Fejezetek
- 01. Milyen diagramot készítsünk az Excelben?
- 02. Az adatok rendszerezése
- 03. Az Excel-diagram elrendezésének módosítása
- 04. A diagram exportálása Excelből
- 05. A diagram exportálása Microsoft Word-be
- 06. A diagram exportálása LibreOffice-ba
- 07. A diagram mentése PDF formátumban
- 08. A diagram mentése JPG formátumban
- 09. Miért készítünk diagramot az Excelben?
- 10. Ha nem tudsz Excel diagramot készíteni, kérj segítséget!
- 11. Csoportos informatika tanfolyamokon való részvétel
- 12. Vegyél részt egy intenzív tanfolyamon
- 13. Informatika magánórák
- 14. Tanulás kézikönyvekkel
- 15. Online oktatóanyagok
Szabó Magda Kossuth-díjas magyar írónő mondta egyszer, hogy “A valóság sohasem visel meg annyira, mint az ábrázolása.” Ez jól mutatja a vizualitás fontosságát az életünkben. Az olyan közösségi hálók korában, mint az Instagram vagy a Snapchat, a képek átvették a szöveg helyét: egy egyszerű grafikus ábrázolással egy fogalom érthetővé tehető. Ezért lehet nagyon hasznos az Excel használata egy táblázat vagy diagram létrehozásához.
Bár a fiatalok tökéletesen ismerik a közösségi hálók és az okostelefonok használatát, azért még mindig nincs mindenkinek számítógépe, amelyen megtanulhatná használni a Microsoft Office programcsomagot.
Ha te is közéjük tartozol, ebből a cikkből megtanulhatod, hogyan kell diagramot készíteni! Előre is elnézést kérek, a számítógépem és így az Excel alapbeállított nyelve is angol. A menüpontok viszont ugyanott találhatóak, így mindent meg fogsz találni így is, ne aggódj!
Milyen diagramot készítsünk az Excelben?
A Microsoft Office programcsomag Excel szoftvere számos lehetőséget kínál a felhasználók számára. Ez a szoftver többek között lehetővé teszi mindenféle adat osztályozását és a makróknak, automatizált számítási folyamatoknak köszönhetően egyszerűsített számítások elvégzését.
A szoftver különösen jól ismert, és pivot táblázatok, egyszerű táblázatok vagy diagramok készítésére is használják. Az Excel munkafüzet egy matematikai eszköz, amelynek funkcióit az általános iskolától a középiskoláig tanítják a diákoknak.
Az Excel-képzés azonban gyorsan feledésbe merül, ha vége az iskolának.
Mielőtt azonban grafikont készítenénk, fontos tudni, hogy a szoftverben többféle grafikon áll rendelkezésre, és mindegyik lehetővé teszi egy adott adattípus grafikus megjelenítését:
A hisztogram: ezt a típust függőleges sávok jellemzik, amelyek lehetővé teszik egy vagy több adat értékelését és összehasonlítását. Az ilyen típusú grafikonok segítségével az adott objektum gyakoriságát ábrázolják.
Vonaldiagram: ez a grafikon egyenes vonalakat vagy görbéket használ egy vagy több jellemző időbeli alakulásának bemutatására.
Kör- és perecdiagramok: ezeket használják leggyakrabban az iskolai tankönyvekben és a szakmai jelentésekben. A kör egy adott rendszert követő felosztása lehetővé teszik az adatok olvasását.
Többszintű gyűrű diagram: hasznos, ha az adatokban bizonyos hierarchiát kell fenntartani.
Sávdiagram: statisztikai adatokhoz használatos.
Pont- vagy buborékdiagram: több értékkészlet közötti összefüggések bemutatása.
Vízesésdiagram: pozitív és negatív értékek megjelenítése.
Kombinált diagram: a változatos adatok látványosabb megjelenítésére szolgál.
Tehát minden egyes grafikont gondosan kell kiválasztani, hogy hatékony és a helyzetnek leginkább megfelelő legyen.
Az adatok rendszerezése
Az Excel-táblázat készítéséhez hasonlóan a diagram létrehozása előtt a számadatokat vagy egyéb adatokat a megfelelő mezőkbe kell helyezni, hogy a szoftver megértse, mit szeretnél csinálni.
A munka megkezdéséhez először ki kell választanod a grafikonhoz használni kívánt adattípust, és nevet kell adnod neki, amelyet a táblázat első sorába kell beírnod.
Ha például a grafikon célja egy egyesületbe regisztrált személyek számának elemzése az idő múlásával, akkor a B1 mezőbe az "önkéntes tagok", a C1 mezőbe pedig a "fizetett tagok" értéket kell beírnod.
Az A oszlop az időtényező megadására szolgál. Ezért az A2 rovatba beírhatod például a "2012"-t, az A3 rovatba az "2013"-at stb. Ezek a grafikon címkéi. Én minden évre több egyesületi tagot adtam meg.

Miután a jellemzőket beírtuk a táblázatba, már csak a kritériumoknak (év, alkalmazottak száma, önkéntesek száma) megfelelő összes adatot kell beilleszteni.
Nem szükséges két oszlopot összevetni. Egyszerűen kiválaszthatsz egy adattípust egy oszlophoz és címkéket a sorokhoz. Így egyszerűbb diagramot kapsz.

A kördiagram létrehozása még könnyebb, mert csak be kell írnod az összes adatot, amelyből az összeg áll, majd be kell írni az egyes adatok számát.
Például:
Fizetett alkalmazottak: 34,
Önkéntesek: 180.
Az Excel szoftver ezután maga végzi el a százalékos számításokat a grafikon létrehozásához.

A diagram létrehozása az Excel táblázatban
Miután az összes adatot beírtuk az Excel-táblázatba, már csak a grafikon létrehozásának lépéseit kell követnünk, ami nem igényel sok időt. A leghosszabb rész az összes szükséges adat megadása.
Az első lépés az Excel-táblázat összes kitöltött adatcellájának kijelölése.
Kattints a bal felső cellára, nyomd le a Shiftet, és tartsd lenyomva, miközben a jobb alsó cellára kattintasz. Ez a teljes táblázatot kijelöli.
Használhatod az alapmódszert is, azaz az ujjaidat a bal egérgombon tartva kijelölheted az összes kívánt cellát.
Ha ezt megtetted, kattints a Microsoft szoftverben a "Beszúrás" fülre, közvetlenül az eszköztár felett. Az új elemek megjelennek az eszköztáron.
A "Diagramok" szakaszban kiválaszthatod, hogy milyen típusú diagramot szeretnél formázni. Van egy "ajánlott grafikonok" opció is azok számára, akik nem tudják, melyiket válasszák.
Hisztogram: függőleges téglalapok,
Vonaldiagram: több egymásba kapcsolódó egyenes vonal,
Kördiagram: osztott lemez,
Sávdiagram: vékony színes sávok,
XY szórásdiagram vagy buborékdiagram: különböző színű kis pontok,
Vízesésdiagram: különböző méretű nem szabályos téglalapok,
Kombinált diagram: téglalapok és pontok.

Az egyes grafikonok melletti kis nyilak segítségével megtekintheted a különböző típusú diagramokat, mielőtt kiválasztod az adataidhoz leginkább illő elrendezést az előnézet alapján.
Kattints rá és a diagram megjelenik a táblázatban.
Már csak annyi van hátra, hogy a címszövegre duplán kattintva címet adj a diagramodnak, majd miután leírtad a címet, kattints máshová az Excel-táblán és meg is vagy!
Az Excel-diagram elrendezésének módosítása
Készen áll a táblázatod! De hogyan módosíthatod a diagramodat, ha már elkészült?
Egyszerűen kattints a diagramra, majd lépj a "Tervezés" fülre, amely a diagram kiválasztása után jelenik meg. Az új eszköztárban van egy gomb, a “Diagram-összetevő hozzáadása".
Ezzel a gombbal ezeket tudod szabályozni:
Tengelyek,
Tengelycímek,
Diagram címe,
Adattábla,
Hibasávok,
Rácsvonalak,
Jelmagyarázat,
Trendvonal...

A legajánlottabb dolog a jelmagyarázat szerkesztése, hogy a grafikon mindenki számára érthető legyen, különösen, ha széles közönségnek szánod. Csak azért, mert a grafikon neked egyértelműnek tűnik, nem jelenti azt, hogy mindenki számára az.
A diagram exportálása Excelből
Ahhoz, hogy a grafikonját a táblázatkezelőn kívül máshol is felhasználhasd, exportálnod vagy mentened kell azt.
A diagram exportálása Microsoft Word-be
A grafikon nagyon könnyen elhelyezhető egy szövegszerkesztő oldalon, például a Wordben. Egyszerűen válasd ki a grafikont, jobb klikk a másoláshoz, majd illeszd be a Word-be. Így a szöveged mellé helyezheted a diagramodat szemléltetésnek.
A diagram exportálása LibreOffice-ba
Ha LibreOffice-szal vagy OpenOffcie-szal dolgozol, természetesen meg tudod csinálni pontosan ugyanezt: a Calc táblázatát vagy grafikonját is átmásolhatod és beillesztheted a LibreOffice Writer szoftverébe. Nyisd meg mindkét programot és mikor kész a diagramod, fogd meg az egérrel és húzd át a szövegszerkesztőbe. Ezután oda helyezheted, ahova szeretnéd.
A diagram mentése PDF formátumban
Ha a diagramodat PDF formátumban szeretnéd elmenteni, válaszd a "fájl", "mentés másként" menüpontot, majd a legördülő menüből válaszd ki a PDF formátumot.
A diagram mentése JPG formátumban
Ha a diagramot csak képként szeretnéd megtartani, másold be egy olyan programba, mint a például Paint, majd mentsd el JPG-ként. A LibreOffice Calc programja “Export as Image” opciójával pedig egyből képként mentheted le.
Miért készítünk diagramot az Excelben?
Az Excel-diagramok rendkívül hasznosak a kimutatások szemléltetésére és a nehezen emészthető információk és adatok könnyebb olvashatóságának biztosítására. Az Excel-diagramok felhasználhatók jelentés készítésére, számadatok bizonyítására, trendek bemutatására, és mindezt felhasználhatod mind a szakmai, mind a magánéletében.
A grafikonok valóban nagyon hasznosak lehetnek a mindennapi életben, hogy képet adjanak a kiadásaidról vagy más fontos számokról.
Vezethetitek például itt a pároddal vagy barátaiddal egy nyaralás során felmerülő kiadásokat. Amint láthatod, minden adat átalakítható diagrammá.
Ráadásul te magad is meg tudod csinálni!
Ha nem tudsz Excel diagramot készíteni, kérj segítséget!
Nem mindenki az internet és más új technológiák generációjából származik. Míg a mai gyerekeket már kiskoruktól kezdve tanítják a számítógép és a leghíresebb szoftverek használatára, a "hogyan kell megnyitni az e-maileket"-től elkezdve a legbonyolultabb billentyűparancsokig, addig az idősebb generációknak egyedül kell(ett) megtanulniuk, hogyan sajátítsák el a számítógép használatát.

Csoportos informatika tanfolyamokon való részvétel
Ha eldöntötted, hogy vége megtanulod kezelni a számítógépedet, az első lehetőséged, hogy beiratkozol egy csoportos informatikai tanfolyamra. Hetente vagy havonta egyszer fokozatosan megismerkedhetsz a számítógép fő funkcióival: fájl létrehozása, internetezés, e-mail küldés, Wordben való írás, Excel-táblázat készítése stb.
Végül is az egyszerű Excel-táblázatok a szükséges alapismeretek részét képezik. A haladóbb táblázatokkal középiskolában vagy egyetemen foglalkoznak.
A tanfolyamok szintek szerint csoportosítva játszi könnyedséggel megtanulhatod az Exceé használatát anélkül, hogy otthon órákat idegeskednél, mire megtalálod a megfelelő képletet. Nagyon jó megoldás azoknak, akiknek nincs türelmük órákig a könyveket bújni! Ha pedig megjött a kedved a kísérletezéshez, akár még a függvényekbe is belenézhetsz!
Vegyél részt egy intenzív tanfolyamon
Nem mindenkinek van ideje vagy lehetősége arra, hogy rendszeres informatika tanfolyamokon vegyen részt. Sőt, vannak, akik már nagyon jól tudják használni a számítógépet, de csak egy kis segítségre van szükségük ahhoz, hogy megtanulják, hogyan kell Excel táblázatokat és diagramokat készíteni.
Ebben az esetben sokkal jobb, ha egy gyorstalpaló tanfolyamot választasz, mintha unatkoznál egy kezdőknek szóló tanfolyamon, amikor már tudod, hogyan kell használni az internetet.
Intenzív tanfolyamokat kínálnak témák szerint, és jó esély van arra, hogy könnyen találsz az Excel használatáról szólót.
Informatika magánórák
Egy másik tipp, hogy kérj segítséget egy oktatótól. Hogy miért? Anélkül tanulmányozhatod az Excel különböző mélységeit, hogy egy csoportnyi diákkal kellene lépést tartanod. A tanár csak miattad van ott, csak neked segít, csak rád figyel.
A informatika magánóra remek módja az Excel szoftverrel való haladásnak. Te választod ki az időpontot és az órák gyakoriságát is. Ezenkívül a tanárodat is a képességei és a te céljaidat szem előtt tartva jelölheted ki.
A magánórák néhány héttől kezdve akár több évig is tarthatnak.
Tanulás kézikönyvekkel
A bátrabbak számítógépes kézikönyvek segítségével is megtanulhatják, hogyan készítsenek Excel grafikákat. Vigyázz azonban, hogy a legújabb könyveket válaszd, mert a szoftvert rendszeresen frissítik, és a 2000-es évek óta a kezelőfelület nagymértékben megváltozott. Ezért jobb, ha nem hagyatkozol a könyvtárakban fellelhető régi verziókat szemléltető tankönyvekre.
Nézz körül egy általános, bármilyen könyvesboltban és biztosan megtalálod, amire szükséged van (ha nem a mérnökinformatikusi szint a cél).
Online oktatóanyagok
Hisztogramok, vonaldiagramok, kördiagramok, sávdiagramok, térképdiagramok, többszintű gyűrű diagramok, buborékdiagramok, vízesésdiagramok vagy kombinált diagramok: az interneten, különösen a Youtube-on minden alapvető oktatóanyag megtalálható.
Sok számítógép-rajongó szakít időt arra, hogy videókat készítsen, amelyekben lépésről lépésre elmagyarázza, hogyan kell grafikont készíteni egy Excel-táblázatból. Ez különösen jól jöhet, ha vizuális típus vagy, hiszen lépésről lépésre nyomon követheted, hová kell pontosan kattintanod.
Csak gyakorolnod kell!
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat