Fejezetek
Szeretnél hegedűkönyvet venni, de nem tudod, hogyan válaszd ki a neked való tankönyvet?
Többféle könyv közül válogathatsz, melyekből nemcsak a zenetanárok tanítanak előszeretettel, de az autodidakta zenészek is ezekhez fordulnak.
Szintenként, fokozatosan tanulhatsz belőlük.
Gyakran CD is jár hozzájuk és hangszerboltokban vagy a neten vásárolhatod meg őket.
De honnan tudhatod, hogy jó hegedűkönyvvel állsz-e szemben, mellyel gyorsan fejlődsz majd?
Görgess lejjebb és megtudod!
Miért érdemes könyvekből megtanulni hegedülni?
Napjainkban a telefonok és a tabletek a leggyakrabban használt számítástechnikai eszközök, a főzéstől kezdve a tanulásig mindennek ezeken a kis kütyükön nézünk utána. Az emberiség 67%-ának van mobiltelefonja.
Ne feledkezzünk meg azonban a könyvekről sem, melyekkel komoly, összefüggő módon tanulhatjuk meg a zeneelmélet és a hegedülés alapjait, vagy akár egy nyelvet, ha éppen arról van szó.
Látványosan kevésbé interaktív egy könyv, mint egy zenetanulós app, a legnagyobb előnyük azonban a tapasztalat.
Hosszú évtizedek-évszázadok óta dolgozták ki a hegedű tankönyvek módszertanát, a benne bemutatott darabokat és technikákat, és a hegedűművészek tanácsai alapján mindig módosítgatták-javítgatták.
A hegedűtanárokra ilyen szempontból is számíthatunk: ők az elsők, akik újításokat javasolnak, új darabokat, hatékonyabb gyakorlatokat, új tanulási módszereket…
Ezeket a tankönyveket ugyanis zenészek írják, zenészeknek, az appokkal ellentétben, melyeket általában programozók fejlesztenek ki.
Ez egy lényeges különbség.
Az applikációk elsősorban a párbeszéd jellegre törekednek és ajándékokkal buzdítanak a mindennapos gyakorlásra, könyvek viszont egy sokkal mélyebb és összetettebb tudást adnak át.
Még most is az egyik legjobb módszere az autodidakta hegedülésnek, ráadásul a könyv még csak le sem fog merülni!
A könyveket olvassuk, felfedezzük, használjuk, majd pedig megosztjuk másokkal.
A zene tankönyvek általában nagy alakúak, hogy jobban és érthetőbben szemléltessék az adott témát.
Egyes könyvekkel szinte teljesen kiválthatod a tanár személyét, valamint elég nagy a tábora azoknak is, akik egészen magas szintekre jutottak el egy könyv segítségével…
Hol vegyél hegedűkönyvet?
Mindenki tud könyvet venni, efelől semmi kétség.
Na de hol fogod megtalálni a legjobb, legérthetőbb, legérdekesebb hegedű tankönyvet?
Hol kell ezeket egyáltalán keresni?
Hangszerboltban vagy az interneten?
Itt máris felmerül az internetes tanulás legnagyobb hátránya: nem tudjuk lapozgatni.
Ahhoz, hogy igazán átláss mindent, fontos, hogy megérts a tananyag struktúráját, hogy mi miből következik és az ábrázolási technikákat is. Ha ugyanazzal a lendülettel csuknád is vissza a könyvet, ahogy kinyitottad, valószínűleg tovább kell keresgélned.

Nehéz eldönteni, melyik könyv igazán jó, hiszen csak a borítóját látod a honlapon (habár mostanában egyes hangszerboltokban virtuálisan is bele lehet lapozni a könyvekbe).
Ez azonban kikerülhető azzal, ha elmész egy hangszerboltba és ott keresgélsz: biztosan minden hegedű tankönyvet megtalálsz egy helyen!
Ráadásul az eladóval is kapcsolatot teremthetsz: mivel valószínűleg ő is zenész, egészen biztosan tud majd ajánlani neked való tankönyvet.
A hangszerboltosok általában igazi tanácsadó szerepben működnek és soha nem fognak rád traktálni valamit, amiben nem vagy biztos, hiszen tudják, milyen fontos a lelkesedés a zenetanulásban.
Beszélgethetsz vele, hátha vannak jól bevált tippjei a hegedűtanuláshoz, ha pedig megbízhatónak és szimpatikusnak találod, mentsd el a hangszerbolt címét, hogy ismét megtaláld, ha húrt kell cserélned vagy új kottákat vennél.
Pláne, ha magadtól tanulsz hegedülni: a hangszerboltos egy biztos pont lehet a zenetanulásban, akihez bármikor fordulhatsz segítségért.
Ezzel is kisebb az esélye, hogy feladod az első nehézségnél.
Hogyan válaszd ki a neked való hegedű tankönyvet?
Mindenekelőtt tisztázzuk, mik is pontosan a elvárásaid és a céljaid a hegedüléssel!
Kétféle zenész létezik:
— aki egyedül tanul és ezért teljes körű leírásra és magyarázatra van szüksége
— aki tanárral tanul és ehhez keres kiindulópontnak egy tankönyvet.
Egy könyvet körülbelül egy évig használhatsz majd, de persze ez a rendszerességtől és a teljesítményedtől függ elsősorban.
Kezdő hegedűsként ilyesmi fejezetekre lesz majd szükséged:
— a hegedű részei
— a hegedű hangolása
— a helyes testtartás
— a vonó tartása
— a helyes kéztartás
— hová tegyem az ujjaimat?
Ezekhez a fejezetekhez meglehet, hogy zeneelméleti feladatok is járnak, ha azonban szeretnél jobban elmélyedni a szolfézs világában, úgy azt ajánlom, inkább vegyél egy külön szolfézskönyvet is.
A kottaolvasást ugyanis nem lehet egyik napról a másikra begyakorolni, ráadásul rengeteg ismeretet igényel, mint például a keresztek vagy a félhangok. Alig néhány oldal szolfézs egy hegedű tankönyvben egészen biztosan nem ad mély és összetett tudást.
Legjobb, ha tanácsot kérsz valakitől: akár az internetes véleményeket olvasgatva, akár a hangszerbolti eladótól kérdezed meg, semmiképp ne vedd meg az első könyvet, amire rá van írva, hogy szolfézs!
Ezekre figyelj oda:
— a könyv legyen “levegős”, tehát nem tömény szöveg illusztrációk nélkül, az ilyenekből ugyanis nagyon nehéz tanulni
— legyenek benne feladatok: nem tudom eleget ismételni a gyakorlás fontosságát. Ha magadtól tanulsz, a könyvből megoldott feladatokkal (megoldókulccsal!) is nagyszerűen fejlődhetsz a raját tempódban.
— van hozzá CD vagy internetes hanganyag? Nem kötelező nyilván, de a hanganyag jól jöhet például, ha auditív típusú tanuló vagy.

Valamint ezeket a darabokat fogod nagy valószínűséggel megtanulni:
— Beethoven V. szimfóniája
— szintén Beethonentől a Für Elise
— Vivaldi Négy Évszaka
— Chopin Gyászindulója
— A varázsfuvola Mozarttól
— Maurice Ravel Bolerója
— Csajkovszkijtől a Hattyúk tava
Nincs is ennél jobb!
Elegendő ez a hegedűtanuláshoz?
A tankönyvek természetesen sosem adnak ugyanolyan élményt, mint egy zeneóra vagy egy zeneiskolai hegedűtanár jótanácsai.
A jó tankönyv azonban elengedhetetlen kelléke a zenetanulásnak, főleg, ha autodidakta módon teszed azt.
Sajnos az internetes tutorialokkal nem fogsz nagyon magas szintekre eljutni.
Még kevésbé a telefonos appokkal.
A tankönyv segítségével viszont garantáltan jól teljesítesz majd, de ehhez persze nagy motivációra lesz szükséged. A hegedű tankönyved ebben az esetben a tanárt helyettesíti és utat mutat a legegyszerűbb és leglogikusabb tanulás irányába.
A fejlődés viszont csak akkor garantált, ha vásárolsz majd új könyveket, miután befejezted azt, amelyikben most dolgozol éppen. Egy bizonyos szinttől kezdve ugyanis egy könyv már nem tud újat nyújtani, és akárcsak a nyelvkönyvek, itt is különböző szintekhez különböző tananyagot javasolnak.
Természetesen járhatsz az otthoni hegedülést kiegészítve még különféle zeneórákra:
— zeneelmélet
— zenetörténet
— hangszerekkel való ismerkedés
Egyes könyvekre csak akkor érdemes beruházni azonban, ha egy tanárral fogjátok majd átböngészni. Ezek a főbb témakörök:
— kottaolvasás
— a bal kéz munkája
— tempó
—ritmus
— improvizáció
— pengetés
— tabok olvasása
— a metronóm használata
A tankönyv ilyenkor egyfajta kiegészítést nyújt az órán elhangzottakhoz. Általában a hangszerek többségéhez elérhetőek (nagybőgő, cselló, tangóharmonika, elektromos gitár, klarinét, fuvola…).
A legjobb hegedűkönyvek
Mint azt már említettem, rengeteg könyv közül válogathatsz, ha meg szeretnél tanulni hegedülni.
Akár magadtól, akár tanárral tanulnál, ezek a könyvek biztosan a segítségedre lesznek majd.
Gyerekeknek a Hegedű-ABC című könyvet ajánlom: a feladatok és illusztrációk játékosan ismertetik meg a gyerekekkel a hegedű tartásától, a mozdulatokon át a kottaolvasásig a hegedülés alapjait. Különböző, kezdő hegedűsöknek átírt kották is megtalálhatóak benne: a világ minden tájáról származó népdalok és műzenék egyaránt.
Ezt lehet ötvözni a Pódiumra fel! című könyvben található darabokkal: a Soós András összeállításával készült tankönyv népszerű zeneszerzők híres darabjainak a könnyített átiratait tartalmazza. Az első fellépésre a gyermeked készülhet Vivaldi, Händel, Bach, Haydn, Mozart, Liszt, Brahms és még sok másik zeneszerző darabjaival, melyekkel garantáltan sikert arat majd! Ráadásul neki magának is könnyebb lesz megtanulnia a darabot, ha már hallgattátok otthon és felismeri a dallamot!
Ezt egyébként felnőtteknek is tudom javasolni, hiszen minden életkorban hatalmas sikerélmény a barátok előtt lejátszani mondjuk Vivaldi A tél F-moll Concertóját.
Egy másik remek opció Mező Imre, Dénes László, Lányi Margit és Kállay Gáza közreműködésével készült Hegedűiskola (kezdőknek az 1, majd utána haladóknak 2, 3, 4).
Azoknak a felnőtteknek, akiket az alapok mellett egy-két magyarázat a hegedű működéséről (szakmabeliek által is élvezhető megfogalmazásban!) is érdekel, Dr. Barsi Ernő A hegedűjáték című könyvét ajánlom, ahol az olyan alapoktól kezdve, mint a vonótartás vagy a bal kéz ujjainak a beállítása, egészen olyan bonyodalmakig elmegy, mint például a vibrató vagy a hegedű hangzását befolyásoló tényezők!
De a legfontosabb: ne feledkezz meg a hangolásról!
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat