Fejezetek
Akár minden nap, akár elvétve használod csak a számítógépedet, mindenképp elengedhetetlen egy megbízható vírusirtó telepítése, és nemcsak akkor, ha van internet-hozzáférésed!
A vírusok bárkihez bármikor hozzáférhetnek — igen, még a hivatalos szerveknek is kell erre gondolniuk!
A vírusirtó segítségével könnyedén elkerülheted, hogy minden héten le kelljen cserélned az összes elektronikai eszközödet!
Ha gyakran netezel, hamar rájössz majd, miért is hangsúlyozzuk ennyire a biztonság fontosságát: minél többet tudsz a mobilod vagy a Windows biztonsági intézkedéseiről, annál inkább megérted majd, miért fontos ez egyáltalán! Valamint hoztunk neked egy összeállítást is a különböző vírusirtókról!
Minek nekem vírusirtó? Avagy a számítógépes fertőzések
Ez az informatikai tanulmányok legeleje.
Napjainkban szinte felesleges számítástechnikai eszközöket használni (internet)kapcsolat nélkül.
Mindenki ilyen vagy olyan módon, de összekapcsolódik másokkal, más eszközökkel, legyen ez a közösségi hálón, egy CD-ROM-on, pendrive-on vagy külső merevlemezen keresztül, és sajnos ezek mindegyike hordozhat valamilyen rosszindulatú szoftvert.

Ezeknek a különböző eszközöknek az összekapcsolása azonban a mindennapi élet ls a munka velejárója, még akkor is, ha potenciális fertőzésveszélyt hordoznak magukkal, ami akár végzetes is lehet a Windows operációs rendszerednek.
Minden szoftvert megtámadhat egy betolakodó, de a böngészőkben rejlik a legnagyobb veszély.
A vírusirtódnak készen kell állnia arra, hogy minden vírusfajtával felvegye a harcot: kémprogramok, vírusok, férgek, zsarolóprogramok és a többi.
A vírusirtód vagy egyből kiirtja azt, vagy karanténba teszi (leginkább, ha a fogadófájlok is fertőzöttek).
Miért érdemes a cégeknek azonnal beruházniuk egy vírusirtóra?
Sokszor hallunk kibertámadásokról, kiberbűnözésről és akár kibetrerrorizmusról is… Sőt, valójában a modern államok védelme is hasonló módon működik, a fejlett országok hadseregei is rendelkeznek trójai faló és egyéb rosszindulatú programok elleni speciális részleggel. Emlékszel még a 2017-es Petya vírus botrányra, amikor rengeteg multinacionális vállalat világszerte hatalmas mennyiségű adatot vesztett és az informatikai eszközeik közel két hétig működésképtelenek voltak?
“Hoppá, a fontos fájljai titkosítva vannak”: ez nem közönséges adatmegsemmisítés, hanem ransomware, vagyis a váltságdíj logikáján alapuló rosszindulatú entitás.
Itt már nem fizikai vagy érzelmi sebezhetőséget használnak ki (mint például egy szerettünk elrablása): a hackerek olyan immateriális javakat és elemeket vesznek célba, melyek végleges elvesztése a felhasználó számára olyan pénzügyi veszteséggel járna, amely nagyobb, mint a zsaroló által követelt összeg.
A hiányos webes védelemmel rendelkező vállalatok alkalmazottai örülhettek, hogy szabadságon lehettek, de egy ilyen hackelés megismétlődése akár tömegpusztító fegyvernek is bizonyulhat, amely csődökhöz és elbocsátásokhoz vezetne.
Egyes cégek ezért szerveznek számítógépes biztonsággal kapcsolatos tanfolyamokat a dolgozóknak, hogy megtanulják, hogyan védekezzenek a külső támadások ellen.
Miért kell magánszemélyeknek is számítógépes védelmi szoftverrel rendelkezniük?
A hétköznapi internerezőknek is szükségük van védelemre, többek között okostelefonjaik és tabletjeik esetében. Sosem kellemes elveszíteni az összes csatolmányként kapott fényképet, vagy éppen megfelelő védelem hiánya miatt rendellenes és általad nem is engedélyezett tranzakciókat észrevenni a bankszámládon.
Még egy rosszabb minőségű ingyenes vírusirtó is jobb egy Windows gépen, mintha egyáltalán nem védené semmi!
A legtöbben azért ragaszkodnak a Microsoft Windows-hoz, mert ez a legszélesebb körben használt rendszer a Földön, de ez sajnos azzal is együtt jár, hogy korán felkeltette a kiberbűnözők érdeklődését, akik kihasználják a a számítógép szabadságát (vagy a biztonsági réseket, ha úgy tetszik), melyekről aztán jönnek a hibajelentések.
A PC/Mac (kinek melyik oldal a szimpatikusabb) harc a vírusmegelőzés- és felismerés terén is zajlik a piaci részesedés kereskedelmi kérdése mellett. A közhiedelemmel ellentétben egy Apple számítógép is potenciálisan fertőzött lehet: már nem teljes a védelme a trójai falótól sem és a lehető legnagyobb védelem érdekében érdemes még ma telepítened egy vírusirtót.

Végezz el még ma egy online tanfolyamot a webes biztonság fontosságáról!
Valószínűleg a mai napig a Linux (GNU) a legvédettebb a kémprogramok ellen: sok hacker úgy tűnik, ezt a felhasználói felületet használja. Vigyázni kell azonban, hiszen előbb-utóbb itt is nélkülözhetetlenné válik majd a kémprogramok elleni védelem, akárcsak az Android eszközökön.
Iratkozz be egy kezdő számítógépes tanfolyamra!
Ingyenes vírusirtók és egyéb biztonsági programok
Az ingyenes vírus amolyan mérgezett alma, amelyet bár ne kaptunk volna meg sohasem. Ehhez képes a csúcsminőségű vírusirtó program nagyon drágának tűnhet.
A Windows-vírusok irtására azonban több (részben) ingyenes programot is fejlesztettek. Az, hogy ezek közül te melyiket választod, már csakis rajtad múlik, de íme egy összeállítás, amely segíthet a döntésben:
— Avira: vírusirtó kifejezetten Windows-hoz
— AVG: ingyenes vírusirtó szoftver (különösen, ha XP-t vagy Vistát használsz), a számítógép optimalizálására is használható
— Avast (nem a pro változat)
— Microsoft Security Essentials
— Windows Defender (elsősorban Windows 10-re)
— Panda Free Antivirus
Ha nem bízol egy ingyenes vírusirtóban, kipróbálhatod a prémium verziót, szinte mindegyiknél létezik egy 30 napos ingyenes próbaváltozat (trial version), mielőtt még mélyebben a zsebedbe nyúlnál.
Óvakodj azonban a hamis vírusirtó alkalmazásoktól! Valamint azt is érdemes tudnod, mielőtt még bármit is letöltenél, hogy az Avast Free, proaktív jellege miatt, összeférhetetlen a többi vírusirtó programmal.
Az internetes biztonság annyira összetett téma, hogy további

programokra lehet szükséged, mint például:
— Spybot Search & Destroy (PC vírusirtó és “antimalware”)
— Malwarebytes (ingyenes vírusirtóként elérhető macOS-re)
— CCleaner
— Ghostery adatvédelmi reklámblokkoló (valamint egyes alkalmazásokat is hatékonyan véd)
Ezután már csak annyi a teendőd, hogy gyakran ellenőrzöd a számítógépedet, amivel hatékonyan megelőzheted a fertőzéseket, mielőtt még belassulna a géped!
A legjobb vírusirtók a piacon
Nehéz olyan vírusirtót találni, amely minden kritériumnak megfelel és teljes védelmet nyújt. A memória kapacitása is fontos, hiszen nem szeretnéd, hogy károsodjon az eszközöd.
Egy ingyenes program tökéletes megoldás lehet egy magánszemélynek, a cégeknek azonban fokozottabb vírusvédelemre van szüksége, amely minden olyan számítógépes vírus ellen megoldást nyújt, ami miatt esetleg több szerver vagy hálózat is összeomolhat. Emiatt nekik a fizetős vírusirtó a legjobb megoldás.
Melyik a legjobb vírusirtó szoftver?
Az elérhető legjobb vírusirtókat összehasonlító listákon mindig ugyanazok a nevek találhatóak:
— Bitdefender Antivirus Plus (nyilván jobb, mint az ingyenes változat)
— Kaspersky Antivirus
— Norton Security
— G Data Antivirus
— ESET NOD32
— F-Secure SAFE
— McAfee Antivirus Plus (van egy ingyenes, ideiglenes verzió)
Az XP/Vista, meg igazából a böngésző fő hibája valójában a felhasználó.
A kémprogramok elleni védelem szép és jó, az adathalászat azonban gyakran olyan klasszikus módszereket használ, mint például a személyazonosság-lopás vagy az emberi nagylelkűség kihasználása. Ezért sok mindenre oda kell majd figyelned azután is, hogy letöltöttél egy jó vírusirtót!
Először is, aktiváld a tűzfalat! Meg ott vannak a rendszeres Windows-frissítések, amelyek a lemezterület védelmét szolgálják, sajnos az XP és a Vista technikai támogatása már megszűnt.
Vigyázz minden.EXE kiterjesztésű ingyenes letöltésektől (különösen, ha P2P-n, vagyis peer-to-peer-en szerezted be), az óvatosság nagyon fontos! A készüléket lassító ingyenes alkalmazásokat karanténba kellene helyezned vagy akár el is távolíthatod.
Hasznodra lehet egy spamszűrő is, valamint ne feledd formázni a lemezeket és mindig használj biztonsági mentőszoftvert (vagy készíts biztonsági mentést az adatokról meghatározott időközönként)! Zárd le a munkamenetet jelszavakkal, hogy így is védd a gépeden lévő értékes adatokat.
Használd ki a szülői felügyelet nyújtotta lehetőségeket, hogy megelőzd a fertőzött oldalak látogatását.
Na meg persze a böngésződ (esetleg Mozilla Firefox?) is biztosan rendszeresen frissít egy még biztonságosabb és naprakészebb böngészés érdekében!
A platform , amely összeköti a magántanárokat és a tanulni vágyókat