Fejezetek
Felnőttként vágnál bele a hegedülésbe? Vagy a három éves kisfiadat iratnád be hegedűórákra, hogy majd egyszer híres zenész váljon belőle?
Lényeges szempont az életkor a zenetanulásban?
Szolfézs, a vonó helyes tartása, a megfelelő kéztartás, a vibrátó, a zeneszerzés… néha szinte leküzdhetetlen akadályként áll előttünk a zenetanulás.
Tényleg mindenki tanulhat hegedülni?
Ezekre a kérdésekre keressük a választ ebben a cikkben!
Hegedülni nehéz!
Hosszas gondolkozás után kiválasztottad a hegedűt. Ez egy bölcs elhatározás, de az a helyzet, hogy meg is nehezíted a saját dolgodat.
A hegedű hosszú idők óta az egyik olyan hangszerként van számon tartva, amin szinte lehetetlen megtanulni játszani, pláne nem rövid idő alatt.
Hallottál már a fiduláról? Ez a hegedű elődje, a Középkor hegedű-féle hangszere, melyből aztán az évszázadok során megalkották a hegedűt és a brácsát. Tudtad, hogy a hegedű aktuális formáját csak a 17. században érte el? Még egy érdekesség: a 20. század végéig a hegedű szinte kizárólag a gazdagok és a nemesek hangszere volt, alig volt elérhető mások számára!
Ráadásul nagyon drága is volt! A Lady of Tennant Stradivarius hegedű 1699-ben készült és két millió dollárért kelt el egy 2005-ös aukción!
A hegedűsök többsége hosszú évek alatt vált hegedűművésszé a konzervatóriumban, ahol remekebbnél remekebb tanároktól tanulhatott.
Napjainkban a hegedű sokkal inkább elérhető bárki számára.
Az online vásárlásnak köszönhetően, mint például az Amazon vagy az Ebay, sokkal olcsóbban hozzá tudunk jutni a hangszerekhez, így a hegedűhöz is. Megjelent egy új változat is: az elektromos hegedű!
Egy hegedű ára huszonpárezertől egészen másfél millió forintig terjed, de kezdőként nyilván nem ajánlott egyből a legdrágábbat megvenni.
Nem is tűnik olyan megfizethetetlennek, ugye?
A hangszer árának a változása azonban nem jelenti azt, hogy könnyebb lett hegedülni.
Ha most kezdtél csak hegedülni, kösd fel a nadrágodat, mert hosszú évek kemény munkája áll előtted.
Persze minden attól függ, hogy milyen gyakran és milyen módszerrel gyakorolsz!

Nem ugyanolyan tempóban fejlődnek az autodidakta hegedűsök, mint azok, akik konzervatóriumban, heti sok órában hegedülnek.
A hegedűtanulás azért is nehéz lehet, mert az eredmény nagyban függ az előzetes zenei tudástól.
Lényeg a lényeg, bárhol tartasz is most, a helyes mozdulatok megtanulása bizony időbe telik.
Vibrátó, a bal kéz ujjainak a mozgatása, a vonó helyes húzása… Rengeteg technikát el kell majd sajátítanod, ha szép hangon szeretnéd megszólaltatni a hegedűdet!
A fiatalkori zongoratanulás előnyei
A hegedülés nehéz, miért is ne kezdjünk bele minél hamarabb?
Ez sok szülőben felmerül, mielőtt beíratná a gyerekeit a zeneiskolába vagy a konzervatóriumba.
A zeneiskolák többsége általában egészen kicsi kortól kezdve szívesen várja a tanulókat, a legkisebbek zeneoviba járhatnak, elsős kortól kezdve pedig szolfézsra, majd zeneórákra. A 6-7 éves kor ugyanis az az életkor, amikor a gyerekek már elég érettek és a kézügyességük is megfelelő ahhoz, hogy hegedülni tanuljanak.
Érdemes azonban minél fiatalabb korban beíratni a gyerekeket a zeneiskolába?
Sokan a fiatalkori tanulásra esküsznek: a gyerekekben hatalmas felfedezővágy buzog, ráadásul egészen sajátos módon, hihetetlenül gyorsan képesek megjegyezni mindent.
Janurik Márta hegedűművész, a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti karának docense így fogalmazott: “A két agyféltekét összekötő idegrostköteg, a corpus callosum zenészek esetében kimutathatóan sokkal fejlettebb az átlagosnál, így például az érzelmi intelligenciához és a logikus gondolkodáshoz vagy a beszédhez kapcsolódó készségek között jóval nagyobb az átjárhatóság, mint általánosságban. Mindez azonban kimutathatóan csak akkor alakul ki, ha a zenei fejlesztés már a korai gyermekkorban kezdetét veszi.”
Az is bizonyított tény, hogy a zenész gyerekek jobban teljesítenek az iskolában, hiszen a zeneórák és a gyakorlások alkalmával nemcsak “megtanultak tanulni” (ami napjainkban sokaknak gondot okoz az iskolában), de a koncentrálóképességük is fejlődött.
Minél korábban kezdik tehát a gyerekek a zenetanulást, annál nyitottabbak lesznek különféle tanulási technikákra és annál jobban teljesítenek majd az iskolában.
Egészen 12 éves korig rengeteg új kapcsolat alakul ki az agyban, a gyerekek pedig sokkal fogékonyabbak még ilyenkor.
A hegedűtanulásnak gyermekkorban azonban megvannak a maga hátrányai is.
Először is: az első év csak a szolfézsról szól.
Hat-hét éves korban pedig nagyon gyorsan megunja az ember az elméleti oktatást és talán soha nem kezd bele a hegedülésbe!
Ezért nem igazán ajánlott fiatalon beíratni a gyerekeket zeneórákra, nehogy elveszítse az érdeklődését a túl sok elméleti anyag miatt, még mielőtt egyáltalán ráérezne a zenélés ízére.
De mi lenne, ha például próbaórákra elvinnéd őt? Így nemcsak arra lesz lehetősége, hogy különböző hangszereket kipróbálva elhatározza, melyik a legszimpatikusabb, de talán még a nagy mumus szolfézs is barátságosabbnak (és megtanulhatóbbnak!) tűnik majd idővel.
A gyerekek (kéz)ügyességét és finommotoros képességeit is figyelembe kell venni: a hegedűórák vagy elősegítik a fejlődést, vagy pedig megzavarják azt. Oda kell figyelni minden apró jelre, amit a zenetanuló gyerektől kapunk!
A legfontosabb pedig: ne te erőltesd, hanem ő akarja! Az a gyerek, aki magától kezd zenélni, sokkal szívesebben jár majd órákra és otthon is könnyebben veszi rá magát a gyakorlásra, mint azok, akiket a szülei erőltetnek.
Hegedűtanulás tizenévesen?
A hegedű egészen az utóbbi évtizedekig egyáltalán nem élt rock-hangszerként a zenészek fejében. Az elektromos hegedű megjelenésével azonban ismét nagyon népszerű hangszer lett és híres együttesek (gondolj például a U2 Sunday Bloody Sunday dalára Steve Wickhammel) is előszeretettel használják.
Ezáltal a hegedű sokkal vonzóbb lett a tizenévesek számára is, bár talán a dob és a gitár népszerűségét még nem sikerült leköröznie.
A mai fiatalok pedig, generációs informatikai előnyüknek köszönhetően, hihetetlenül sok forrásból tanulhatnak: YouTube videók, online hegedű tanfolyamok, magántanárok, hegedű tankönyvek…
De valóban érdemes ebben az életszakaszban megtanulni hegedülni?

Tizenéves korban az ember elsősorban egy baráti társaságra és változatosságra vágyik. Ilyenkor tapasztaljuk meg az életet először, ilyenkor kezdünk belelátni a felnőttek világába és ilyenkor szerzünk rengeteg első-élményt. Az élet az elmúlt néhány évtizedben nagyon felgyorsult, hatalmas mennyiségű inger ér minket nap mint nap, így tehát még nehezebb megtalálni azt a módszert, mellyel lekötheted a figyelmedet.
A zenészpalánták akkor tudnak a leginkább fejlődni, ha a zeneóra nem szükséges rosszként, hanem szórakozásként és a barátokkal való közös programként jelenik meg az életükben.
Egy intenzív hegedűtanfolyam tehát jó megoldás lehet akár a nyári szünet alatt, akár a tanév folyamán.
Természetesen nem egy reggel nyolctól este hatig tartó, feszített tempójú hegedűtanulásról van itt szó, hanem inkább egy olyan tábor jellegű programról, ahol különféle érdekes gyakorlatokkal fedezheted fel a hangszer titkait, miközben a zenei tudását is elmélyítheted:
— improvizáció
— ritmika
— kottaolvasás
— a metronóm használata
— zenekar
— zeneszerzés
Kezdőként ugyanúgy megtalálod majd a helyed, mint haladóként, a kedvelt zenei stílustól (rock, jazz, romazene, ír dalok, filmzenék…) függetlenül.
Ki tudja, talán pont egy ilyen zenei táborból kerül majd ki a következő Vivaldi vagy Paganini.
Azt azonban semmiképp se hagyd, hogy a szolfézs elvegye a kedvedet a zenéléstől!
Ezek a tanfolyamok elsősorban arról szólnak, hogy megismerkedj más zenészekkel, akikkel aztán támogathatjátok egymást.
Sőt, mi lenne, ha együttest alapítanátok?
Ennek is sok jótékony hatása van a zenei tanulmányaidra, már csak azért is, mert újabbnál újabb kihívások elé állít majd, mint például a kedvenc együttesed új dalának a megtanulása vagy éppen az év végi koncert.
Ennél nagyobb motivációt nehéz találni!
Ráadásul azzal is érdekesebbé teheted a zenetanulást, hogy a kedvenc dalaidat tanulod meg és adod elő!
Valószínűleg nem lesz olyan könnyű dolgod, mint a kisgyerekeknek, de ha elég motivált vagy, hamarosan jól hegedülsz majd!
Meg lehet tanulni hegedülni felnőttként?
Sokan feladják a zenetanulást felnőttként, a hegedülést is.
Azt mondják, 25 éves kor felett az ember már szinte egyáltalán nem képes eljutni olyan szintre, amit élvezettel lehet hallgatni.
Nos, az a jó hírem van, hogy ez csak és kizárólag tőled függ!
Az igazi kihívás valójában az, hogy megtaláld és rászánd az időt a gyakorlásra. Ezért telik néha évekbe, mire valaki egyáltalán meg bírja értékelhetően szólaltatni a hangszert.
Felnőttként nem könnyű heti több órát rászánni a zenélésre a munka, a gyerekek és a háztartás mellett.

Ráadásul vissza is kell helyezkedni valamilyen szempontból az iskolás mentalitásba, amiben már tizen-(huszon-? vagy még több?)éve egyáltalán nem volt részed.
Elsőre talán nagy falatnak tűnik tehát az, hogy visszaülj az iskolapadba és zeneelméletet tanulj, miközben más kezdő zenészek nyikorgását hallgatod.
Ilyen esetben a neked való megoldás az online zenetanulás lehet, aminek köszönhetően úgy osztod be az idődet, ahogyan az neked megfelel!
Arra azonban oda kell figyelni, nehogy a “majd holnap bepótolom”-ból idővel száz órányi elmaradt gyakorlás halmozódjon fel előtted.
Ha rendszerezettebb módon tanulnál, kereshetsz direkt felnőtteknek szóló tanfolyamokat.
Ha pedig személyre szabott, hozzád igazított, egyéni órákat vennél, keress magántanárt, aki hozzád igazodik, figyelembe veszi az életkorodat, a zenei tapasztalatodat és a céljaidat is, mielőtt összeállítja a tantervet!
A hegedű kortalan szeretete
Sokszor mondjuk, hogy a szerelemnek nincs kora és ez a zene és a hangszer szeretetével is így van.
Akár 5 éves vagy, akár 15 vagy 35, a kornak igazából nem sok köze van ahhoz, milyen mértékben fejlődsz. Tény, hogy a gyerekeknek könnyebb, mert fogékonyabbak, azonban a motiváció és a belefektetett munka a legfontosabb.
Ha elég lelkes vagy, a nehezebb pillanatok sem veszik majd el a kedvedet.
Egy unott gyerek nem tanul se gyorsabban, se ügyesebben, mint egy lelkes felnőtt.
Minden attól függ tehát, mennyi időt és energiát fektetsz a hegedűtanulásba!
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat