Fejezetek
Minden, amit a gimis magyar tanulásról tudni akartál.
Szép nyelv-e a magyar? Természetesen igen. Minden nyelv szép, ahogy minden újszülött szép, és ahogy mindent lehet szépnek nevezni, amit emberek természetesen csinálnak: ruházatot, zenét, építészetet, nyelvet.
Nádasdy Ádám
2022-ben a magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsgán körülbelül 114 700-an vizsgáztak az Oktatási Hivatal (OH) számításai szerint. Magyarból is két szint közül választhattak az érettségizők: középszinten 70 944, emelt szinten pedig 2209-en vizsgáztak.
A magyar irodalom és nyelvtan tanulás nem csak azért fontos, mert kötelező érettségi tantárgy, hanem mert ezen az órán sok olyan praktikus ismeretet szerezhetünk, ami a későbbi életünk során jól jöhet. Az analitikus szövegértés nem csak a munkában, hanem a hétköznapokban is elengedhetetlen, a jól felépített, ékesszóló érvelés segíthet egy állásinterjún, arról nem is beszélve, hogy a jó helyesírás sok helyen alapkövetelmény.
Hogyan tanuljunk magyart kilencedikben?
Minden kezdet nehéz. Ez igaz a kilencedikes irodalomtanulásra is, hiszen középiskolában már mások az elvárások a tanulók felé, mint felső tagozatban. Gyakran még a jó tanulóknak is okoz némi nehézséget az átállás. Sajnos sokan csak későn kapnak észbe, és azt gondolják, hogy ez az év az általános iskola kipihenésére szolgál, de ez koránt sem így van. Bár messze még az érettségi, ez az év is nagyon fontos az orientáció és pályaválasztás szempontjából, a diákok itt alapozzák meg a tanulmányaikat.
A magyar órákon a diákok megtanulják, hogyan forduljanak egy (irodalmi) szöveg felé értő olvasással, és elsajátítják a szövegmagyarázat (érvelés és szövegkommentár) technikáját.
A középiskolai magyar tanterv nem pusztán az irodalom tanulásáról szól, hanem történelmi és kulturális összefüggéseiben vizsgálja azt. Megtanuljuk a főbb irodalmi mozgalmakat, így a műveket a helyes kontextusban értelmezhetjük.
A diákok megismerkednek a humanizmussal és a reneszánsszal, a klasszicizmussal, a romantikával, a realizmussal, a naturalizmussal vagy éppen a szürrealizmussal. A magyar óra során így bővülnek az ismereteink történelem, földrajz, társadalomtudomány és még sok más témában.
Irodalom tanterv és a kötelezők
A magyar órán az irodalmi témák mellett, bármilyen klisésen hangzik is, az élet nagy kérdéseiről is tanulhatnak a diákok. A szerelem, a barátság, a halál, a háború: az emberiség örök témái. Amikor szöveget elemeznek vagy érvelő szöveget alkotnak, a diákok megtanulják a saját véleményüket is kifejezni.
Mivel az év során folyamatosan feleltetések és dolgozatok vannak, (ideális esetben) a diákok folyamatosan készülnek és ismételnek, így elkerülve a lemaradást.
A tanterv mindig három nagyobb kategóriára oszlik: epika (tehát „próza” legyen az novella vagy regény), líra (tehát költészet) és dráma. Lássuk a kilencedikes programot:
Epika
- Az epikai műnem
- Az ókori epika
- A középkor epikája
- A középkor magyar epikája
- A reneszánsz epika
- A magyar humanista és reneszánsz epika
- A barokk irodalma
Líra
- Az ókori líra
- A Biblia lírai szövegei
- A középkori líra
- A középkori magyar líra
- Reneszánsz líra
- A magyar humanista reneszánsz líra
- A barokk kori magyar líra
- A líra általános jellemzői
Dráma
- Az ókori dráma
- A középkori dráma
- A reneszánsz dráma
- A francia klasszicista színház
- A drámai műnem
- Drámai műfajok
- A drámai művek szereplői
Kötelezők kilencedikben
Természetesen nincsen irodalom tanterv kötelező olvasmányok nélkül. Ezek iskoláról iskolára, tanárról tanárra változhatnak, nagyvonalaikban azért mégis ugyanazok. Érdemes lehet a kötelezőket már nyáron beszerezni, és nyaralás közben elolvasni párat, mert az iskolaév hajtásában lehet, nem lesz rá idő.
Mivel az irodalom tanterv időrendi sorrendben halad, ezek a legrégebbi szövegek, tehát a legnehezebben érthetőek is. Ne keseredj el, adj nekik egy esélyt! Az Odüsszeia és a görög mitológia világa elvarázsolhat, és ki nem hatódik meg Rómeó és Júlia szomorú históriájától?
Íme a lehetséges kötelezők listája:
Homérosz : Odüsszeia
Szophoklész : Antigoné
Ószövetségi és Újszövetségi részletek
Shakespeare : Romeo és Júlia
Zrínyi Miklós : Szigeti veszedelem
Ajánlott olvasmányok:
Homérosz : Iliász
Shakespeare : Hamlet
Moliere: A fösvény
Tanácsok arra, hogy sikeresen vedd a kilencedik akadályait
Kilencedikben ismét olyan iskolai környezetbe kerülsz, ahol te vagy a legkisebb, miközben alkalmazkod kell a jegyzeteléshez – rövidítések, esetleg szimbólumok használatával, gyorsabb írással - hatékony munkamódszert kell találniuk a kurzusok és gyakorlatok egész éves átismétléséhez.Minden héten át kell nézned a magyar és más tantárgyak (matematika, fizika, kémia, biológia, történelem, földrajz, angol, német, spanyol) anyagát.Ha javulni szeretnél irodalomból, a legjobb tanács, amit adhatunk az, hogy olvass!Illetve javasoljuk, hogy a tanterv minden egyes témájához és minden irodalmi alkotáshoz mindenki, különösen a tanulási nehézségekkel küzdő tanulók, készítsenek olvasónaplót illetve összegzéseket, amik segítenek a hatékony ismétlésben. Így nem kell több tucat tankönyv oldalt átnézned, hiszen mindent, amire szükséged van, megtalálsz egy helyen. Utolsó tanács: írd ki az ismeretlen szavakat egy szótárfüzetbe, és tanuld meg a definíciójukat. Nem csak idegen nyelveken kell bővítenünk a szókincsünket.

Hogyan érj el jó eredményeket magyarból tízedikben
Túl vagyunk az első nehézségeken, de a java csak most kezdődik. A próbaidő véget ért, most már teljes jogú középiskolások vagytok. A legtöbb iskolában létezik a kisérettségi rendszere, ahol tizedik évvégén magyarból kell vizsgát tenni. Ez jó gyakorlás lehet majd az igazi vizsgára, és ráveszi a diákokat, hogy ismételjenek.
Íme a tizedikes tanterv, amiben Európa több országának irodalmába is elkalandozunk:
Epika
- A felvilágosodás
- A felvilágosodás - Az angol regény
- A felvilágosodás - A francia klasszicista epika
- A felvilágosodás - A német klasszika
- A felvilágosodás - A magyar felvilágosodás
- A romantika
- A romantika - A magyar romantika
Líra
- A felvilágosodás lírája
- A felvilágosodás magyar költészete
- A romantika lírája
- A magyar romantika költészete
- Magyar költészet a XIX. század második felében
Dráma
- A felvilágosodás magyar drámairodalma
- A német klasszika
- A magyar romantika drámairodalma
Pár lehetséges kötelező:
Daniel Defoe: Robinson Crusoe
Jonathan Swift: Gulliver utazásai
Voltaire: Candide
Puskin: Anyegin
Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde
Katona József: Bánk bán
Petőfi Sándor: Az apostol
Arany balladái
Ahhoz, hogy sikeresen vedd a középiskola második évét, elengedhetetlen a rendszeres ismétlés. Akik nehézségekbe ütköznek, igénybe vehetnek korrepetálást vagy magántanárt, hogy segítsenek az ismétlésben és a felkészülésben.
A kötelezők elolvasása mellett tanácsoljuk, hogy gyakorold a szóképek és az érvelés használatát és tökéletesítsd a helyesírásod. Egy vizsgajavító sem örül, amikor helyesírási hibákkal teli példányt kell javítania.
A legjobb eredmények elérésnek érdekében fontos, hogy egész évben gyakorolj. Érdemes például megnézni a korábbi évek érettségi feladatait.
Hívd segítségül a Superprof egyik tanárát, aki segíthet felkészülni a kisérettségire, és hasznos tippeket is adhat. A személyre szabott órák segítenek abban, hogy jól teljesíts irodalomból, és ne maradj le.
Túl a félidőn: tizenegyedik
Gratulálunk, túlélted a kisérettségit, és a középiskolai pályafutásod felénél jársz! Előző évben el kellett döntened, hogy mely tantárgyakból szeretnél fakultációra menni, és emelt szinten tanulni őket. Ha a magyart választottad, sebességbe kell kapcsolnod, mert az emeltes órák nem csak óraszámban, de intenzitásban is emelkednek.
Epika
- A XIX. század első felének európai regénye
- A XIX. század második felének prózairodalma
- Magyar próza a XIX. század második felében és a századfordulón
- A XX. század első felének magyar prózája
Líra
- A XIX. század második felének európai költészete
- A századforduló magyar költészete
Dráma
- Európai dráma a XIX. század második felében és a századfordulón
- Magyar dráma a XIX. század második felében
Lehet, hogy kevesebb témának tűnik, mint az előző években, de ez ne tévesszen meg! Hiszen a századforduló magyar költészetében olyan kiterjedt életművek vannak, mint Ady, Kosztolányi vagy Babits. Őket nem lehet egy-két óra alatt lezavarni.
A kötelezők listáján megjelennek a realisztikus regények, és több a dráma is. Íme néhány példa:
- Stendhal: Vörös és fekete
- Balzac: Goriot apó
- Flaubert: Bovaryné
- Madách Imre: Az ember tragédiája
- Gogol: A köpönyeg
- Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés
- Tolsztoj: Ivan Iljics halála
- Csehov: Sirály
- Móricz Zsigmond: Árvácska
- Kosztolányi Dezső: Édes Anna
Ne feledd, ebben az évben már nagyon közel az érettségi. Hogy jól felkészülj, már most elkezdheted kidolgozni a (már tanult) tételeket, vagy gyakran böngészheted az ismétlő jegyzeteid. Bár online is találhatsz kidolgozott tételeket, vagy elkérheted őket egy osztálytársadtól, azt javasoljuk, hogy magad dolgozd ki őket, hiszen így is ismételsz. A Superprofos magántanárod biztos nagyon szívesen átnézi őket, és ad pár tippet.

Tizenkettedik: a végjátszma
Ez az utolsó és egyben legnehezebb/legstresszesebb év, de ne aggódj, ha az előző években jól tanultál, és folyamatosan ismételtél, a tizenkettedik sem okozhat gondot. Fontos az is, hogy ne stresszeld túl magad! Ha úgy érzed, túlságosan szorongsz az érettségi miatt, beszélj róla a szüleiddel, vagy tölts időt olyan dolgokkal, amik boldoggá tesznek, például a sport vagy a zene.
Tizenkettedikre marad a modernkor és a kortárs irodalom, amikre sajnos gyakran nagyon kevés idő marad. A megtanulandó tananyag hatalmas, és az év hamarabb véget ér a ballagás és az érettségik miatt. Azonban, ha valamelyik alkotó vagy korszak felkeltette az érdeklődésedet, ne habozz, és olvass utánunk!
- Művészeti-irodalmi korszakok, irányzatok, stílusok
A magyar irodalom a két világháború között és a XX. század második felében
- A magyar irodalom a két világháború között és a XX. század második felében
Epika
- Írók a XX. század világirodalmából
- XX. századi magyar írók
Líra
- Lírikusok a XX. század világirodalmából
- XX. századi magyar lírikusok
Dráma
- Drámaírók a XX. század világirodalmából
- XX. századi magyar drámaírók
A tizenkettedikes kötelezők nagyon sok országot és alkotót felölelnek. Mivel ezek a művek állnak hozzánk időben legközelebb, legtöbbször ezeket értjük meg legjobban, ezek érintenek meg leginkább. Sajnos, amint már mondtuk, gyakran nincs idő mindenen végigmenni, de attól olvasd el őket, mert sokat segíthetnek megérteni a történelmet és korunkat.
Íme a lehetséges kötelezők listája:
Thomas Mann: Tonio Kröger
Franz Kafka: Átváltozás
Brecht: Kurázsi mama
Dürrenmatt: A fizikusok
Márai Sándor: Egy polgár vallomási
Németh László: Iszony
Illyés Gyula: Puszták népe
Ottlik Géza: Iskola a határon
Örkény István: Egyperces novellák; Tóték, Macskajáték (dráma)
Hogyan készülj az érettségire?
A tanévben, az iskolai szünetekben vagy esténként a haladás érdekében csak arra biztathatjuk a diákokat, hogy igyekezzenek élvezni, és változatossá tenni az ismétlés óráit:• Olvasd el a tanárod által ajánlott műveket,• Olvass más, a programon kívüli műveket. Készíts ismétlővázlatot minden egyes műhöz (életrajz, társadalomtörténeti kontextus, irodalmi irányzat stb.).A vizsgák közeledtével készíts intenzív ismétlőprogramot, de fontos, hogy ne hajtsd túl magad. Tarts szüneteket, járj egyet, szórakozz!
Azt tanácsoljuk, hogy már télen kezdj el rendszeresen ismételni az érettségire Összefoglaljuk: hogyan érettségizz sikeresen magyarból?• Olvass könyveket (kötelezőket, de saját szórakozásodra is),• Gazdagítsd a szókincsed (esszéíráshoz),• Készíts áttekintő és ismétlőlapokat,• Folytass egészséges életmódot (étrend, alvás, sport),• Vegyél otthon magánórákat, ha segítségre van szükséged. Miért ne néznél az irodalomhoz kapcsolódó történelmi filmeket?Illetve megismételjük még egyszer: nagyon figyelj a helyesírásodra! Hiszen ne felejtsd el, hogy irodalomvizsgára készülsz!
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat