Fejezetek
A matek sokak számára teher és alapból kudarcra ítélt vállalkozásnak tűnik.
A tételek, algebrai képletek, geometria, több ismeretlenes egyenletek és a függvények között úgy érezheted néha, mintha egy másik bolygón landoltál volna.
Van azonban egyvalami, amin mindenki átesett és ami valójában nem is olyan könnyű, mint aminek elsőre tűnik: a fejben számolás.
Ez gyakran a kisiskolások mumusa: némelyek egészen belezavarodnak a számok rengetegébe! Pedig a szorzótábla, az összeadások és kivonások logikája, a fejben osztás képessége és még a négyzetgyökök ismerete is segíthet a mindennapi életben!
Nem érzed magad néha kínosan, amikor elő kell venned a telefonodat az étteremben, hogy kiszámold a rád eső összeget?
A hármas szabályt szeretnéd alkalmazni? Vagy csak fejlődni szeretnél úgy általában?
Úgy tűnik, a technika szinte elvette tőlünk a fejben számolás képességét. Ez azonban csak egy illúzió. Igenis meg lehet tanulni fejben számolni.
Beszéljük át a (fejben) számolás alapjait, hogy ne érezd magad ilyen elveszettnek!
A fejszámolás alapjainak áttekintése
Ahelyett, hogy előkapnád a számológépedet vagy a telefonodat valahányszor ki kell számolnod valamit, inkább ismételd át a fejszámolás alapjait, hogy emlékezz a szorzótáblára, a négyzetgyökökre, az összeadás és a kivonás legfontosabb szabályaira, az osztásra…
Ráadásul vannak olyan technikák, amelyekkel valójában szinte mindig 1-9-ig számolsz majd, így igazi matematikussá válhatsz:
— ha összeadáskor a 9-es áll a szám végén, add hozzá a felfelé kerekített számot és aztán vonj ki belőle egyet. Például ha ki akarod számolni, hogy mennyi 525 + 29, akkor adj össze 525-öt 30-cal, majd vonj ki belőle egyet: 525 + 30 -1 = 554
— Ha 11-et szeretnél hozzáadni valamihez, ugyanez a folyamat, csak a végén egyet kell hozzáadnod a kapott eredményhez: 428 + 11 = 428 + 10 + 1 = 439
— És a jó her: ugyanez az eljárás alkalmazható az összes 1-re végződő számmal: 21, 31, 41… vegyük például a 668 + 31-et: 668 + 30 + 1 = 698 + 1 = 699.
— Ha 4-gyel szeretnél szorozni, szoroz meg a számot 2-vel, majd a kapott eredményt ismét szorozd meg 2-vel. Például 36 x 4 = 36 x 2 x 2 = 72 x 2 = 144.
— A 10-zel való szorzás nagyon egyszerű, különösen, ha egész számról van szó: csak adj hozzá egy nullát az utolsó számjegy mögé, mint például 128 x 10 = 1280.
— Ha egy tizedes törtet szoroznál 10-zel, akkor a tizedesvesszőt egyszer jobbra kell tolni, például 68,5 x 10 = 685.
— A 100-zal való szorzáshoz az utolsó egész szám után 2 nullát kell majd írnod, vagy a tizedesvesszőt kell két hellyel jobbra tolnod.
— Ha 5-tel kell szoroznod, szorozd meg a számot 10-zel, majd oszd el 2-vel, mint például 224 x 5 = 224 x 10 / 2 = 2240 / 2 = 1120.

A lehető leggyorsabb eredmény a lehető legkevesebb erőfeszítéssel
Napjainkban minden felgyorsult és alig van időnk egyes dolgokra, ezért a (számunkra) kevésbé fontos teendőket a lehető leggyorsabban szeretnénk elvégezni: bár már kész lenne a mosogatás, mielőtt egyáltalán bepakoltunk a mosogatógépbe, sőt, bár be se kellene pakolni, bár minden ruhadarab öntisztulta, bár a vacsora megfőzné saját magát…
Ugyanez a helyzet a matematikában is. A cél, hogy megtanuljuk leegyszerűsíteni az életünket, a gondolkodásunkat és egyes feladatokat automatizmussá tenni.
Ebben segítségedre lehet egy matektanár!
Hány matekórára lesz szükséged a fejlődéshez?
A tudásodtól és képességeidtől, na meg persze a hiányosságaidtól és az elvárásaidtól függően a tanár személyre szabott programtervet készít majd, melynek segítségével gyorsabban számolsz majd fejben, mint az osztálytársaid. A matektanár megmutatja az összes ilyen kis trükköt, amikből az előbb adtunk egy kis ízelítőt, és megtanulhatod tőled a fejben számolás legfontosabb lépéseit.
Az agy frissítése
A frissítés egy számítógépes fogalom, de ha jobban belegondolsz, az agyad is úgy működik, mint egy számítógép!
A kaliforniai La Jolla-ban található Salk Institute szerint az agyunk minimális kapacitása legalább 1 petabájt. Ez annyi, mint tíz a tizenötödiken, ami körülbelül annyi, mint egy 14 éven át tartó, full HD felbontású videó Érdekesség, hogy a Google naponta 20 petabájt adatot dolgoz fel, 50 petabájtra pedig ráférne a világ összes nyelvén írott összes könyv a történelem kezdetétől számítva. A világháló négy nagy óriása, a Facebook, a Google, a Microsoft és az Amazon 1200 petabájtnyi adatot tárolnak.
Ezek a kutatók felfedezték azt is, hogy a hippocampus-unk (az előagy/nagyagy egy része a halántéklebeny csúcsában, nagy szerepe van az emlékezet működésében és a térbeli tájékozódásban) és a neuronjai 100%-os kapacitással működnek, nagyon kevés energiát használva.
Ha tehát az agyunk a központi egység a merevlemezzel, akkor az elménk és a megértési / tanulási képességünk az operációs rendszer. Azt pedig biztosan te is tudod, hogy az operációs rendszereket bizony időnként frissíteni kell.

Az agynak, akárcsak egy operációs rendszernek, szüksége van arra, hogy variálja a különböző képességeit: minél több érdekességforrást kínálsz neki, annál inkább kénytelen lesz használni a neuronsait, ezáltal pedig az információ gyorsabban fog keringeni. Így gyorsabban tudsz majd számolni, mint bárki más, akár matekórán, akár a mindennapokban.
Úgy is jobbá válhatsz matekból, ha új módszereket tanulsz, például használj különböző matekkönyveket! A matematika korrepetálás erre is tökéletes megoldást kínálnak: online órákon ugyanúgy tanulhatsz új megközelítéseket bizonyos műveletek kiszámítására, mint középiskolában vagy egyetemen!
Ne haladj túl gyorsan!
Nincs értelme nagyon sietni, inkább csak időben el kell kezdeni, és ez nemcsak az élet nagy leckéje, de a matekra is igaz!
Próbáld meg higgadtan mérlegelni a dolgokat és ne idegeskedj!
Ha gyorsabban szeretnél számolni és ezért különórákra jársz, rendszeres gyakorlással gyorsan biztos tudatta teszel szert és hamarosan néhány perc alatt meg tudod oldani majd ugyanazt a feladatot, ami nemrégiben még fejtörést okozott.
Minél gyorsabban haladsz azonban, annál nagyobb a valószínűsége, hogy hibázol, esetleg kihagysz lényeges lépéseket a levezetés során és így a végeredmény is rossz lesz.
Kezdd inkább lassan, lépésről lépésre, szedd szét a feladatot és nézd meg, mi az, amit már most meg tudsz csinálni, hogyan tudnál válaszolni, milyen módszerrel tudod megközelíteni… Hívd elő az összes előzetes tudásodat és biztosan megtalálod a megoldást!
Úgy általában jó ötlet lehet néha előhívni az összes előzetes tudást: konzultálj az iskolai matektanároddal vagy keress magántanárt, akivel azokra a részekre összpontosítotok majd, amik kevésbé mennek.

A lényeg ugyanis nem a válasz, hanem hogy milyen úton jutottál el hozzá! A tanárod pedig irányítani tud majd téged és rávezet a megoldásra, ahogyan azt is felismeri, miben kell még fejlődnöd.
Szánj időt az elmélet és a képletek elsajátítására! Igen, ott lehet veled az érettségin a függvénytáblázat, de nem hagyatkozhatsz csak és kizárólag erre a könyvre, mert mi van, ha a vizsga stresszhelyzete miatt nem találod meg hirtelen a megfelelő oldalt? Ha megtanulod a képleteket és begyakorlod, hogyan kell őket alkalmazni, magabiztosabb leszel és könnyebben veszed majd a nehezebb akadályokat is.
A fokozatosság a kulcs: ezeket a tanácsokat megfogadva fokozatosan garantálva egyre jobb leszel matekból!
A matematika szórakozás?
A tanárnak a legkönnyebb felismernie, mi okoz neked nehézségeket, de te magad is fejlődhetsz a szüleid vagy a barátaid segítségével.
A mindennapi élet pedig tele van matematikával, használd ki ezeket a helyzeteket és garantáltan ügyesebb leszel! Ráadásul mi sem könnyebb, mint játszva tanulni, azaz hogyha a tanulás a szórakozás része és jó hangulatban telik, ezért élvezettel csinálod.
Amikor boltban vagy, próbáld meg megbecsülni, mennyit kell majd fizetned! Elég csak nagyságrendileg, nem kell egyforintosokra leszámolni, de ezzel is megdolgoztatod az agyadat és a számolási sebességét!
Valamint lényegében a főzés is matek: egy sütemény elkészítésekor is fejlesztheted a fejben számolási készségeidet a nagy számok kezelésével, a mértékegységek átváltásával (gramm, kilogramm, liter, deciliter…).
A törteket is begyakorolhatod így, gondolj például arra a kérdésre, hogyan lehet egy 4 főre tervezett tortát 6 egyenlő részre vágni.
A matematika körülvesz minket a mindennapi életben: legyen szó az út hosszának vagy a kilométerek számának a kiszámításáról, barkácsolásról vagy varrásról, mindig lehetőséged van szórakozva matekozni.
És nincs kismillió módszer sem, amivel fejlődhetsz: a kulcsszó a gyakorlás, a rendszeres gyakorlás, az ismétlés… na meg persze a gyakorlás, ha esetleg nem lennél még teljesen meggyőzve. A rendszeres feladatmegoldásnak köszönhetően egyre gyorsabban számolsz majd, ezt garantáljuk. Csak gyakorolj!
Az agy egy gépezet, amelyet karban kell tartani, táplálni kell és meg kell neki adni mindent, amire szüksége van, hogy megfelelően, teljes sebességgel működjön.
Egy idő után fel sem fog már tűnni, hogy már megint fejben számolsz, olyan gyorsan végzed majd a számításokat!
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat