Fejezetek
Mindenki felismeri a spanyol nyelvet az utcán és mindenki ismer egy-két mondatot vagy kifejezést még spanyol tanulmányok nélkül is.
De azt vajon tudja-e bárki is, honnan származik a spanyol nyelv?
Az biztos, hogy nem ugyanazok a gyökerei, mint a magyar nyelvnek, hiszen a magyar sajnos (vagy szerencsére?) olyan különleges, hogy a világon csak nagyon kevés nyelv hasonlít rá.
A spanyol viszont sok hasonlóságot must az olasz, portugál és katalán nyelvekkel, csak hogy néhányat megemlítsek.
Görgess lejjebb, hogy megismerd a spanyol nyelv fejlődését az évszázadok során!
A spanyol nyelv története
A huszonegyedik században a spanyol nyelv az egyik legelterjedtebb a világon. Sőt, Cervantes anyanyelve a második legnagyobb beszélt nyelv a világon! A világ minden pontján van lehetőség spanyolul tanulni, és rengeteg diák meg is ragadja ezt az alkalmat az iskolában: idegen nyelvként megtanulják a szókincset (szavak, kifejezések, mondatok…), a helyes kiejtést (különféle akcentusok és dialektusok, magán- és mássalhangzók kiejtése, spanyol ábécé), a beszélt nyelvet, fonetikát, párbeszédeket, nyelvtani szabályokat…
A spanyol nyelv tehát rengeteg országban elsajátítható anyanyelvként és idegen nyelvként is, akárcsak a nyelv története.
Kezdjük azonban a legelején. Az időszámításunk előtti 3-1. században a rómaiak elfoglalták az Ibériai-félszigetet és elnyomták a baszk nyelvet, hiszen a beszélt nyelv innentől kezdve a latin lett.
Az ötödik században a vizigót megszállással a nyelv is változásnak indul, megjelennek az első germanizmusok az addig beszélt latin nyelvben. Három évszázaddal később a mórok hozzák be az arab nyelvet a félszigetre. 800 körülre tehető a spanyol (vagyis inkább ókasztíliai) nyelv megjelenése, elsősorban a baszk győzelmeknek köszönhetően. A következő néhány évszázadban a spanyol monarchia egyre növekszik, így a nyelv is egyre inkább elterjed. A Reconquista (vagy rekonkviszta, jelentése visszahódítás, a folyamat, melynek során a keresztények visszafoglalták a muzulmánok által elfoglalt területeket Dél-Európában), majd pedig a Kasztíliai Királyság létrejötte megalapozza a spanyol nyelv népszerűségét.
Az úgynevezett arany évszázad és az Újvilág felfedezése is hozzájárult ahhoz, hogy a spanyol nyelv ennyire elterjedt az egész világon: elsősorban Amerikában (Latin-Amerika) és a Fülöp-szigeteken.
A függetlenségi háborúk, a gyarmatok elszakadása és a területek elvesztése következtében a Spanyol Birodalom a tizenkilencedik század végére egyre gyengül és a helyi nyelvek újra erőre kapnak (például katalán vagy galíciai), de a spanyol azért nem tűnik elő világból, sőt!
Franco diktatúrájának idején az összes lakosra rákényszeríttette a spanyol nyelvet.
Na de ugorjunk csak vissza egy kicsit, térjünk vissza a Reconquista időszakra (vagyis az ibériai területek visszahódítása a muzulmánoktól, az uralkodók ebben az időben II. Aragóniai Ferdinánd ls Kasztíliai Izabella), valamint innentől kezdve egészen Kolumbusz Kristof felfedezőútjáig és az Újvilág 1492-es meghódításáig. Ebben az időszakban a Spanyol Birodalom az egyik nagyhatalom az egész világban és mindenfelé terjeszkedett, különösen a 16. században:
— Peru (Perui Alkirályság)
— Mexikó és Közép-Amerika nagy része (Új-Hispánia)
— Új-Granadai Alkirályság: Kolumbia, Ecuador, Panama, Venezuela, Guyana, Trinidad és Tobago
— Rio de Plata Alkirálysága: Argentína, Uruguay, Paraguay, Bolívia, Chile és Brazília egy része
— Fülöp-szigetek
— és ezek a szigetek: Guam, Karolina- és Mariana-szigetek
Ez volt tehát a spanyol nyelv arany évszázada.

1714-ben a Bourbonok hivatalos és egyetlen nyelvvé nevezik ki a spanyolt. 1726 és 1739 között több spanyol szótárt írnak és terjesztenek el az egész spanyol ajkú világban. Ezt követi a kreol és őslakos népek szintén elkezdik terjeszteni a spanyol nyelvet, még a függetlenségi háborúk után is!
Tegyük azért hozzá, hogy Cervantes nyelvét a 18-19. században Afrikában, Egyenlítői-Guineában és a Nyugat-Szaharában is terjesztették.
Végül, nem tagadható, hogy a spanyol kultúra is lehetővé tette, hogy a spanyol a világ egyik legszélesebb körben beszélt nyelvévé váljon. A zene (flamenco, salsa, reggaeton, bachata, klasszikus zene), a mozi (Almodovar, Bunuel...) vagy a sport (a foci, különösen a nagy klubok, a Barcelona és a Real Madrid) sem idegen, ha a kortárs történelemre koncentrálunk.
Cervantes nyelve: a 2. legelterjedtebb nyelv a világon
Amint azt bizonyára te is tudod már, a spanyol nyelvet, ahogyan mi idegen nyelvként ismerjük, Spanyolországban, ahol ez a hivatalos nyelv, "kasztíliai nyelvnek" (castellano) is nevezik. A félszigeten a galíciai nyelvet is beszélik.
A kasztíliai nyelvnek saját szókincse (szavak, kifejezések, szófordulatok, kifejezések stb.), saját kifejezési szabályai, igeragozása (igeidők), kiejtése (ábécé, mássalhangzó, magánhangzó, hanglejtés), fonetikája és nyelvtana van, természetesen.
De mindez megtanulható! Sajnos a magyar nyelv túl különleges (igen, igen…), ezért szinte semmilyen kapaszkodót nem nyújt az indoeurópai nyelvek megtanulásához, de azért ne keseredj el! Ha már tanultál bármilyen idegen nyelvet az életed során, valószínűleg erre már rájöttél, mint ahogyan a technikákra is, melyekkel könnyedén meg tudsz tanulni még egy a tiédtől nagyon különböző nyelvet is.
A spanyol tanfolyamok (online spanyol tanfolyamok, könnyű spanyol, ingyenes spanyol, nyelvtanfolyamok, amelyekre az egyetemen és a Spanyol Intézetben járhatsz, intenzív képzés, nyelvi tanulmányút Spanyolországban vagy Latin-Amerikában a folyékony nyelvtudás megszerzése érdekében...) száma ma már szinte meghatározhatatlanul nagy. Kezdők esti vagy nyári kurzusokon is részt vehetnek, a diákok pedig általános iskolától egészen az egyetemig.
Röviden, ma már nagyon könnyű elsajátítani Cervantes nyelvét, különösen a spanyol nyelvtanfolyamokon. És mindezt a világ számos országában!
Olyannyira, hogy ma már hivatalosan is a spanyol a 2. legelterjedtebb nyelv a világon!
A mandarin áll az első helyen 1,350 milliárd beszélővel, de a világon 1,175 milliárd spanyolul beszélő van: 425 millió anyanyelvi beszélő, 400 millió, akinek spanyol a második nyelve és 350 millió külföldi, aki idegen nyelvként tanulta meg a spanyolt.
Ez rengeteg ember.
Mindenekelőtt érdekes megjegyezni, hogy a spanyol nyelvet több mint húsz országban beszélik, míg a mandarint csak négy országban. Csak a francia, az angol és az arab nyelv terjedt el ennyire az országok számát tekintve.
Katalán és spanyol: mi a különbség?
Mint látható, a spanyol nyelv, ahogyan ma ismerjük, a kasztíliai nyelv. Olyan nyelv, amelyet az iskolában (spanyolórák), az interneten (online spanyolórák), nyelviskolában, egyetemen (romanisztika, spanyol szak a felsőoktatási tanulmányok során) vagy nyelvi tanulmányúton lehet elsajátítani.
Valóban lehetséges spanyolul tanulni Spanyolországban, Latin-Amerikában vagy Közép-Amerikában! A külföldi tanulmányutak nagyon ajánlottak, hiszen így teljesen el tudsz mélyedni az adott nyelvben!
Úgy döntöttél, hogy megtanulsz spanyolul, megtanulsz franciául, megtanulsz angolul vagy megtanulsz németül… Na de mi a helyzet a katalán nyelvvel?
A "Castellano" saját nyelvtannal, szókinccsel, területtel (Katalónia), kiejtéssel és fonetikával, ábécével rendelkezik... és ez az állam nélküli nemzet legelterjedtebb nyelve!
A katalán nyelv valóban különbözik a kasztíliai, vagyis spanyol nyelvtől. Gyakran mondják, hogy a katalán nagyon hasonlít a franciára. A spanyolt egészen könnyű lefordítani franciára, a katalánt még inkább. Például: "bona nit" (bonne nuit, jó éjszakát). Ugyanez vonatkozik bizonyos számokra: "zero / zéro (nulla), quatre / quatre (négy), cinc / cinq (öt), sis / six (hat)”.

Ha tehát már tanultál franciául, könnyű dolgod lesz a katalán nyelvvel!
Mi a helyzet a katalán és a spanyol nyelv közötti hasonlóságokkal? Sok hasonlóság van, és megemlíthetjük a közös eredetet, amely a gall-római latinból származik. Két latin nyelv erős tónusos akcentussal és néhány hasonló kiejtéssel (például a "v"). Katalónia ma már két hivatalos nyelvvel rendelkezik!
Spanyol akcentusok és dialektusok
A 15. és 16. századi gyarmati politikájának eredményeként Spanyolország számos területet hódított meg Dél-Amerikában (Argentína, Kolumbia, Peru stb.), Közép-Amerikában (Costa Rica, Mexikó stb.), a Karib-térségben (Kuba), Ázsiában (Fülöp-szigetek) és Afrikában (Egyenlítői-Guinea).
Ezzel magyarázható a spanyolajkú népesség jelentősége a mai világban, az Európai Uniótól Latin-Amerika déli csücskéig. A spanyol ma már a világ 21 országának hivatalos nyelve, és majdnem ugyanennyi különböző nyelvjárás létezik!
A spanyol nyelvtanulás azt is jelenti, hogy meg kell ismerni a különböző nyelvjárásokat. Mint példáulaz andalúziai, akik például nem artikulálnak nagyon, ezért elég gyakori, hogy elsőre nem értjük az andalúz nyelvet. A szótagok kissé felemásak, akárcsak bizonyos betűk a szavak végén (az "s" és a "d"). Az "ll"-t "j"-nek, a "c"-t "sz"-nek, az "s"-t pedig "th"-nak ejtik... Bonyolult!
A katalán az "l"-t angolosan ejti, a galíciai majdnem annyit énekel, mint amennyit beszél.
Mi a helyzet Dél-Amerikával? Gyakran mondják, hogy az andalúz akcentus egy kicsit hasonlít a latin-amerikai nyelvjárásokra. A "c", az "s" és a "z" azonban mind "sz"-nek ejtendő. Az "s" a szó végén szintén kevésbé hangsúlyos. Egy másik hasonlóság az andalúz nyelvvel, hogy az "ll"-t "j"-nek ejtik.
A spanyol nyelvtanulás tehát a nyelvjárások tanulmányozását is jelenti. Ezt megteheted egy nyelvi tanulmányút során, egy fonetikus ábécé, egy magyar-spanyol szótár vagy akár egy magántanár segítségével!
Spanyolul vagy portugálul tanuljak?
A spanyol és a portugál nyelvben sok közös van. Ráadásul mindkettőt tanulhatod esti tanfolyamokon, egyetemi tanulmányok, nyári tanfolyamok során vagy magánórák alkalmával anyanyelvi tanárral.
Online is próbálkozhatsz, ahol "ingyenes spanyol" módszerek és tanfolyamok százait találod meg, a legnépszerűbb témakörök a spanyol beszéd, Spanyolország történelme és a spanyol nyelv helyének megismerése a világban. Ugyanez vonatkozik a portugál nyelvre is!
A spanyol és a portugál nyelvtan hasonló. Néhány spanyol szó Cristiano Ronaldo nyelvén is hasonlóan hangzik.
Számos oka van azonban annak, hogy inkább spanyolul érdemes tanulni, mint portugálul.
Először is: a spanyolul beszélők százmilliói világszerte.
Azt is meg kell jegyezni, hogy Spanyolországban közel 5000 vállalat található, így gazdasági és munka szempontjából is érdekesebb célország. És ne felejtsd el, hogy a Cervantes nyelvével az Egyesült Államokban is dolgozhatsz!
Na és miért válaszd a portugál nyelvet? Például ha Portugáliában vagy Brazíliában akarsz élni.
A világon 200 000 000 ember beszél portugálul (11 országban), amelyet egyöntetűen mindenki éneklő nyelvként ír le.

Hasznos kifejezések spanyolul
Spanyol szókincs, megértés, kifejezőkészség, gyors fejlődés: mindezt egy spanyol nyelvtanfolyamon, intenzív tanfolyamon vagy akár egy spanyolországi tanfolyamon is elsajátíthatod!
Minden egyes új spanyol szó egy kis győzelem, amely lehetővé teszi, hogy túlélj egy 100%-ban spanyol nyelvű környezetben.
De melyek a leghasznosabb szavak és kifejezések spanyolul?
Először is, minden, aminek köze van a köszönéshez: "Buenos dias", "Buenas noches", "Hola", "Adios", "Hasta luego", "Hasta mañana”...
A legfontosabbak: "si", "gracias", "por favor", "de nada", “perdon"...
Bemutatkozás: "Me llamo", "Soy húngaro / húngara“, "Tengo 21 años”...
Hogyan boldogulhatsz anélkül, hogy tudnád, hogyan kell kérdezni? Egyetértést vagy egyet nem értést mutatni? Gratulálni? Bocsánatot kérni? Útbaigazítást kérni? Szállodában vagy étteremben boldogulni?
A leghíresebb spanyol idézetek
Most, hogy a lehető legtöbbet megtudtad Cervantes gyönyörű nyelvéről, a Superprof lehetőséget kínál arra, hogy idézetekkel egészítsd ki ezt a nagyszerű tudást.
Tudod, az olyan idézetek, amelyekkel művelt embernek tűnsz a társadalomban!
Illetve — és itt elsősorban azokhoz a diákokhoz szólunk, akik olvasnak minket, és akik minél többet szeretnének megtudni a spanyol nyelvről — híres kifejezéseket, amelyeket a vizsgákon és egyéb vizsgákon elő lehet hozni.
Íme néhány spanyol idézet, amire érdemes emlékezni:
“Tanuld meg a szabályokat, mint egy profi, hogy aztán úgy szeghesd meg őket, mint egy művész.” Pablo Picasso
“A szabadság nem más, mint két szó, az IGEN és a NEM közötti választás.” Octavio Paz
“A szó legjobb formája a tett.” Che Guevara
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat