi, New York-i vagy berlini maratonokon minden évben olyan bravúrokat hajtanak végre az idősek, amelyeket néhány fiatal is megirigyelne.
Például ott van a 85 éves kanadai futó, Ed Whitlock, aki rengeteg rekordot megdöntött! Miután június 10-én megdöntötte a világrekordot, 5,15 km/órás tempóval megdöntötte kategóriája félmaratoni világcsúcsát.
10 km felett egyéni csúcsot ért el 44'22-vel... ami kész bravúr!
Itt egy másik szép sporttörténet inspirációul: „80 évesen párosan maratont teljesítenek, hogy megünnepeljék szerelmüket”. Joe és Kay O’Regans úgy döntött, hogy az írországi Cork Marathonon ünneplik házasságuk 58. évét.
5 óra 23 perc alatt kéz a kézben fejezték be a versenyt.
A Fernand Kolbeck név valószínűleg semmit sem mond neked. Hát most megismerkedhetsz vele! Ez az elzászi szenior tartja az egyik legszebb maratoni rekordot Franciaországban: ötször vált francia bajnokká, és részt vett a müncheni és montreali olimpián is. Ennél jobban csak a legendás, 1956-ban Melbourne-ben aranyérmes Alain Mimoun teljesített.
Ezek az idős emberek példaképek lehetnek számodra, és motiválhatnak arra, hogy a személyi edződ társaságában sporttevékenységbe vágj.
Minden korosztály számára létezik megfelelő gyakorlat
Légy azonban óvatos, mielőtt bármilyen sporttevékenységbe kezdenél, nyilván ki kell kérned a kezelőorvosod tanácsát. A rosszul végzett sportgyakorlat az idős emberekre különösen veszélyes lehet. Mielőtt új fizikai és sporttevékenységbe kezdenél, először ismerned kell és figyelembe kell venned a képességeidet. Tájékozódj például arról, hogy melyik napszak a legalkalmasabb a sportoláshoz!
Arról se feledkezz meg, hogy egyes egészség pénztárak segítségével beiratkozhatsz a megfelelő orvosi kivizsgálásra, illetve finanszírozhatod a sport óráidat is. Miután az orvosod zöld utat adott, már csak néhány óvintézkedést kell megtenned, és újra belekezdhetsz a sportolásba:
1. Ne kezdj fizikai tevékenységbe egyik napról a másikra: az edzésnek progresszívnek kell lennie.
2. Kerüld a versenyeket és a megerőltetést.
3. Szerezd be a megfelelő felszerelést: vegyél a sporthoz megfelelő cipőt és vegyél fel kényelmes ruhát, amiben szabadon tudsz mozogni.
4. Ügyelj a hipotermiára és a kiszáradásra! Ne felejts el rendszeresen inni!

Ezeket a tanácsokat bármilyen életkorú sportolónak érdemes megfogadnia, de idős korban még jobban oda kell figyelni. Szakértő felügyeletre van szükséged, csakúgy, mint a legfiatalabbaknak! Emiatt érdemes olyan személyi edződ találnod, aki segít, és odafigyel, hogy minden rendben menjen az edzésed alatt.
Egy jó személyi edző a következő dolgokban tud segíteni:
1. Veled marad az edzésed alatt.
2. Segít bizonyos mozdulatokban, amik kockázatosak lehetnek.
3. Segít elkerülni a sérüléseket.
4. Motivál, és táplálkozási tippeket ad a jobb sporteredményekért.
Kockázatos-e a sport egy bizonyos kor felett?
A kellemetlenségek elkerülése érdekében bizonyos szabályokat be kell tartanod:
• melegíts be minden tevékenység előtt,
• végezz lassú és szabályos mozdulatokat,
• kíméld az ízületeit,
• biztonságos és megbízható felszereléseket használj!
Az idősek sportfoglalkozásaira szakosodott sportedzők
Látva a rendszeres testmozgást gyakorló idősek számának növekedését, az edzőtermek és a személyi edzők elkezdtek ráharapni a témára. Egyre több fitneszközpont kínál kifejezetten idősek számára kialakított csoportos foglalkozásokat. Legyen szó fogyásról, szálkásításról vagy akár testépítésről, a sportedzők speciális gyakorlatokat kínálnak.
A legtöbb weboldal a következőket kínálja az idősebbeknek:
• az izomtónus visszanyerését,
• az ízületek mozgékonyságának javítását,
• a légszomj érzésének csökkentését,
• az ízületi fájdalmak csökkentését.
Erre a 4 dologra mindig figyelj oda, akármilyen sportot űzöl is. Az órák mindig bemelegítéssel kezdődnek, hogy felkészítsék az izmokat és az ízületeket a különböző gyakorlatokra, amiket végre kell hajtaniuk. A sportfoglalkozáson jelenlévő edzők megfelelő eszközöket is használhatnak, mint például labda, karika, jógatégla, gumiszalag... Végül a foglalkozás relaxációs gyakorlatokkal és nyújtással zárul. Hogy egy idősebb sportolók igényeire specializálódott személyi edző oldalát idézzük: A cél „az izomzat fenntartása, az egyensúly megőrzése vagy a helyes mozdulatok elsajátítása”. A Superprof oldalán rengeteg tapasztalt sportedző közül válogathatsz, biztos megtalálod köztük azt is, aki a te igényeidnek a legjobban megfelel. Ezeket a tevékenységeket ezért olyan személyi edzők tartják, akikben megbízhat.
Időseknek megfelelő sporttevékenységek
Vannak olyan tevékenységek, amik sokkal alkalmasabbak az idősek számára, mint a sziklamászás, búvárkodás vagy akár az atlétika. Ilyen például a jóga. Ennek az ősi tudománynak a célja a test és a lélek harmonizálása. Kímélő mozdulatsorokon és légzési technikákon alapul, amik ellazítják az izmokat. A személyi edződ megmutatja neked azokat a különböző mozdulatokat, amik jót tesznek a testednek. Egy jó edző sosem kényszerít arra, hogy olyat csinálj, amit nem érzel kényelmesnek, de segít meghaladni a határaidat. A cél a test izmainak és a belső szervek tonizálása és az ízületek lazítása. Bizonyos pozíciók enyhítik a fájdalmat, különösen a hát izmaiban.

Nordic walking
Az Iowai Egyetem kutatása szerint napi 15 perc séta elegendő ahhoz, hogy 3 évvel meghosszabbítsák az életed. A Skandináviában nagyon népszerű nordic walkingot speciális botok segítségével gyakorolják. A személyi edződ megmutatja, hogyan mozogj helyesen a botokkal a kezedben, és így jól koordináld az egész tested. Ez a sport megdolgoztatja a karokat, a mellizmokat, a vállat és a farizmokat. Nagyon jó kompromisszum lehet, különösen, ha járási nehézségeid vannak.Sportedződ melletted lesz, hogy elkísérjen a túráidra!
Gimnasztika
A beltéri torna az idősek által is elvégezhető mozgásokat biztosítanak. Az órákat általában csoportokban tartják. A gimnasztika segít megerősíteni és szálkásítani a testet. Személyi edződ tanácsait követve kikapcsolódhatsz, miközben az izmaidat is szálkásítod.
Vannak kifejezetten az idősebbek számára kifejlesztett gyakorlatok, amik játékos formában segítenek dolgozni a koordináción, a memórián és a koncentráción. Ezek különösen hasznosak lehetnek az Alzheimer-kór megelőzésére.
Szabadtéri tevékenységek
Íjászat vagy golf – ez a két tevékenység lehetővé teszi, hogy friss levegőt szívj, és fejleszti a koordinációt és a kézügyességet.A kerékpár kiváló lehet azok számára, akinek problémái csípő, boka és térd problémái vannak. Vedd fel a tornacipődet, hívd fel a sportedződet, és hopp mehetsz is sportolni!Ha még dolgozol, íme néhány gyakorlat, amiket az irodában is elvégezhetsz!
5 tipp a biztonságos edzéshez
Íme néhány jó tanács, amit ha betartasz, biztonságosabbá teszed a sporttevékenységedet. Fontos odafigyelni, mert előfordulhatnak az edzés során szívproblémák. Ezek a balesetek néha egyszerűen hanyagságból fakadnak, és évente 1200-1500 hirtelen halálesetért felelősek.Az időseknek ezért annál inkább oda kell figyelniük a sporttal kapcsolatos kockázatokra.
Íme 5 tipp a biztonságos edzéshez:
1. Jelents az orvosodnak minden mellkasi fájdalmat vagy bármilyen szokatlan légszomjat, ami a terheléskor jelentkezik,
2. Sporttevékenységed során mindig tartsd be a bemelegítést és a 10 perces nyújtást / lazítást,
3. Edzés közben igyál bőségesen,
4. Kerüld a megerőltető tevékenységeket, ha 30 foknál melegebb van,
5. Minden fájdalmat, rossz közérzetet vagy enyhe kényelmetlenséget jelents a személyi edződnek. Vedd komolyan ezt az 5 tippet, és tartsd be őket, azért hogy a sport és az edzővel töltött idő öröm maradjanak!
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat