Fejezetek
Tini koromban nagy Gossip Girl (Pletykafészek) rajongó voltam és abban volt ez egyszer, már nem is emlékszem igazán, hol és miért: “Vannak dalok, amiktől táncra perdülünk. Dalok, amiktől énekelni kezdünk. De azok a legjobb dalok, amik felidézik benned, amit akkor éreztél, amikor először hallottad őket.”
Ez annyira szépen összefoglalja, milyen érzéseket vált ki belőlünk a zene.
Amikor elhatározzuk, hogy megtanulunk énekelni, az első kérdés szinte mindig a következő: mennyi idő lesz ez pontosan? Már csak azért is, hogy ki tudjuk számolni, pontosan mekkora befektetésről van szó.
Gyors eredményt akarunk, látványos fejlődést és hamar elkeseredünk, amikor felfogjuk az előttünk álló munka nehézségét.
Különféle módszerrel lehet viszont énekelni tanulni, az egyik pedig a magánóra, ahol a tanár csak és kizárólag hozzád igazítja a tantervet.
Úgy szeretnél énekelni te is, mint egy díva?
Akkor görgess lejjebb, itt Superprofon összeírtuk neked a dívasághoz vezető lépéseket!
Énektanulás: előzetes feltételek
Mindenki meg tud tanulni énekelni.
Ez nagyon jól hangzik, de sajnos nem teljesen igaz. Van egy bizonyos afázia (összefoglaló) nevű, agyi sérülés következtében kialakuló nyelvi zavar, amely miatt az érintettek sajnos erre nem biztos, hogy képesek.
Ha azonban te nem vagy érintett, akkor a következő fontos feltétel a hangszálaid épsége, hiszen nekik köszönhetően tudsz egyáltalán megszólalni.
A lelkesség, na meg hogy egyáltalán akarj énekelni, szintén fontos követelmények! Nem érdemes azért belekezdened, mert “mindenki tud énekelni”, ha egyszer egyáltalán nem vonz a dolog. Ha élvezettel csinálod, egészen biztosan jobban megy majd!
Nem titok ugyanis, hogy a lelkesedés szárnyakat ad, csak hogy ilyen szép klisével éljek, melyekkel türelmesen végig tudod járni a tanulás útját és nem fogy el a motivációd az első kanyarnál.
Bármilyen stílus szimpatikus — klasszikus, jazz, metál vagy bármi más—, a lelkesedés az első és legfontosabb lépés.
Ha ez a néhány feltétel teljesül, egészen biztosan megvan minden adottságod ahhoz, hogy belevágj és fejleszd a repertoárod! Idővel pedig a legnehezebb dalokat is meg tudod majd tanulni kiénekelni!

Énektanulás egy hónap alatt: lehetséges ez?
Igen, szinte mindenki meg tud tanulni énekelni és szerencsére bárhol és bármikor gyakorolhatsz (főzés közben, a zuhany alatt, a reggeli kávé mellett…), ez azonban nem jelenti azt, hogy egy hónap alatt profi énekes leszel. Az énektanulásnak ugyanis vannak olyan kötelező lépései, amelyek elengedhetetlenek a fejlődéshez.
Először is meg kell határoznod, milyen a hangod és mely dallamok passzolnak hozzá a leginkább. Így egy olyan darabbal kezdhetsz, amivel kényelmesen elsajátíthatod az alapokat, ami egy ideális motiváció kezdőknek!
Később pedig felfedezheted az énekben rejlő mélységeket más stílusok által és a hangterjedelmedet is növelheted.
A tanárod feladata az lesz, hogy megfigyelje a hangodat, hogy a benne rejlő különlegességek szerint terelgessen újabbnál újabb irányokba.
A második lépés a hangterjedelmed felmérése, amihez ezután a tanárod különféle feladatokat (pl a híres Mendegél a mandarin) és légzésgyakorlatokat ad majd, valamint megtanulod a helyes testtartást is, hogy megfelelően lélegezz.
Ezek mind fontos lépések, nem szabad átugrani őket, tehát nem szabad végigszaladni az első lépéseken! Egy hónap legalább szükséges ahhoz, hogy ezt mindet átbeszéljétek és begyakorold, bár ez elég személyfüggő, így lehet, hogy akár több is!
Íme néhány tipp, amelyekkel fejlesztheted a hangod:
— énekelj be! Nemcsak a mendegél a mandarinnal, hanem rengeteg skálával be tudsz melegíteni.
— vedd fel és hallgasd meg, hogyan énekelsz
— határozd meg az énekhangodat (alt, szoprán, bariton…) és a hangszínedet
— keresd meg a hangod sajátosságait
— tanulj meg ritmushoz igazodni
— erősítsd a hangodat
— dolgozz a légzéseden
— beszélj szép hangú emberekkel: ők hogyan tanultak meg énekelni?
— gyakorold a különféle technikákat
Sok kezdő ideges eleinte és valószínűleg te is az leszel, amikor még csak bele-belekóstolsz a zene világába és még nem látod át, mi hogyan és mennyi idő alatt fog menni. Minden időbe telik, a zenei önbizalom is.
Légy tehát türelmes. Van, aki gyorsan fejlődik, van, aki lassabban. A lényeg, hogy te a saját tempódhoz igazodj! Ne siesd el a dolgokat, ha valami nem világos, pláne nem az alapoknál, és kövesd a tanárod tanácsait!
Mennyi idő alatt lehet megtanulni tisztán énekelni?
Ez egy másik gyakran már az első órán felmerülő kérdés.
“Tisztán énekelek?”
“Adottság, vagy megtanulható a tisztán éneklés?”
Bonyolult kérdések ezek.
Az a helyzet, hogy gyakran kevésbé kezdő az ember, mint gondolná, és lehet, hogy ezzel te is vagy. Ha szoktál a autóban, a zuhany alatt, főzés közben vagy a barátaiddal énekelni, egészen biztosan rendelkezel már egy bizonyos tudással, még ha nem is vetted észre.
Ha jársz színjátszásra vagy jógára (vagy igazából bármilyen sportra), akkor a tested valószínűleg készen áll az énektanulásra, hiszen innen már csak egy lépés a hang és a test összehangolása. Lényeges tudnivaló ugyanis, hogy a helyes testtartást a tiszta hang alapja.
Visszatérve a “Adottság, vagy megtanulható a tisztán éneklés?” kérdésre, a válasz az, hogy van, aki tehetségesebben születik, van, aki kevésbé. Vannak, akik például tökéletesen el tudnak helyezni és vissza tudnak énekelni külső segítség nélkül igazából bármilyen (akár zenei, akár máshol hallott) hangot, ezt nevezik abszolút hallásnak. Így kevesebb ideig tart az alapok elsajátítása is.
De ha neked nincs abszolút hallásod, ne aggódj, még semmi sincs elveszve! Ugyanúgy lehetsz jó énekes! Csak egy kicsit jobban meg kell dolgoznod érte eleinte. Ha azonban napi mindössze 15-30 percet rászánsz, sokkal eredményesebb leszel, mintha heti egyszer két órát.
A tiszta énekhang azonban nem egy tíz perces gyakorlás eredménye.
Sok-sok óra gyakorlás és tanulás után fogod ténylegesen megtanulni irányítani a hangodat.
Készen állsz?

Kell szolfézst is tanulni?
A zenészek nagy többsége tanult szolfézst. Ha azonban még sosem találkoztál vele ezelőtt, hogyan kezdj neki?
Ez szintén egy visszatérő kérdés, legyen szó tisztán éneklésről vagy egy bármilyen hangszeren való játszásról, minden diákot érdekel, hogy mennyire fontos a szolfézs.
Az énekléshez nem kötelező kottát olvasni (bár gyakran jól jön ez a tudás). Sőt! Nem csak azok tudnak énekelni, akik évekig jártak szolfézsra. Mindenki megtanulhat énekelni akár hallás után is.
Szolfézsra gyakran első osztályban szokták beíratni a gyerekeket, hogy utána majd másodiktól el tudjon kezdeni valamilyen hangszert. Szerintem ez nem a legjobb megközelítés, ugyanis gyakran már azelőtt elveszik a gyerekek kedvét a zenéléstől, hogy egyáltalán elkezdenék. Nekem abszolút hallásom van, így nagyon kicsi voltam, mikor elkezdtem zenélni, így igazán könnyen boldogul az ember, hiszen olyan a szolfézs, mintha könyvet olvasnál. Én bevallom, hogy nagyon élveztem.
Vannak azonban olyan barátaim is, akik nem ugyanígy hallják a hangokat és nekik sokkal nehezebben ment, pláne hangszer nélkül, hiszen mindenki másban jó. Én pontosan ugyanígy éreztem egy bonyolultabb egyenlet előtt. Na, de ők aztán kifejezetten utálták a szolfézst. Ez azonban szerintem elkerülhető lett volna úgy, hogy a szolfézs nem egy kezdeti megugrandó nehézség, amit leküzdve eljut az ember a várva várt zongorához, hegedűhöz vagy bármilyen más hangszerhez. Miért ne lehetne a kettőt egyszerre tanulni, úgy, hogy egymást kiegészítsék?
A szolfézs ugyanis a zene elmélete, amit akkor érthetsz meg igazán, ha a gyakorlatba is átülteted. Kémián is akkor tudod megjegyezni az egyes folyamatokat, ha nem leírod, hogy lila hab keletkezik, hanem meg is figyeled azt. A szolfézs is ugyanilyen.
Nemcsak egy kezdeti rossz, hanem a hangszer használatának a kulcsa, a segítségével pedig fejlesztheted a zenei füledet.
Ha azonban nincs kedves szolfézst tanulni, azt is megértem. Tényleg nem való mindenkinek.
Ilyen esetben a zenei füledet más technikákkal kell majd fejlesztened, például zenehallgatással, gyakorlatokkal. A légzésgyakorlatok is fontosak, hogy te döntsd el, mikor veszel levegőt. Na meg persze a megjelenésed is, ha emberek előtt akarsz majd énekelni!
A következőket ajánlom:
— artikulálás- és kiejtésjavító tanfolyam
— magánórák
— csoportos énekórák
— zeneórák
— hangképzési technikákat pontosító tanfolyam
— vagy akár csatlakozz egy kórushoz!
Így lesz belőled is boldog zenész.
A szolfézsra pedig semmiképp se úgy gondolj, mint egy leküzdhetetlen akadályra! A tanárod biztosan tud majd segíteni, hogyan tudsz nélküle ugyanolyan jól, vagy még jobban megtanulni énekelni, mint a szolfézstudó társaid!
És, amint azt már az előbb kifejtettem, a szolfézs amúgy is akkor a leghasznosabb, ha nem csak úgy bemagolod, hanem összekötöd a zenével, így lépésről lépésre, az énekórákkal egyszerre is tanulhatod! Nem kell egyből kisilabizálnod az Éjkirálynő dalait!
Inkább hagyatkozz eleinte a füledre, hiszen ez is egy nagyon fontos lépése a tisztán énekléshez vezető útnak. Az, hogy tudod irányítani a hangodat és ki tudod olvasni egy kottából, pontosan hol kell énekelni két külön dolog!
Ezért ajánlanak a magántanárok személyre szabott órákat, ahol a tudásodhoz, az erősségeidhez és a céljaidhoz igazítják a tananyagot, a szolfézst is beleértve.

Célok kitűzése
Mindig emlegetem a kitűzött célokat, de mik ezek egyáltalán?
Ha most kezdesz el énekelni, a tanárod is egészen biztosan rá fog erre kérdezni.
Érdemes lenne tehát végiggondolnod, hogy mit is szeretnél pontosan elérni az énekórák alkalmával, hiszen így meg tudjátok határozni a tanároddal a prioritásaidat, a munkatempódat, na meg persze azt is, hogy mi motivál téged igazán.
Magánórák alkalmával ilyen célokat érdemes kitűznöd magad elé:
— tisztán éneklés
— ritmusérzék fejlesztése
— hangterjedelem növelése
— hangerő fejlesztése
— érzelmek kifejezése a hangszín segítségével
— gyakorlatok, hogy minél kevésbé fáradjon el a hangod
— technikák
— éneklés kórusban
— a saját stílusod és hangszíned megtalálása
— az éneklés élvezete
— énekes előadásra való felkészülés
— improvizáció
— az ének szeretete
— és még sok más!
Ha megtaláltad, mi a számodra a leglényegesebb, könnyebben találsz majd megfelelő tanárt.
Az pedig, hogy mennyi idő alatt tudsz megtanulni énekelni, teljes mértékben a célodtól függ.
Mérd fel a a szintedet, ambícióidat, céljaidat és tudni fogod, mennyi időbe telik.
Azt azonban már most elmondom, hogy körülbelül egy hónapba telik egy új szokás bevezetése, vagyis az alapok elsajátítása, majd pedig körülbelül 3-4 hónap alatt tudod megtanulni ténylegesen irányítani a hangodat. De persze, és ezt nem lehet eleget hangsúlyozni, mindenki más, ezért mindenkinek más időtartamra van szüksége!
Ahhoz, hogy tudd használni az elsajátított technikákat, nagyjából egy évre lesz szükséged és ahhoz, hogy ténylegesen magabiztosan és jól énekelj, legalább két év rendszeres éneklés szükséges.
A rendszeresség és a befektetett munka és idő a kulcsszavak: fél éves szünetekkel nem fogsz így haladni.
Most, hogy már mindent megtudtál, ideje tanárt keresned! Nézz körül itt Superprofon, hiszen számos képzett, profi énektanár vár rád!
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat