Fejezetek
Mielőtt felfedeznéd, milyen módszerek léteznek a német állampolgárrá váláshoz, fontos, hogy teszteld a tudásod erről az országról. Tudtad, hogy Németország szövetségi állam? Tudod, hogy ez mit takar, és mit jelent a mindennapi életben?
A német történelemmel kapcsolatban meg tudnád határozni, mi volt a Stasi?
Ha Németországba szeretnél költözni, tudod, hogy vágj bele? Milyen feltételeket kell teljesítened ahhoz, hogy németté válj?
Ha Németországban szeretnél dolgozni, ismered az ottani munkaerőpiac helyzetét?
Megannyi kérdés, amely lehetővé teszi, hogy megtudd elég kitartó vagy-e, hogy megszerezd a német állampolgárságot.
Legyen szó németországi munkáról, nyelvtanulásról, kiköltözésről, vagy egyszerűen csak a német kultúra szeretetéről, a Superprof segít, hogy boldogulj az állampolgárrá válás, a tartózkodási engedély kérés, és a német munkaerőpiacon való elhelyezkedés bonyolult világában. Valamint megmutatjuk azokat a szabályokat, amiket a külföldi állampolgároknak be kell tartaniuk Németországban.
A szövetségi államok
Ha németórákat veszel, vagy most szeretnél belevágni, akkor jól jöhet néhány információ... Németország 16 tartományból álló szövetségi állam, amelyek mindegyikének megvan a saját alkotmánya, parlamentje és kormánya. A tartományok közül 3, Berlin, Bréma és Hamburg városállam. De mi is az a német szövetségi állam? Ez a szuverén állam egy formája, amelyben a részállamok teljes autonómiával rendelkeznek, miközben tiszteletben tartják a szövetségi szinttel való hatalommegosztás elvét. Röviden, mind a 16 német szövetségi államnak megvan a maga kormánya, saját parlamentje és a szövetségi alkotmány által garantált saját hatáskörei. A tartományoknak azonban nincs súlyuk a külpolitikában és nincs nemzetközi joguk. A 16 állam vagy tartomány (Länder) a következő: Baden-Württemberg, Bajorország, Berlin, Brandenburg, Bréma, Hamburg, Hesse, Mecklenburg, Alsó-Szászország, Észak-Rajna-Vesztfália, Rajna-vidék-Pfalz, Saar-vidék, Szászország, Szász-Anhalt, Schleswig és Türingia. A német tartományok függetlenek, és teljes joghatósággal rendelkeznek a rendőrségi szolgálatok, az önkormányzati jog, a média, az oktatás, a kultúra és a vallásgyakorlás felett. Ami a nyelvet illeti, ez a régióktól függően eltérő lehet, minden egyes szövetségi állam meghozhatja a saját törvényét, de az soha nem ütközhet a szövetségi törvénnyel.

Mi volt a Stasi?
1989-ig, a berlini fal leomlásáig Németország két államra szakadt: az NDK-ra és NSZK-ra. Az NDK egy totalitárius állam volt, aminek egyik pillére a háború végén, pontosabban 1950-ben, megszületett politikai és hírszerző rendőrség, más néven a Stasi (Ministerium für Staatssichercheit) volt, amit az akkori orosz hírszerzés, a KGB ihletett. A Stasi feladata az volt, hogy fenntartsa a kommunista párt ellenőrzését a német lakosság felett. Ez azzal járt, hogy az egész társadalmat lehallgatták, legyen az az iskolában, gyárakban, üzletekben, stb. A céljuk egyszerű volt: megismerni a lakosság tevékenységét és politikai véleményét, hogy az ellenállást már csírájában elfojthassák. A Stasi számára mindenki potenciális gyanúsított volt, és az sem volt ritka, hogy a Stasi ügynökei ellenőrizték a postai leveleket, vagy lehallgatták a telefonokat. Hasonlóan az amerikai NSA-hoz, ami ma lehallgathatja az e-mailjeinket, és ellenőrzi az internetes adatainkat, a Stasi is igyekezett behatolni a német lakosság magánéletébe, hogy minél több adatot gyűjtsön össze, és azonosítsa azokat, akik fenyegetést jelentettek. Összesen közel 274 000 Stasi alkalmazott volt, közel 174 000 informátorral, ami a dolgozó lakosság 2,5%-át tette ki.Ma az Edward Snowden által feltárt NSA megfigyelési botrány nagyon hasonló gyakorlatokat hozott napvilágra, csak nemzetközi léptékben.Míg a második világháború idején kémek végezték ezt a munkát, mára átadták a helyüket számítógépeknek és az algoritmusoknak.
Az uniós állampolgárok jogai Németországban
Miután gyorsan áttekintettük Németország sajátosságait és a történelmének egy fejezetét, beszéljünk arról, hogy milyen jogai vannak egy Európai Uniós állampolgárainak Németországban! Mi a státuszuk? Van lehetőségük arra, hogy Németországban maradjanak vagy dolgozzanak? Van külön adminisztrációs eljárás?Ha az Európai Unióban élsz, jogod van a szabad mozgáshoz, azaz bármelyik EU országba, így Németországba is beutazhatsz. Szabadon ott tartózkodhatsz, szakmai tevékenységet folytathatsz alkalmazottként vagy önálló vállalkozóként. A családok és a nem dolgozó uniós polgárok, például diákok, Németországban is letelepedhetnek, feltéve, hogy rendelkeznek egészségbiztosítással és elegendő anyagi bevétellel a megélhetésük biztosításához. Az uniós állampolgárok vízum nélkül beutazhatnak Németországba, és 3 hónapig minden feltétel nélkül az országban tartózkodhat. 6 hónapjuk van állást keresni.
A németországi munkaerőpiac
Németország nagyon vonzó munkakörülményeket kínál a külföldiek számára. A világon a legmagasabbak között lévő bérekkel és a foglalkoztatásra vonatkozó állami garanciával. A heti 35 óra munkával és a 30 nap fizetett szabadsággal Németország továbbra is vonzó ország a munkavégzés szempontjából. A nagyvárosokon kívül a munkanélküliségi ráta 7%-ra esett 2016 elején; bár ez a szám régiónként változik, Kelet-Németországban például még alacsonyabb (egyes régiókban 3%), Berlin kivételével. Míg a munkanélküliség főként a vidéki világban fordul elő, az olyan iparágakban, mint az építőipar vagy a hajógyártás, kevés munkaerőre van szükség. A szolgáltatóipar azonban folyamatosan keresi a munkaerőt. Sok cég fordul külföldi munkakeresőkhöz, ezért a magyar munkavállalók érdekes „célpontok” lehetnek.A legkeresettebbek a mérnökök, technikusok és az exporthoz kapcsolódó szakmák.
Ne feledjük azt sem, hogy Németország megszavazta a minimálbér bevezetését (ez bruttó 8,50 euró óránként).Magyarként a németországi munkavégzés számos előnnyel jár, de ahhoz hogy sikerrel járj, minden feltételnek meg kell felelned. Az első akadályt gyakran a nyelvtudás jelenti, ezért elengedhetetlen a német nyelvtudás, de legalább az, hogy beiratkozz egy német nyelvtanfolyamra, amivel megmutatod, hogy szeretnél beilleszkedni egy német céghez, és közép- vagy akár hosszú távon Németországban maradni.

Hogyan válhatsz németté?
Születés szerinti állampolgárság
Ha egy gyermek német földön születik, automatikusan megkapja a német állampolgárságot, ha legalább az egyik szülője is rendelkezik vele.Ha a 2 szülő nem német állampolgár, de az egyik szülő legalább 8 éve él az országban, a gyermek akkor is megkapja az állampolgárságot.
Állampolgárrá válás: a klasszikus út
Magyarként a következő lépéseket kell megtenned ahhoz, hogy német állampolgár legyen:
• Töltsd ki az állampolgársági kérelemhez szükséges formanyomtatványokat
• Vegyél egy 255 eurós illetékbélyeget
• Legalább 8 éve élj Németországban
• Ne legyél büntetett előéletű
• El tudd tartani magad
• Ismerd meg az alkotmányt és a német állampolgár kötelességeit
• Beszéld a német nyelvet (Miért ne maradnál egy kis ideig Berlinben németül tanulni?)
• Válaszolj az állampolgársági vizsga kérdéseire: ez a teszt 33 (gazdasági, politikai, történelmi, társadalmi) kérdést tartalmaz. (Ismerd meg a német kultúra és történelem fontos személyiségeit!)
Például „Mi a szerepe az ellenzéknek a német parlamentben?” vagy „Mi a nagykorúság határa Németországban?” vagy „Mikor jött létre az NSZK?” Minden vizsgázó annyiszor próbálhatja meg a vizsgát, ahányszor akarja, és a résztvevők közel 98%-a sikeresen teljesíti a vizsgát már az első alkalommal.
A kettős állampolgárság
Ahhoz, hogy német legyél, le kell mondanod a korábbi állampolgárságáról. Akadnak azonban bizonyos kivételek. Az uniós országok állampolgárai, valamint a svájciak megtarthatják eredeti útlevelüket, így kettős állampolgársággal rendelkeznek. Ezt a kérelmet 16 éves kortól lehet beadni a Külföldiek Igazgatóságának honosítási szolgálatánál.

A házasság útján történő állampolgárság
1970 óta az a külföldi, aki egy némettel köt házasságot, már nem kap automatikusan német állampolgárságot, de továbbra is honosítási jog illeti meg, ha megfelel az összes fent említett feltételnek.
A honosítás feltételei
Íme néhány konkrét példa a német állampolgárrá válás különböző változataira.
A szüleim németek, kaphatok német útlevelet?
Csak a német állampolgárok kaphatnak német útlevelet, de a puszta tény, hogy a szüleid németek voltak, és már nem élnek (vagy már nem németek, mert például állampolgárságot váltottak), nem elegendő ahhoz, hogy te is német állampolgárrá válj.Elengedhetetlen, hogy a két szülő közül legalább az egyik német legyen a születésed időpontjában.
Németországban születtem, de a szüleim nem német állampolgárok: Kaphatok német útlevelet?
Egy gyermek megkaphatja a német állampolgárságot, ha német földön születik, még akkor is, ha a szülei nem németek. Ez azonban csak a 2000. január 1. után született gyermekekre vonatkozik.
Lehetek német állampolgár, ha nem Németországban élek?
Elvileg igen, de az egyik feltétel a német nyelv teljes elsajátítása, vagyis a személyes vagy online német leckék vétele, vagy akár egy németországi nyelvi tanfolyam (Berlinben, Hamburgban vagy Brémában) elkerülhetetlen. Bizonyítanod kell azt is, hogy képes vagy ellátni magad anélkül, illetve hogy teljesíted az előző fejezetben megemlített egyéb feltételekről.
Hogyan lehet elveszíteni a német állampolgárságot?
Németként, ha új állampolgárság (az Európai Unió és Svájc ez alól kivételt képez) megszerzését kéred, automatikusan elveszted a német állampolgárságot. Csak akkor tarthatod meg, ha az új állampolgárság megszerzése előtt engedélyt kérsz a német hatóságoktól az állampolgárságod megtartására. Amint láthatod, a németté válás bizonyos előfeltételekhez kötött. Ezek mások és mások, attól függően, hogy az Európai Unión belül élsz-e, a szüleid németek-e, vagy hogy te magad is Németországban születtél-e, attól függően, illetve, hogy kéred az állampolgárságot. Bárhogy is legyen, fontos, hogy jól tájékozott legyél az állampolgárság megszerzésének feltételeiről és a benyújtandó igazoló dokumentumokról. Abban az esetben, ha nem vagy német anyanyelvű, gondoskodj a nyelv tökéletes elsajátításáról. Ennek rengeteg módja van: beiratkozhatsz egy német egyetemre, jelentkezhetsz Erasmus programra a sok német egyetemi város valamelyikében, vagy beiratkozhatsz egy nyelvtanfolyamra. Emellett hallgass német nyelvű podcastokat, hogy megismerd a német kultúrát és életmódot.
Egy utolsó tipp: ne felejtsd el átnézni a német irodalmat ezeknek a nagyszerű német íróknak a segítségével.
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat