Fejezetek
- 01. Miért érdemes felmérni a gitár szintünket?
- 02. A teljes kezdő gitáros
- 03. A kezdő
- 04. A magabiztos kezdő
- 05. Mi a középhaladó szint a gitáron?
- 06. Kezdő- Középhaladó
- 07. Haladó-közéhaladó
- 08. Mikor vagy haladó gitáros?
- 09. Mérd fel a szinted úgy, hogy másokkal játszol
- 10. Kérjen tanácsot egy zenetanárnál
A zene pontosan oda repít, ahol lenni akarsz. Laura Agusti
Az Ipsos szerint az amatőr zenészek 18%-a gitáron játszik. Azt viszont elég nehéz meghatározni, hogy valaki milyen szinten van gitárból, vagy bármilyen más hangszeren, hiszen ez nem egy egyszerűen számszerűsíthető tény. Viszont minden szintre vannak jellemző dolgok, amiket a gitárosnak ismernie kell. Ebben a cikkben ezt próbáljuk megmutatni neked, hogy be tudd lőni a valódi szintedet klasszikus vagy elektromos gitáron. Ha nem vagy abban a szerencsés helyzetben, hogy kikérhesd egy gitártanár véleményét, mert autodidakta módon tanulsz, kövesd az útmutatónkat!
Miért érdemes felmérni a gitár szintünket?
A gitártanulás során szükségszerűen különböző szinteken mész keresztül, a kezdőtől a haladóig. A zenész tehát egy különböző szinteken átívelő evolúciót követ. De miért jöhet jól, ha tudod, hol tartasz a gitárban?
Azt nem nehéz tudni, hogy kezdő gitáros vagy, hiszen ez az első néhány gitározással töltött órád. Itt még egyszerű a dolgod a szintfelméréssel. A bonyodalom akkor kezdődik, amikor több óra, hét, vagy év gitározás után akarod megtudni, hogy is állsz.
Nem minden zenész fejlődik ugyanolyan ütemben, és előfordulhat, hogy egyesek egy év gitározás után még mindig kezdők, míg mások már a középhaladó szakaszban vannak. A gitárszintekre vonatkozóan azonban nincsenek olyan egységes nemzeti vagy nemzetközi előírások, mint mondjuk a nyelvtudás esetében.
A gitár szintjének ismerete azonban ideális a megfelelő gitárdarabok kiválasztásához. Az interneten található dalok és tabulatúrák közül sok a gitáros szintje szerint van rendezve. Vannak „tabulatúrák kezdőknek”, „kották haladó játékosoknak” stb.
A szinted ismerete azért is fontos, hogy ne csüggedj el, ha túl bonyolult daloknak vágsz neki. Ha az első néhány órában megpróbálod eljátszani a gitár történelem legnagyobb szólóit, akkor hamar feladod a gitározást.

A reális célok kitűzéséhez és a fejlődéshez az is fontos, hogy tudd, kezdő, középhaladó vagy haladó gitáros vagy-e. Ha középhaladó gitáros vagy, akkor fontos, hogy olyan darabokat válassz, amik nem túl bonyolultak és nem is túl könnyűek. A cél nem az, hogy kezdőknek szóló dalokat válasszunk. Olyan dalt kell találnod, ami új technikák elsajátítására késztet anélkül, hogy túl gyorsan elkedvetlenítene.
Az is fontos, hogy tudd, milyen szinten állsz zenészként, hogy más zenészekhez képest tudd magad pozícionálni. Szeretnél csatlakozni egy zenekarhoz vagy egyszerűen csak örömzenélni a barátaiddal? Ehhez jól jön, ha ismered a szintedet és a képességeidet, hogy megtaláld a helyedet a többi zenész között.
A kezdő szakasz minden hangszernél elkerülhetetlen. A jó hír az, hogy hatalmas változást figyelhetsz meg aközött, amikor először kézbe veszed a gitárt, és amikor már pár hete gyakorolsz. Az akusztikus, jazz- vagy blues gitár szintjének meghatározásához itt vannak a különböző szakaszok, amiken egy kezdő gitáros keresztülmegy.
A teljes kezdő gitáros
Mielőtt online gitárleckéket vennél, gitártanárral vagy önállóan tanulnál, mindenki a teljesen kezdő szinten indul. Soha életedben nem fogtál még gitárt, nem tudod, mit kezdj a gitárnyakkal, hogyan kell hangolni a gitárt, és még kevésbé, hogyan kell játszani a jobb és a bal kezeddel.
Ez a szint rövidebb vagy hosszabb ideig tarthat, attól függően, hogy mennyire vagy otthon a zenében és a hangszerben.
Vannak, akik már két hét után meghaladják ezt a szintet, míg mások egy életre kezdők maradnak. Minden a ráfordított energián, a motiváción és a kemény munkán múlik. Mint minden mással is.
Na jó, ez nem teljesen igaz. Nem vagyunk mindannyian egyformák, ha zenéről van szó. Néhányan képesek lesznek egy hallgatás után megérteni a dalt, mert ki tudják venni a ritmust, a tempót, az intervallumokat, így sokkal egyszerűbb eljátszaniuk azt. Másoknak sokkal több időre lesz szükségük.
Teljesen kezdőként megtanulod, hogyan kell jól megszólaltatni a gitárt, hogyan kell a kezedet elhelyezni, és hogyan kell jó testtartást felvenni. Ne bátortalanodj el, ha az elején fájnak az ujjaid!
Ne aggódj, megszokod majd, és ne feledd, hogy mindenki átesett már ezen a szakaszon, még Steve Vaï és Jimi Hendrix is.

A kezdő
A teljesen kezdő szakasz után, aki még soha életében nem nyúlt gitárhoz, elérkezünk a gyakorlottabb kezdő szinthez. Ezt azt jelenti, hogy vettél már néhány leckét online vagy személyesen, barátokkal vagy egy gitáros tankönyvet vagy tanfolyamot követve. Tisztában vagy a gitár alapjaival, és ismered az alapvető akkordokat.
Az első dalokat kísérettel játszod. Nem mindig tudod követni a ritmus, akadnak bőven hamisnak hangok, de az emberek felismerik, amit játszol, ez már valami!
Tisztában vagy vele, hogy még hosszú út áll előtted ahhoz, hogy tökéletesen elsajátítsd a ritmust és az akkordokat.
A magabiztos kezdő
Ez a szakasz a legkockázatosabb, és sok gitáros megreked ezen a szinten.
Miért? Egyszerűen azért, mert túlértékelik a játékukat.
Egy magabiztos kezdő nem feltétlenül vág bele semmi technikailag nehéz dologba, de amibe belekezd, azt jól csinálja. Magabiztos ritmusérzékkel rendelkezik, és az alapakkordokat is tökéletesen elsajátította. Dalrepertoárja kezd bővülni, azaz képes arra, hogy barátai vagy családtagjai kérésére egy adott zenei stílusban válaszoljon. Talán épp most kezdi megtanulni az éneklést, sőt, már egész jól muzsikál benne. A dalok jól felépítettek, határozottan jól gitározik.
Igen ám, de…
Ha magabiztos kezdő vagy, a kockázat az, hogy túlbízhatod magad.
Azt gondolod, hogy jó szinten vagy (ami igaz is), és megelégszel vele. Azonban csak azért, mert már 5, 10 vagy 15 éve gitározol, nem jelenti azt, hogy haladó szinten vagy. Ha csak alapvető ritmusokat és akkordokat használsz, akkor bizony még mindig magabiztos kezdő vagy. Tudatos tanulónak kell lenni, olyannak, aki tudja, hogy még hosszú út áll előtte, és hogy még sok mindent kell tanulni.
Szeretnél gitárleckéket venni? Csekkold a Superprof oldalát!
Mi a középhaladó szint a gitáron?
Nem mindenki éri el a középhaladó gitáros szintet. Nem úgy működik a dolog, hogy az első két évben a gitáros kezdő, a harmadiktól az ötödikig középhaladó, aztán pedig haladó. Nem. Minden az energia befektetéstől és a hangszerrel töltött tényleges időtől függ.
Ha veszel hetente egy gitárórát, de a hét többi napján hozzá se nyúlsz a hangszeredhez, hosszabb ideig maradsz kezdő, mintha minden nap játszanál, még ha csak egy kicsit is.
Kezdő- Középhaladó
Ez a magabiztos kezdő szint folytatása. Elkezded felfedezni a gitár nyakát, és nem csak egy részét. Ismered a hangjegyeket és némi zeneelméletet. A darabok, amiket játszol, jól kivitelezettek, és ismered a harmónia alapjait.
A játékod változatos, bonyolultabb akkordokat használsz, és a repertoárod sokkal szélesebb. Énekelsz játék közben, és szólót játszol, sőt improvizálsz is.
A füled apránként fejlődik, és nem kell nagyon koncentrálnod játék közben. Természetesebbé válsz. Ugyanakkor tisztában vagy azzal is, hogy még sokat kell tanulnod, és nem ülsz meg a babérjaidon. Továbbra is azon dolgozol, hogy fejlődj, és megvan benned a vágy, hogy a következő szintre lépj. Az improvizáció és a zeneszerzés egyre vonzóbbá válik számodra.
Haladó-közéhaladó
Ebben a szakaszban már nem kezdőként tanulod a gitárt. Elsajátítottad az alapokat, kiválóan ismered a gitárnyakat és jó a füled a zenéhez. Ismered a harmóniákat, és a gitár teljes nyakát használod arra, hogy visszaad, amit hallasz, kotta vagy tabulatúra nélkül. A ritmus már nem rejtély számodra, és az alapakkordok is könnyűek. Képes vagy improvizálni és zenét szerezni, mert tudod, hogy melyik skála milyen hangjegyekkel működik. Nagyon természetes lesz a gitározás, nem kell többé gondolkodnod rajta. Sok akadályt könnyen veszel, a technikád szilárd, és nem félsz az improvizációtól sem. Ezen a ponton szinte elkerülhetetlen, hogy csatlakozz egy zenekarhoz, hogy megtapasztald, milyen egy csoportban alkotni és fellépni. Sokan itt akadnak el. Ha ezen a szinten még soha nem vettél zeneelmélet órát, akkor lehet itt az ideje fontolóra venni.
Ha fejlődni és javulni akarsz, ezt az utat kell követned. Ellenkező esetben azt kockáztatod, hogy megragadsz ezen a szinten. Ha vettél magán- vagy csoportos órákat, kérd meg a tanárod, hogy próbáljatok ki új dolgokat, vagy egyszerűen válts tanárt. Lehet, hogy a tanárod szintje már nem felel meg neked, és ezért megrekedsz a fejlődésben.
Mikor vagy haladó gitáros?
A köztes szakaszon túljutni a legnehezebb. Kifogástalan és változatos technikára, tökéletes ritmusérzékre és harmóniára van szükséged, amik már annyira természetesek, hogy már nem is gondolsz rá. Képes vagy mindent felhasználni, amit a gitártanulás évei alatt tanultál, és bármelyik pillanatban elő tudod hívni. Az improvizáció egyszerűen megy, könnyen visszajátszod, amit hallasz. Hiba nélkül el tudsz játszani bármit és bármikor. Alig gondolkodsz azon, hogy mit csinálsz.
Sok tapasztalatod van zenekarokban és színpadon. Szinte mindent könnyűnek érzel, és könnyűnek tűnik azok számára is, akik néznek téged. Határozottan jó gitáros vagy.
Több órás tudatos gyakorlásra van szükség ahhoz, hogy elérjük ezt a szintet. A motiváció, a kemény munka és a rendszeresség elengedhetetlen. A tanulás azonban sohasem ér véget. Senki sem mondhatja azt, hogy már nincs mit tanulnia. Mindig lesz mit javítani vagy beépíteni a játékodba, hogy jobbá válj. Ez a zenészlét öröme, hogy sosem unatkozol.
Ne feledd azonban, hogy a valóságban a szint nem fontos. A zenével kapcsolatban az számít, hogy megoszd és szeresd, amit csinálsz. Egy egyszerű riff is lehet sláger. Nézd meg az olyan dalok akkordjait, mint a Seven Nation Army, a Smells Like Teen Spirit, vagy a francia sanzonban Frero Delavega vagy Jean-Jacques Goldman dalainak akkordjait.
Ezek gyakran nagyon egyszerűek, mégis borzasztóan hatékonyan.
A lényeg az, hogy szórakozz és megoszd a zenét, még ha nem is tökéletes.
Mérd fel a szinted úgy, hogy másokkal játszol
Nem mindig könnyű felmérni, hogy milyen szinten állsz zenészként. Bár a fenti jelzések iránymutatást adhatnak, más zenészek társaságában is fel lehet mérni a szinted.
Egyedül, otthon gitározva sokkal nehezebb felmérni magad. Hiszen ott a kérdés: mihez, vagy kihez képest értékeljük magunkat?
A más zenészekkel való találkozás vagy a más gitárosokkal való alkalmi játék ideális módja annak, hogy pozícionáld magad. Figyelj arra, hogy ne bátortalanodj el, ha ügyesebbek, mint te. Ezek a tapasztalatok hasznosak lehetnek arra, hogy felmérd a szinted és továbblépj. Ekkor fogod felismerni, hogy mit kell gyakorolnod, vagy milyen technikákat kell még megtanulnod. Esetleg te leszel az, aki új technikákat tanít másoknak.
A zenészekkel való együttjátszás nem biztos, hogy pontosan segít a szinted felmérésében, mivel függ a többi zenész szintjétől is, de betekintést adhat abba, hol is tartasz.

Kérjen tanácsot egy zenetanárnál
A gitártanárod is megkérheted, hogy mérje fel a szinted. Ő talán a legalkalmasabb arra, hogy megmondja, kezdő vagy haladó gitáros vagy-e, esetleg valahol a kettő között vagy. A tanárok hozzá vannak szokva ahhoz, hogy tanulókkal dolgozzanak, hiszen ez a munkájuk. Ezért meg tudja majd mondani, hogy milyen szinten állsz, és segíteni fog neked a fejlődésben.
A zeneiskola gitártanárodat is megkérdezheted. Hiszen ismerned kell a szintedet ahhoz, hogy a megfelelő osztályba tudj beiratkozni. Így a tanárod mindenképpen tud hasznos információkkal szolgálni a szintedről. Alkalmanként vagy rendszeresen magán gitártanárt is felvehetsz. A gitártanárnak mindössze egy óra kell arra, hogy felmérje a már elsajátított készségeidet, hogy milyen darabokat tudsz eljátszani, majd ezt követően személyes útmutatást is adhat.
Ha úgy érzed, hogy szükséged van rá, akkor vehetsz vele rendszeres gitárórákat. A tanár képes lesz elkísérni téged a zenésszé válás felé tartó úton.
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat