Fejezetek
Minek tanulok matekot?
Mi haszna a szorzótáblának?
Minek oldjak meg még egy egyenletet?
Úgysem lehet mínusz két almát venni a boltban…
Mindenki hallotta már ezeket a mondatokat.
Ideje abbahagyni a nyafogást! Igen, nem mindenki szereti a matekot, de az tagadhatatlan, hogy az élet minden területén jól jön! És nemcsak a kutatóknak, fizusoknak, asztronautáknak, vadászpilótáknak…
Ahogyan Leonardo da Vinci is megmondta: “Ó, tanulók, tanulmányozzátok a matematikát, s nem építkeztek alap nélkül.”
A matematika ugyanis mindennek az alapja.
Azt, hogy a matek mindenhol ott van az egész életed során, négy konkrét példával szemléltetném. A matek ugyanis a bölcsőtől kezdve az iskolán át a sportolásig mindenhol velünk van.
Gyerekek és a matek: geometriai alakzatok és a világ felfedezése
Néhány évtizeddel ezelőtt még csak nem is sejtettük, mennyi mindenre képesek az újszülöttek. Az gazán látványos reflexeken kívül ugyanis honnan tudjuk, mi játszódik le a fejükben?
Mivel a beszéd még nem fejlődött ki, a babák a látásuk által fedezik fel a körülöttük lévő világot. Ahogy pedig egyre fejlődnek és ügyesednek, a mindennapok megfigyelése és kísérletezése alapján tanulják meg, mi hogyan működik a világban.
Egy újszülött sír, ha az édesanyja kikerül a látóteréből. Később megérti, hogy az, hogy jelenleg nem látja nem jelenti azt is, hogy soha többet nem jön vissza, ez pedig lenyugtatja és megszünteti az aggodalmát.
Manapság már sokkal többet tudunk, hiszen rengeteg tanulmány született már a gyerekek kognitív képességeinek a fejlődéséről.
Ami pedig a matekot illeti, az, ahogyan megértik a világot, ami körülveszi őket egyszerűen lenyűgöző. Erről is születtek tanulmányok, például a Harvardon Dr. Elizabeth S. Spelke, vagy a Duke Egyetem kutatói megfigyelték, hogy a gyerekek már 6 hónapos koruktól kezdve:
— szemre meg tudják becsülni valaminek a mennyiségét
— érzékelik a különbséget két számábrázolás között
— és ha kiskorukban nagy figyelmet tanúsítottak a számoknak, később a matematika tantárgy is jobban ment nekik.
Életük első két évében megtanulják finomítani a számokról és mennyiségekről alkotott felfogásukat. A járás és a nyelv elsajátításával elkezdenek szavakat kapcsolni azokhoz a matematikai fogalmakhoz, amelyeket kiskoruktól kezdve vizuálisan észleltek.
Bizonyított a gyermekek ösztönzésének és fejlődésük támogatásának a fontossága. Hallam Hurt, egy philadelphiai neonatológus gyermekorvos 1980-ban fedezte fel, hogy azoknak a gyerekeknek, akik több figyelmet és bátorítást kaptak otthon, általában magasabb az IQ-ja.
A gyermek kognitív fejlődéséhez elengedhetetlenek a számokkal és geometriával játékosan tanuló tevékenységek!
A számok felfedezésének és a számolásnak jelentősége a gyermekeknél
A matematika tanulása a nemzeti tantervek alapvető része.
A számolások felfedezése tehát nagyon is fontos a gyermek számára!
Az óvodától kezdve a gyerekek fiatal korukhoz igazodó pedagógiával közelítik meg a főbb matematikai fogalmakat. Miközben a gyerekek szórakoznak és játszva tanulnak, a következőket fejlesztik:
— megismerik a számokat és azok használatát
— felfedezik a formákat, méreteket, szervezett sorozatokat
Az általános iskolától kezdve a matematika program 3 fő területre összpontosul. A tanár ezekre tanítja tanítványait:
— számok és számítások
— méretek
— tér és geometria
Alsó tagozatban átbeszélik a fogalmak jelentését és gyakorolják a használatukat kis számokkal, egyszerűbb feladatokkal, felsőben pedig kibővítik ezt a tudást.

A matematika lehetővé teszi a gyerekeknek, hogy fejlesszék a logikus gondolkodásukat és jobbak legyenek az érvelésben is. A matek ezért jóval túlmutat az összeadás, kivonás, szorzás vagy osztás technikáin.
A fejben számolás is fontos. Ez lehetővé teszi a gyermek számára, hogy kezelje a számokat, és jobban megértse, hogyan működnek.
Elengedhetetlen lépések a gyermek egész iskoláztatásához!
A hivatalos adatok szerint 10 gyermekből közel 3 nem sajátította el ezeket az alapokat az általános iskola végén. Ezért fontos a nehéz helyzetben lévő tanulók segítése! Ehhez nyilván a gyerek életkorához kell igazodni, magyarázni, tanítani, átdolgozni segíteni...
A matematika annyira elvontnak tűnhet, ha nem teremted meg a kapcsolatot a mindennapi használatukkal… Nem mindig könnyű megértetni a gyerekekkel, hogy ez mennyire érdekes.
Biztos lehetsz benne, hogy szülőként könnyű támogatni gyermekedet a matek tanulásában. Ha egy konkrét esetet veszel egy matematikai fogalom tanítására, az segít neki jobban megérteni a fogalom logikáját, és megkönnyíti a memorizálását.
Ezen ismeretek elsajátításával pedig nagyobb nehézségek nélkül folytathatja majd tanulmányait, különösen akkor, ha olyan új tantárgyai lesznek, mint a fizika, kémia, vagy később közgazdaságtan. Ezek mindegyike az általános iskolai matematikára épül!
Hogyan állhatsz jobban pénzügyileg a mateknak köszönhetően?
Befejezted tanulmányaidat, és azt mondod magadnak, hogy soha többé nem kell matekra járnod! Micsoda boldogság...
Azonban még nem vagy kész a matekkal!
Életünk során, még ha nem is használunk napi szinten trigonometriát, differenciálegyenleteket vagy azonosságokat, a matematika mindig jelen van, már csak a költségvetésben is!
Igaz, hogy vannak nagyon praktikus szoftverek, de még Excelben sem jutunk messzire, ha nem tudunk számítási képleteket készíteni!
Milyen területeken fontos a matematika felnőtt életünkben?
— A költségvetés napi kezelése: Tudd előre, hogyan tervezd meg kiadásaidat, ismerd meg a különböző kiadási tételek megoszlását, takaríts meg pénzt...
— Projektek megvalósítása (hitel, ingatlanvásárlás, nyaralás…): össze kell tudni hasonlítanod, tervezned, még pedig hosszú távra. Néhány matematikai képlet lehetővé teszi, hogy megalapozott döntéseket hozz.
— Adó: az adóbevallás kitöltése nem triviális. Néhány szimuláció elvégzése lehetővé teszi az adó összegének optimalizálását a különféle adóelőnyök kihasználásával.
— Vállalkozás alapítása: minden vállalkozónak, mint a menedzsereknek, speciális matematikai készségekkel kell rendelkeznie, akár a projekt megvalósításához, akár a vállalkozásnak a fenntarthatóságához.
— A globális gazdaság megértése… És ebből kifolyólag a minket körülvevő világ megértése is. Tőzsde, pénzügy, politikai gazdasági programok… Egész nap hallunk számadatokról. Ahhoz, hogy tisztán lássunk, jobb, ha rendelkezünk egy bizonyos alapvető matematikai tudással.
Még mindig kételkedsz a matematika fontosságában a pénzügyeid naprakészen tartásában? Ha küszködsz a matekkal, segíthet néhány felfrissítő matekóra.
Hogyan segíthet a matematika a pénzem kezelésében?
Az előzőhöz nagyon kapcsolódó téma: Hogyan segíthet a matematika a pénzem kezelésében?
Tegyük fel először azt az egyszerű tényt, hogy jó vagy matekból, és minimálisan elsajátítod az alapokat, amelyekkel jobban megértheted a pénzmozgásokat.
Használd ki jobban a rendelkezésedre álló erőforrásokat, hogy soha ne kerülj kritikus helyzetbe (folyószámlahitel és egyéb banki örömök), hanem éppen ellenkezőleg, mindig irányítsd a költségvetésedet! Ezt körülbelül a kilencedik osztályos matekórától lehetséges.
Vedd figyelembe azt is, hogy a matematika távol tarthatja a függőket a szerencsejátékoktól, amelyek annyira megszállottan foglalkoztatják őket! Egy milánói (Olaszország) politechnikai iskola indított ilyen irányú képzést, amelynek a célja, hogy a diákok megértsék, hogy a nyerés és mindenekelőtt a fizetőképesség esélye egy ilyen életmóddal rendkívül minimális!

Végül pedig tudtad, hogy a matematikával több mint egymillió dollárt kereshetsz?
Ezt kínálja a Massachusetts-i Clay Mathematics Institute, ha meg tudod oldani a 7 nagyszerű matematikai feladat egyikét, amelyeket soha nem oldottak meg!
A matek jelentősége a sportban
Ha hisz, ha nem, még a sport sem kivétel, bizony itt is nagy szerepet kap a matek.
Az amatőr sportolóknak vagy a hivatásos sportolóknak egyaránt megváltoztathatja a matek a teljesítményét.
Amikor a matematika és az új technológiák lehetővé teszik a teljesítmény elemzésére szolgáló új eszközök kifejlesztését, a sportolók konkrét fejlesztési területekre összpontosíthatják edzéseiket.
Ma már minden magas szintű sportágban megtaláljuk ezt a fajta összekapcsolást. A szenzoroknak köszönhetően több száz adatot elemeznek valós időben:
— Szívfrekvencia
— Izomerő
— Mozgási sebesség
— Fáradtsági szint...
Sportkövetőket találunk pólókban, sapkákban, ütőkben, fejpántokban... A sportolók teljesítményét tudományosan elemezzük, hogy fejlődni tudjanak és személyre szabott edzésben részesüljenek.
Például a következőkről van szó:
— szerezni néhány századot,
— elkerülni a sérülést,
— optimalizálni a pihenést
— javítatni a technikát.
Elengedhetetlenné vált ezen paraméterek ellenőrzése: igazi sikertényező!
A matematikusok is elkezdtek néhány éve foglalkozni konkrét kérdésekkel, így új megvilágításban, tudományos szempontból közelítik meg a sporttechnikákat.
Hogyan határozzuk meg egy verseny ideális pályáját?
Az összehangolt evezés a gyorsaság legjobb módja?
Milyen tényezők befolyásolják a labda röppályáját?...
A tudósok által felvetett kérdések számosak. E problémák megoldása új perspektívákat kínál a sportolóknak, akik ihletet találnak bennük technikájuk fejlesztéséhez.

Amikor a matematika és a sport keveredik, az eredmény visszavonhatatlannak tűnik. Amióta új utak nyíltak meg a sportolók előrehaladásának elősegítésére, rekordok dőltek meg.
A 2012-es londoni olimpián 32 rekord dőlt meg.
A 2014-es labdarúgó-világbajnokságon a német válogatott ezeknek az összekapcsolt tárgyaknak köszönhetően készült a megmérettetésre, miközben a versenyző csapatok összes eredményét elemezte. Meglehet, hogy véletlen egybeesés, de világbajnokok.
Kezdetben a magas szintű sportra korlátozódott, de mára mindenki számára elérhetőek ezek az eszközök és az amatőr sportolók is szeretik ezeket az új technológiákat. Nemcsak azért érdemes beszerezni őket, mert kütyük, valódi érdeklődés mutatkozik a használatukban.
Ismerd meg jobban önmagad, erősítsd motivációdat, lásd a fejlődésed...
Szóval köszi matek!
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat