Fejezetek
- 01. Zongoraórák, avagy a kisgyerekek kínzóterme
- 02. 1. A zongorázás szórakozás
- 03. 2. A zongorázás kikapcsolódás és stresszoldás
- 04. 3. Ha zongorázol, jobban tudsz koncentrálni
- 05. 4. Dolgoztasd meg a memóriádat (és az intelligenciádat)
- 06. 5. A zongora az első hangszer, utána jöhet a többi
- 07. 6. Látogass el a zsenikhez a zongoráddal
- 08. 7. a kicsiknek: A zongorázás segít a nyelvtanulásban
- 09. 8. Személyes érintkezés a zongoratanárral
- 10. 9. Jobb mozgáskoordináció
- 11. 10. Nagyobb önbizalom
- 12. 11. Kreativitás
- 13. 12. Zenélés = boldogság?
Miért érdemes zongorázni tanulni? Jó kérdés… Miért jó heti több órában egy kis széken ülve skálázni?
Annyi más módon elüthetnéd az időt: mehetnél moziba, találkozhatnál a barátaiddal…
De ezt most gondold át újra! Mindjárt látni fogod, hogy a zongoratanulás rengeteg előnnyel jár, ráadásul az egészségedhez és jólétedhez is hozzájárul!
Vissza a billentyűkhöz (és nem a billentyűzethez)!
Zongoraórák, avagy a kisgyerekek kínzóterme
Általában a “Minek tanulok zongorázni?” kérdést gyermekeink szájából halljuk.
Mennyi gyereket megviselt egy életre a kedd délutáni zongoraóra, ahova a saját beleegyezésük és érdeklődés nélkül kellett járniuk évekig…

Hány gyerek jutott el szinte professzionális szintre, miközben a lelkük belefásult már régóta a zenélésbe…
Igen, miért is tanulunk zenélni?
Azért ez egy elég erős karikatúra volt, igenis vannak gyerekek, akik imádnak zongoraórára járni és nagyon érdekli őket a zene úgy általában.
De az is biztos, hogy sokan felteszik ezt a kérdést maguknak (és a szüleiknek is). Nem is gondolnád, milyen sokan. Sőt, lehet, hogy benned is újra és újra megfogalmazódik, ezzel is egyre jobban elbátortalanodva magad, még mielőtt egyáltalán elkezdenél zongorázni.
Jó helyen jársz: ebben a cikkben megmutatjuk neked, milyen sok ok van, amiért érdemes végre elkezdened zongorázni!
Tudod, mekkora összegre számíts, ha zongoraórára szeretnél járni?
1. A zongorázás szórakozás
A zenélés elsődleges célja lehet a szórakozás, a kikapcsolódás. Zenét elsősorban a szabadidejében tanul az emberek nagy többsége, így szórakozásként érdemes felfogni, még ha néha fárasztó és bonyolult is. Igen, a skálázás valóban nem a legizgalmasabb, de annál jobb érzés a barátaid előtt lejátszani a kedvenc darabodat!
Azután ott van még az improvizáció is, ami szintén nagyon szórakoztató!
Eleinte biztosan nehéz lesz, hiszen az improvizáláshoz ismerned kell a zenélés alapjait, az akkordok felépítését, a disszonanciák feloldását, és így tovább. De az elején befektetett energia előbb-utóbb biztosan megtérül!
Amikor az ujjaid már maguktól improvizálnak a billentyűkön, akkor érted majd meg, mennyire nem volt elvesztegetett idő az a rengeteg tanulás és gyakorlás!
2. A zongorázás kikapcsolódás és stresszoldás
Énidő… ki ne hallotta volna már ezt a szót? Egy hosszú nap után mindig kellemes a zongoraszéken ülve a kedvenc darabodat játszani, hogy lenyugodj és relaxálj kicsit. A zongora szó a latin nyelveken “piano”, ami olaszul halkat jelent.
A zongora az egyik legpuhább hangú hangszerként van a köztudatban, ezáltal egy olyan hangszerként is, melynek nyugtató a hatása. A zene nyugtatja a lelket, ahogyan azt a mondás tartja, és ez különösen igaz a zongoraszóra. Akár még antidepresszánsként is funkcionálhat? Persze ha egy durvább darabot játszol, annak nem ilyen lesz a hatása!
3. Ha zongorázol, jobban tudsz koncentrálni
A zongorázáshoz nagy figyelem és türelem kell, na meg persze koncentrálnod kell tudni a darabra.
Csak, hogy a bölcseket idézzük: egy rohanó világban élünk, ahol egyre nehezebb koncentrálni még arra is, ami igazán fontos a számunkra. Ezáltal minden, ami fejleszti a koncentrálóképességet, a türelmet és az technikát, jól jöhet.
Zongorázni tanulni tehát azt jelenti, hogy előtérbe helyezed a koncentrációt és a türelmet, ellentétben a most népszerű filozófiának, ahol csak és kizárólag az adott pillanatra koncentrálsz.
4. Dolgoztasd meg a memóriádat (és az intelligenciádat)
Ha már a koncentrációnál tartunk, a zongorázás segíthet javítani a memóriádat és fejleszteni az IQ-dat is! Egy új darab megtanulása megdolgoztatja az agy és a test (egészen pontosan az ujjak) memóriáját.

A zongorázás bizonyítottan fokozza a szellemi képességeket!
A zenélés egy nagyon különleges gyakorlat az agynak, a gyakori zenélés pedig folyamatosan fejleszti a szellemi képességeket és a memóriát is! Sőt, úgy néz ki, a zenélés valamilyen szinten az Alzheimer-kór ellen is felveszi a harcot!
Egy német orvosi honlapon megjelent egy cikk is arról, hogy a zongoristák agya fejlettebb, mint azoké, akik semmilyen hangszeren nem játszanak.
A zongorázás (és úgy általában a zenélés) az egyik legintenzívebb gyakorlat, mellyel megdolgoztathatod az agyadat. A zongoratanár ezáltal fejleszti az IQ-dat!
5. A zongora az első hangszer, utána jöhet a többi
A zongora a hangszerek királya, efelől semmi kétség! Aki már egyszer megtanult zongorázni, annak sokkal könnyebb lesz más hangszereken is megtanulnia, igazából bármilyen más hangszeren. A zongora egy olyan húros hangszer, ahol nem kevesebb, mint 88 billentyűn játszol, a zongora hangterjedelme így minden hangszer közül a legnagyobb. Aki pedig tud játszani a legnagyobbon, annak a kisebbek sem okoznak majd gondot.
Jobban belegondolva a legnagyobb zeneszerzők (talán Berlioz kivételével) mind zongoristák voltak. Amikor zenét szereztek (kottát írtak a szimfóniához vagy operához), mindig ott volt kéznél egy zongora.
Érdekesség: a zongora és a hárfa a két hangszer, amelyeknél két kulcsban is játszol egyszerre: G, vagyis violinkulcs és F, vagyis basszuskulcs.
6. Látogass el a zsenikhez a zongoráddal
Ha megtanulsz zongorázni, a legnagyobb zeneszerzők darabjait is megtanulhatod, így pedig bepillantást nyerhetsz a zene történetébe is! Chopin egyik Nocturne-jét játszva szinte kapcsolatba lépsz a zeneszerzővel, mintha beszélgetnél vele: ő az író és te vagy a tolmács.
A zenetanulással a zenei füledet is trenírozod. Amint jobban belelátsz a zene hogyanjába és miértjébe, sosem fogsz többet ugyanúgy zenét hallgatni, mint előtte: megérted majd a zenét, a logikáját, sőt a jót és a rosszat is meg fogod tudni különböztetni egymástól. Még ha a zene egy szubjektív dolog is.
7. a kicsiknek: A zongorázás segít a nyelvtanulásban
Bizonyított tény, hogy a zongorázás segít a nyelvtanulásban. Végülis a zene maga is szinte egy nyelv, nem gondolod? A szolfézs nem a zene nyelve?
Általánosságban véve a zongorázásnak rengeteg pozitív hatása van a gyerekek fejlődésére nézve: több kutatás is bebizonyította, hogy azok a gyerekek, akik zongorázni tanulnak, könnyebben veszik az iskolában is az akadályokat (a tanulmányi eredményük pedig közel 30%-kal jobb volt, mint nem zenész társaiké).
A zenélő gyerekeknek jobb a térlátásuk, ezáltal jobbak matematikából és fizikából!
8. Személyes érintkezés a zongoratanárral
A zongoratanulás egyben a nagy találkozások helye is. Találkozol ugyanis egy (vagy több) tanárral, akik a legjobb tudásukkal igyekeznek majd átadni neked a zene iránti rajongásukat. A zenetanár és diákja közötti kapcsolat általában nagyon mély baráti kapcsolattá válik az évek során.
Ez pedig az egyik legjobb módszere a zongoratanulásnak!
Itt a Superprofon is találsz majd több zongoratanárt is, nézegesd meg a profiljukat és válaszd ki a neked legszimpatikusabbat!
9. Jobb mozgáskoordináció
A zongorázás segíti a pszichomotoros fejlődést, mert a zenéléshez az egész testedre szükséged van.
Minden zongorista tudja, milyen fontos, hogy jól üljön, jól tartsa a hátát, a karját, a csuklóját… A két kéz koordinációja, de egyben egymástól való függetlenségük is hatalmas mértékű gyakorlatot igényel, mellyel javul a mozgáskoordinációd.

10. Nagyobb önbizalom
Az, hogy nagyobb lesz az önbizalmad, evidens következtetés, de nemcsak a zongorázásból vagy a zenélésből következik. Azért lesz nagyobb az önbizalmad, mert elérted a célodat és a komfortzónádból kilépve sikerült legyőznöd egy előtted álló akadályt. Ezek pedig az önbizalom és önbecsülés alap mozgatórugói.
A barátaid vagy családod előtt zongorázva büszkének érezheted magad, ha pedig még nem érzed magad készen erre, keress magadnak zenetanárt!
11. Kreativitás
A zongorázás fejleszti a kreativitást. A zeneszerzés és az improvizáció serkentik az agy találékonyságát. Ha zongorázni kezdesz, valamilyen szinten visszalépsz a gyerekkorba, hiszen a gyerekek, mint azt mind jól tudjuk, a legkreatívabbak az egész világon.

Ez a kreativitás később felnőttként a háttérbe szorul, de előhívhatod például zenei improvizációval. A zongorázás előhívja a gyermekkori képzelőerődet, felébresztve a benned lakó gyerek lelkét.
12. Zenélés = boldogság?
Végül, de nem utolsósorban, és erre az okokat olvasgatva talán már magad is rájöttél: a zongorázással közelebb kerülsz ahhoz a folytonosan keresett-kergetett boldogsághoz!
Kicsit talán túlzásnak hangzik elsőre, hiszen a klasszikus zeneszerzők portréját nézegetve épp az ellenkezőjét látjuk: a zongora nem garantálja a boldogságot…
Azonban az önbecsülésed növelése, különféle képességeid fejlesztése, az alkotás és improvizálás öröme, a kedvenc darabjaid bemutatása egy baráti társaság előtt, vagy akár a zenész (vagy nem) barátaiddal való úgynevezett jammelés mind-mind annyi pozitív élményt ad, hogy ha ez nem hoz valamilyen szintű boldogságot a mindennapjaidba, mi fog?
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat